Porządek Mszy św. i spowiedzi
Dróżki Matki Bożej Bolesnej
Czuwania Papieskie i Odnowy w Duchu Świętym
Odpusty
Pomoce duszpasterskie
Franciszkański Zakon Świeckich
Rycerstwo Niepokalanej
Alma Mater
Odnowa w Duchu Świętym
Wspólnota Krwi Chrystusa
Czciciele Męki Pańskiej (Bractwo Żywej Drogi Krzyżowej)
Grupa Animacji Misyjnej
 
 
 


Święto Polskie w ParagwajuChoć Paragwaj jest Polsce odległy, nie tylko na mapie, mieszkańcy miejscowości Fram co roku obchodzą Święto Polskie. Odbyło się ono również w tym roku, 8 maja i wzięli w nim udział Polacy mieszkający w Paragwaju oraz delegacje Polaków z Argentyny i Brazylii.

    Uroczystości rozpoczęły się Mszą świętą odprawioną w kościele polonijnym pw. Matki Boskiej Częstochowskiej. Eucharystii przewodniczył proboszcz tamtejszej parafii ks. Fermin Ojeda (Paragwajczyk), a koncelebrowali O. Antoni Braczek – polski Werbista, od 1967 pracujący w Paragwaju oraz o. Andrzej Zbroja, franciszkanin pochodzący z Radomska. Liturgię sprawowano w dwóch językach (po polsku odmawiano modlitwy i śpiewano pieśni, a części stałe odprawiano po hiszpańsku. Po Mszy świętej odbyła się procesja wokół kościoła z obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej. Na zakończenie Mszy świętej o. Andrzej przekazał rodzinom życzenia świąteczne oraz szopki, które przysłała Wspólnota Domowego Kościoła działająca przy Klasztorze Ojców Franciszkanów w Radomsku. Życzenia były Bożonarodzeniowe, ale ponieważ dotarły do Paragwaju pod koniec lutego, stały się po prostu wyrazem pamięci Rodzin Radomszczańskich o paragwajskiej Polonii.
    Po Mszy świętej i pamiątkowych zdjęciach uczestnicy przeszli do Domu Polskiego wybudowanego kilka lat temu dzięki pomocy z Polski. Po uroczystym odsłonięciu pamiątkowej tablicy 75-lecia Związku Polaków w Paragwaju i odśpiewaniu dwóch hymnów: paragwajskiego i polskiego, wszyscy zostali zaproszeni na uroczysty obiad. Posiłkowi towarzyszyły rożne zespoły ludowe i chętni do zaprezentowania swoich talentów. W większości jednak śpiewano po hiszpańsku. Żyjące jeszcze pierwsze pokolenie Polaków urodzone na ziemi paragwajskiej zachowało język ojczysty, ale ponieważ wiele rodzin jest mieszanych, młodzież już nie zna polskiego. Mówi się co prawda o potrzebie stworzenia polskiej szkoły podstawowej, ale problem stanowią odległości między miejscowościami i trudności związane z dowozem dzieci. Polacy w Paragwaju próbują więc podtrzymywać przynajmniej niektóre zwyczaje w rodzinach, organizując między innymi takie spotkania, jak opisane Święto Polskie.
     Paragwaj to kraj mało znany większości Polaków. Być może mówiło się o nim trochę więcej po ostatnich Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej. Warto jednak wiedzieć, że właśnie tutaj polscy osadnicy dotarli już w roku 1927 z Argentyny (dokąd wcześniej przypłynęli z Gdyni). Według Poradnika dla emigrantów z 1938 roku w tamtym czasie przybyło do Paragwaju ok. 10 tys. obywateli polskich (1 tys. Polaków, 8,7 tys. Rusinów i Ukraińców, 300 Żydów). Łącznie Paragwaj liczył wówczas około miliona mieszkańców. Większość osiedliła się na południu, gdzie założono międzynarodową kolonię Fram, w której Rząd Polski zakupił około 5000 ha ziemi, podzielił na działki i odstępował osadnikom polskim na dogodnych warunkach. W 1936 Polacy założyli Związek Polaków w Paragwaju, który w tym roku obchodzi 75-lecie istnienia.


→ galeria zdjęć  

Tekst i zdjęcia; o. Andrzej Zbroja, red. Agnieszka Kozłowska