strona główna
Procesja Jadwiżańska w Radomsku

7 czerwca 2009 miała miejsce jubileuszowa, bo dziesiąta, procesja Jadwiżańska ulicami naszego miasta.

Tradycyjnie rozpoczęła się w kościele p.w. św. Lamberta, by zatrzymywać się po drodze peregrynacji przy trzech stacjach odwołujących się do nurtów działalności oraz charakterystycznych cech osobowości tej wielkiej świętej będącej jednocześnie królem Polski - jedyną kobietą w dziejach naszego Narodu, która doświadczyła tego zaszczytu.

Uroczystości Jadwiżańskie w Radomsku mają już swoją historię - początek swój datują od roku 2000, Roku Jubileuszowego. Wtedy bowiem z inicjatywy ks. kan. Romana Kubiaka, proboszcza parafii p.w. św. Jadwigi Królowej doszło do zaistnienia - na wzór procesji krakowskich na Skałkę z relikwiami św. Stanisława, pierwszej procesji, która przez szereg następnych lat odbywała się w godzinach dopołudniowych w niedzielę najbliższą daty kanonizacji św. Jadwigi Królowej. Od dwu lat przesunięto te uroczystości na godziny popołudniowe, które faktycznie kończą, organizowane również od 10 lat, Radomszczańskie Dni Rodziny.

16 października 2008 r. w samym centrum miasta stanął pomnik świętej Jadwigi Królowej i z tej racji po raz pierwszy do programu uroczystości dodano akcent związany ze złożeniem kwiatów przed Jej pomnikiem.

opr. Andrzej Kucharski

(1/72): (2/72):
(3/72): (4/72):
(5/72): (6/72):
Galernik - Twoja własna Internetowa Galeria Zdjęć - Kreator - Publikowanie - Tworzenie - GIF, JPG, PNG