Porządek Mszy św. i spowiedzi
Dróżki Matki Bożej Bolesnej
Czuwania Papieskie i Odnowy w Duchu Świętym
Odpusty
Pomoce duszpasterskie
Franciszkański Zakon Świeckich
Rycerstwo Niepokalanej
Alma Mater
Odnowa w Duchu Świętym
Wspólnota Krwi Chrystusa
Czciciele Męki Pańskiej (Bractwo Żywej Drogi Krzyżowej)
Grupa Animacji Misyjnej
 
 
 
 

VII Międzynarodowy Festiwal Chóralny Wschód-Zachód-Zbliżenia
Radomsko 2011

UCZESTNICY:


Chór Kameralny Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w SzczecinieChór Kameralny Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego powstał w Szczecinie w 1991 roku z inicjatywy dyrygenta - Iwony Wiśniewskiej – Salamon. Zespół tworzą studenci i absolwenci uczelni, więc skład chóru ulega ciągłym zmianom. Repertuar zespołu obejmuje muzykę sakralna, ludową, rozrywkowa oraz gospel. W jego dorobku znajdują się "Carmina Burana" C.Orffa, "Stella Coeli" J.M.Kraussa, "Msza G-dur" F.Schuberta, "Sancta Caecilia" i „Missa Brevis„ M.Sawy, „Requiem” i „Msza Koronacyjna” W.A. Mozarta, "IX symfonia" L.v.Beethovena, „Missa Brevis” i „Msza o pokój” J. Szopińskiego oraz wiele innych utworów wokalno – instrumentalnych.
Chór koncertował w Szwecji, Danii, Czechach, Niemczech, Włoszech, Francji, Hiszpanii, Portugalii, Holandii, Kanadzie i Wielkiej Brytanii, Rosji, Estonii oraz na Ukrainie i Słowacji. Jest laureatem wielu konkursów chóralnych w Polsce, Europie i na świecie. Dorobek artystyczny zespołu został utrwalony na 4 kasetach i 10 płytach CD. Zamieszczone są na nich utwory polskie, muzyka filmowa, twórczość współczesnych kompozytorów szczecińskich oraz kolędy i muzyka gospel.
Od 01.01.2009 zespół rozpoczął działalność w Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie który objął nad nim patronat. W swej działalności artystycznej stara się zachować kameralny styl i charakter oraz młodzieńcze i radosne brzmienie.


