Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej
ZAPRASZAMY DO WSPÓLNEGO ŚWIĘTOWANIA
13 czerwca - Św. Antoniego (uroczystość poprzedza Nowenna dziewięciu wtorków)
2 sierpnia - Matki Bożej Anielskiej z Porcjunkuli
14 września - Podwyższenie Krzyża Świętego (uroczystość poprzedza Triduum)
15 września - Matki Bożej Bolesnej
4 października - Św. Franciszka (uroczystość poprzedza Triduum)
8 grudnia - Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny (uroczystość poprzedza Nowenna)
Informacje o odpustach:
Odpust jest to darowanie wobec Boga kary doczesnej za grzechy odpuszczone już co do winy. Otrzymuje je wierny, odpowiednio przygotowany i po wypełnieniu pewnych określonych warunków, przez działanie Kościoła, który jako sługa odkupienia autorytatywnie rozporządza i dysponuje skarbcem zadośćuczynień Chrystusa i świętych. (KPK, kan. 992)
Każdy wierny może zyskiwać odpusty czy to cząstkowe, czy zupełne albo dla siebie, albo ofiarowywać za zmarłych na sposób wstawiennictwa. (KPK, kan. 994)
Według Enchiridion Indulgentiarum (Dokumentu Stolicy Apostolskiej z dnia 29 czerwca 1968 r.) odpusty zupełne zyskać można między innymi za nawiedzenie sanktuarium diecezjalnego, krajowego lub międzynarodowego ustanowionego przez kompetentną władzę i odmówienie tam modlitwy "Ojcze nasz" i "Wierzę w Boga", w następujące dni:
a) w dniu uroczystości sanktuarium,
b) w dniu wybranym przez wiernego raz w roku,
c) w dniu dokonywania zbiorowej pielgrzymki.
Ilekroć do zyskania odpustu przepisane jest nawiedzenie kościoła lub kaplicy, wówczas należy tam odmówić pobożnie modlitwę "Ojcze nasz" i Wierzę w Boga".
Jeżeli do uzyskania odpustu związanego z jakimś dniem wymagane jest nawiedzenie kościoła lub kaplicy, to można go dokonać od południa dnia poprzedzającego, aż do północy kończącej dzień oznaczony.
Do uzyskania odpustu zupełnego wymagane są:
a) wykonanie czynu (dzieła) obdarzonego odpustem (np. nawiedzenie kościoła),
b) spełnienie trzech warunków:
- spowiedź sakramentalna,
- Komunia eucharystyczna,
- modlitwa w intencjach Ojca Świętego.
Po jednej spowiedzi sakramentalnej można uzyskać wiele odpustów zupełnych. Natomiast po jednej Komunii eucharystycznej i po jednej modlitwie w intencjach Ojca Świętego zyskuje się tylko jeden odpust zupełny. Modlitwą w intencjach Ojca Świętego może być "Ojcze nasz" i "Zdrowaś Maryjo",
c) wykluczenie przywiązania do wszelkiego grzechu nawet lekkiego.
Odpust zupełny można codziennie zyskać między innymi za:
- adorację Najświętszego Sakramentu trwającą przynajmniej pół godziny,
- czytanie Pisma św. z szacunkiem należnym słowu Bożemu, przynajmniej przez pół godziny,
- odmówienie jednej części różańca świętego wspólnie z kimś w dowolnym miejscu lub samemu, ale wówczas tylko w kościele lub w kaplicy,
- pobożnie odmówienie Koronki do Miłosierdzia Bożego w kościele lub kaplicy wobec Najświętszego Sakramentu publicznie wystawionego lub przechowywanego w tabernakulum. Jeżeli wierny z powodu choroby lub innej słusznej racji nie może wyjść z domu, ale odmówi Koronkę do Miłosierdzia Bożego z ufnością i z pragnieniem miłosierdzia dla siebie oraz gotowością okazania go innym, pod zwykłymi warunkami również zyskuje odpust zupełny (Dekret Penitencjarii Apostolskiej z dnia 12.01.2002 dotyczy całego
terytorium Polski),
- pobożny udział w nabożeństwie liturgicznym w dniu powszechnie przeznaczonym na modlitwę w jakimś dobrym celu religijnym (np.: w tygodniu modlitw o jedność chrześcijan, w tygodniu misyjnym, w dniu modlitw o powołania kapłańskie i zakonne, w dniu chorych).