Porządek Mszy św. i spowiedzi
Dróżki Matki Bożej Bolesnej
Czuwania Papieskie i Odnowy w Duchu Świętym
Odpusty
Pomoce duszpasterskie
Franciszkański Zakon Świeckich
Rycerstwo Niepokalanej
Alma Mater
Odnowa w Duchu Świętym
Wspólnota Krwi Chrystusa
Czciciele Męki Pańskiej (Bractwo Żywej Drogi Krzyżowej)
Grupa Animacji Misyjnej
 
 
 


Wiosna w Matugga


Pokój i dobro!
Przesyłamy serdeczne pozdrowienia z Ugandy, z naszej franciszkańskiej misji. Chcemy podzielić się z Wami kilkoma informacjami o naszej pracy i wydarzeniach ważnych dla miejscowych wiernych i dla nas - franciszkanów.


Czuwajcie i módlcie się
Ważnym wydarzeniem ostatniego czasu dla franciszkanów w Ugandzie były rekolekcje zakonne dla braci ze wschodniej Afryki. Odbyły się one w Ugandzie, a Namugongo, w ośrodku rekolekcyjnym sióstr Kombonianek. Przewodnikiem duchowym był ks. dr Silverio Twinomugisha, wikariusz generalny diecezji Kabale z południowej Ugandy. Pięknym uwieńczeniem ćwiczeń duchowych był udział w uroczystościach ku czci męczenników ugandyjskich świętych Karola Lwangi i Towarzyszy. W odpuście tym, wg. danych organizatorów, bierze udział ok. miliona pielgrzymów z Ugandy i sąsiednich państw. Niektórzy pielgrzymowali pieszo nawet dwa miesiące. Wydaje się, że jest to największe zgromadzenie religijne w Afryce. Bracia przybyli na rekolekcje z Kenii i Tanzanii mieli okazje odwiedzić nasze domy w Kakooge i Matugga.


Children's Day
Dzień Dziecka w parafii Matugga obchodziliśmy w uroczystość św. Antoniego z Padwy. Spotkanie odbyło się w Kabunzie, przy jednej z kaplic dojazdowych, ze względu na wystarczającą ilość miejsca. Każda z dziewięciu szkół podstawowych przygotowała program artystyczny, który ubogacił uczestników spotkania ciekawymi treści. Oczywiście nie obyło się bez śpiewów i tańców, bo bez nich impreza nie może się odbyć. Punktem kulminacyjnym kończącym antoniański Dzień Dziecka była Eucharystia sprawowana przez proboszcza o. Szymona.


Dzieci z naszej szkoly daja wystep w Dniu Dziecka.Rodzina Bogiem silna
W jedną niedzielę maja, odbyło się spotkanie małżeństw naszej parafii, żyjących w związkach sakramentalnych. Małżonkowie uczestniczyli w Eucharystii, po której wysłuchali kilku konferencji tematycznych odnoszących się do ich życia oraz dzielili się swoją wiarą i doświadczeniem życiowym. Warto tu wspomnieć, że w maju gościliśmy w naszym domu ks. Christophe Blin wraz z jednym małżeństwem z Francji, którzy są członkami ruchu Chemin Neuf (Nowa Droga) i należą do wspólnoty Kana w Lyonie. Ruch ten kładzie szczególny nacisk na formację chrześcijańską małżeństw. Dlatego powoli rozpoczynamy w parafii Matugga spotkania małżeństw wg. zasad formacji ruchu Chemin Neuf.


„Zagrody nasze widzieć przychodzi…”
W Ugandzie uroczystość Bożego Ciała obchodziliśmy w niedzielę. Był to równocześnie dzień pierwszej komunii św. dla 166 – ciu dzieci naszej parafii. Również tutaj odbyła się procesja z Najświętszym Sakramentem po dzielnicy, gdzie znajduje się nasz klasztor. Widać było wielkie zaangażowanie wszystkich uczestników modlitwy a zarazem publiczne wyznanie wiary, gdyż większość rodzin, które zamieszkują Matuggę wyznaje inną religię lub należy do innych wspólnot chrześcijańskich.


I Komunia św.
Come Holy Spirit and fill this Place
Nowennę przed Zesłaniem Ducha Świętego głosił Amerykanin Fr. Herald Brock, należący do Wspólnoty Franciszkanów Braci Odnowy z Nowego Yorku, w Polsce potocznie zwani jako „Bracia z Bronxu”. Przyjechał do Ugandy, wraz z jednym animatorem muzycznym, na zaproszenie Wspólnoty Charyzmatycznej i głosił Słowo Boże w różnych miejscach, m.in. w więzieniu. Przy okazji przygotował naszych parafian do tego ważnego święta.


Młodzież w akcji
Co miesiąc młodzież naszej parafii organizuje różnego rodzaju aktywności. Są to np. dzień skupienia, warsztaty o tematyce modlitewnej lub relacji międzyludzkich albo dzień sportu. Właśnie taki dzień sportu odbył się w ostatnią niedzielę 24 czerwca . Konkurencji do współzawodnictwa było bardzo dużo. W przeciąganiu liny i biegach na krótkim dystansie o. Wojtek nie miał sobie równych. Oby tak dalej!
Owoce „adopcji serca”
Pewnego dnia, kilka lat temu, do jednego ze sklepów w Matugga przyszła matka z gromadką małych dzieci. I zapytała wprost: „czy możecie zabrać moje dziecko do swojego domu, bo nie mogę ich wszystkich wyżywić? Nie zastanawiając się długo wyrazili zgodę i przygarnęli dziewczynkę do swojej rodziny. Dzisiaj chodzi już do średniej szkoły, jednej z lepszych, prywatnych szkół w Matugga, udziela się w chórze i grupie młodzieżowej oraz jest objęta „adopcją na odległość” przez nasz klasztor. Właścicielami sklepu są nasi parafianie, którzy prawie codziennie są na Mszy św. Pomimo tego, że Kościół w Ugandzie ma zaledwie 130 lat, to w wielu wypadkach można się tutaj od ludzi wiele nauczyć, szczególnie zaufania Bogu i Jego opatrzności. Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w dzieło „adopcji na odległość” i obiecujemy pamięć modlitewną.

Franciszkanie z Ugandy wszystkich pozdrawiają i życzą udanych wakacji.

o. Adam Klag, Uganda – Matugga