Męski Zespół Wokalny "KAIROS"
Męski Zespół Wokalny "KAIROS" powstał wiosną 1999 r. i działa przy Centrum Kultury w Lublinie. Śpiewacy "KAIROS" wywodzą się z lubelskiego mieszanego zespołu wokalnego "In Corpore". Zespół ten zdobył m. in.: nagrodę 2 programu Polskiego Radia oraz dwukrotnie wyróżnienie na festiwalu chóralnym Legnica Cantat; na Międzynarodowym Festiwalu w Marktoberdorf w Niemczech zdobył certyfikat Klasy Międzynarodowej z oceną Bardzo Dobrą; Zespół "In Corpore" koncertował m. in. z orkiestrami: Filharmonii Lubelskiej oraz Concerto Avenna pod dyr. Andrzeja Mysińskiego.
Ideą stworzenia Męskiego Zespołu Wokalnego „KAIROS” było poznawanie i propagowanie poprzez muzykę kultury różnych narodów świata w tym mniejszości narodowych zamieszkałych w Polsce.
„KAIROS” jest jednym z nielicznych zespołów w Polsce wykonujących muzykę kościołów wschodnich, a na pewno jedynym, który wykonuje śpiewy greckie, ormiańskie, gruzińskie, rosyjskie, ukraińskie i in. z towarzyszeniem oryginalnych instrumentów perkusyjnych, strunowych i dętych z całego świata. Jest to pewnego rodzaju eksperyment mający na celu z jednej strony prezentowanie mało znanego w Polsce repertuaru, z drugiej zaś – poszukiwanie uniwersalnego języka muzycznego adresowanego do szerokiego kręgu słuchaczy.
Podczas swojej działalności zespół „KAIROS” wystąpił m.in. na festiwalach: Muzyki Chrześcijańskiej "Song of Songs - 2001" w Toruniu, „Dialogu Czterech Kultur” w Łodzi, „Musica Antiqua Europae Orientalis” w Bydgoszczy, „Kolory Polski” Filharmonii Łódzkiej (VII. i X. edycja), na „Dniach Muzyki Cerkiewnej” w Krakowie oraz w Filharmoniach: Warszawskiej, Lubelskiej, Bydgoskiej i Białostockiej, a także w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie.
W 2003 roku "KAIROS" wystąpił z serią koncertów we Lwowie, w roku 2004 odbył trasę koncertową po Berlinie i okolicach, a w 2008 roku zespół dał kilka koncertów w Belgii.
Inspirującym i ciekawym doświadczeniem było wzięcie udziału w nagraniu muzyki do filmu "Wiedźmin" skomponowanej przez Grzegorza Ciechowskiego i wydanej na płycie CD przez firmę Pomaton EMI w 2001r. W tym samym roku "KAIROS" został zaproszony przez firmę Sony Music Poland do wzięcia udziału w nagraniu piosenki promującej film "Quo Vadis" w reż.Jerzego Kawalerowicza oraz do udziału w teledysku do piosenki „Co ma przeminąć to przeminie” w wykonaniu Michała Bajora.
W grudniu 2002r. Zespół wydał swoją pierwszą płytę CD pt. „O głęboka tajemnico...” z rosyjskimi, ormiańskimi i gruzińskimi śpiewami liturgicznymi i tradycyjnymi. W maju 2005 roku "KAIROS" został laureatem 1-szej nagrody w swojej kategorii na Międzynarodowym Festiwalu „Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej”.
Obecnie zespół przygotowuje się do wydania płyty z kolędami (polskimi, ukraińskimi i in.) W 2009 roku KAIROS rozpoczął współpracę z Fundacją ORANGE. Współpraca ta zaowocowała zaproszeniem zespołu do udziału w sesji organizowanej przez Stowarzyszenie Lubliniana w Paryżu i koncertu zespołu w College des Bernardins (Centrum Kultury Chrześcijańskiej otwarte w 2008r. przez Ojca Świętego Benedykta XVI do promowania najważniejszych wydarzeń z kręgu kultury i sztuki). Obok tego KAIROS da jeszcze cztery koncerty w Paryżu w grudniu 2009r. W sierpniu 2010 r. KAIROS miał zaszczyt wystąpić dla Jego Świątobliwości Bartłomieja I, Arcybiskupa Konstantynopola drugiemu Rzymu Patriarsze Ekumenicznemu.


CHAMBER CHOIR „ LEGENDA - COLLEGIUM VOCALE” z Drohobycza - Ukraina
The Chamber Choir "Legenda" is a winner and a laureate of many choir competitions: Poland (Mendzyzdroje 1991, Chenstochowa 2004, Warsaw 2004, Byalystok 2004, Legnica 2007, Lodz 2008, Girzycko 2010, Przemysl 2011), Hungary (Debrezen 1992, 1996, 1998), Slovakia (Trnava 1996, 1998), Germany (Marktoberdorf, Mainhausen, Elsenfeld, Rottenburg am Nekkar 1993, 1997, 1998, 2002, 2010), France (Tour 1996), Belgium (Maasmechelen 1999), Austria (Spittal an der Drau 2000), Spain (Torrevieja 2005, 2006, 2009). The Choir has recorded three compact discs: "Choral works of the twentieth century com­posers", "Liturgy of M. Verbyckyi", “Christmas with Legend” and three Repertoire Collections.


JAZZCHOR z FREIBURGA /Niemcy/

JAZZCHOR jest w zasadzie Big Bandem wokalnym. Został założony w 1990 roku przez Bertranda Grögera. Chór koncertuje jako Big Band wokalny zyskując uznanie publiczności i prasy na całym świecie. Chór brał udział w wielu konkursach, zajmując zawsze pierwsze miejsca( m.in. pierwsza nagroda na Niemieckim Konkursie Chóralnym w 1998, a także pierwsza nagroda na Olimpiadzie Chórów w Korei w 2002).
Krajową i międzynarodową sławę jest rezultatem tras koncertowych po Niemczech, Japonii, Rosji i Korei. Chór koncertował również we Francji, Czechach, Polsce, Włoszech, Austrii, Szwajcarii i Danii. JAZZCHOR współpracuje z Bobby McFerrinem, Swingle Singers oraz Bamberg Sympfonic Orchestra. Ukazały się płyty chóru, a także można było usłyszeć chór w radiu i obejrzeć w telewizji.
Koncepcja JAZCHOR od początku była innowacyjna. Bertrand Gröger wraz z chórem postanowili wejść na zupełnie nowe obszary muzyczne. Standardy jazzowe i klasyczne są prezentowane w całkowicie nowy sposób. Ponadto wielką rolę w pracy zespołu odgrywają oryginalne kompozycje oraz nieustające poszukiwania nowych aranżacji chóralnych czerpanych z innych kultur.


Chór Towarzystwa Śpiewaczego im. S. Moniuszki z Radomska, dyrygent Maciej Salski
Towarzystwo Śpiewacze im. Stanisława Moniuszki w Radomsku jest jednym z najdłużej działających amatorskich zespołów muzycznych na terenie województwa łódzkiego. Początki istnienia zespołu odnaleźć można we wspomnieniach już z 1912 roku, lecz oficjalnie uznaną datą jest data zarejestrowania jako Towarzystwo Śpiewacze im. Stanisława Moniuszki w 1923 r.
Umiłowanie śpiewu i ogromna więź między ludźmi tworzącymi ten ok. 40-osobowy zespół powoduje, że chór ciągle się rozwija i wykazuje bardzo dużą aktywność w działalności na rzecz rozwoju kultury w naszym mieście.
Jesteśmy inicjatorami i organizatorami wielu imprez artystycznych zarówno w kraju jak i za granicą. Dotychczas występowaliśmy w Wilnie, Lwowie, Wiedniu, Berlinie, Pradze i na Sycylii, uczestniczyliśmy w Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym "BOFEST OF ARTS" w Bohuminie w Czechach, a na przełomie listopada i grudnia 2007r. wzięliśmy udział w 17 Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym Pieśni Adwentowej i Bożonarodzeniowej w Pradze, gdzie zdobyliśmy „Brązowy dyplom”.
Jesteśmy pomysłodawcami i organizatorami prestiżowej imprezy, jaką jest Międzynarodowy Festiwal Chóralny "Wschód-Zachód-Zbliżenia", który odbywa się w corocznie w naszym mieście (dotychczas odbyło się już pięć edycji). Ponadto cyklicznie organizujemy różnego rodzaju koncerty okolicznościowe. Zrealizowaliśmy również autorski projekt pod nazwą „Opera na prowincji”, który został nagrodzony przez Fundację im. Stefana Batorego. Posiadamy szerokie kontakty z zespołami chóralnymi z kraju i z zagranicy, co owocuje wieloma wspólnymi projektami.
W 2005 roku otrzymaliśmy nagrodę Marszałka Województwa Łódzkiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury.
W roku 2008, w 85 rocznicę działalności otrzymaliśmy szczególne wyróżnienie - Dyplom Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za zasługi w upowszechnianiu kultury.
Dyrygentem chóru jest Maciej Salski - absolwent Akademii Muzycznej w Łodzi oraz Akademii Muzycznej w Warszawie na kierunku dyrygentura chóralna.

źródło: www.towarzystwo-spiewacze.pl