Porządek Mszy św. i spowiedzi
Dróżki Matki Bożej Bolesnej
Czuwania Papieskie i Odnowy w Duchu Świętym
Odpusty
Pomoce duszpasterskie
Franciszkański Zakon Świeckich
Rycerstwo Niepokalanej
Alma Mater
Odnowa w Duchu Świętym
Wspólnota Krwi Chrystusa
Czciciele Męki Pańskiej (Bractwo Żywej Drogi Krzyżowej)
Grupa Animacji Misyjnej
 
 
 
 


„WIELKA NIESPODZIANKA”
czyli pielgrzymowanie wspólnoty oazowejWstęp

W drugim tygodniu zimowych ferii (11 – 15 lutego 2008 roku) wyruszyliśmy na wyprawę, którą nazwaliśmy „wielką niespodzianką”. Celem naszego pielgrzymowania było bowiem rozpoznawanie niespodzianek, które Pan Jezus przygotowywał nam każdego dnia. Rozeznając znaki Jego miłości, codziennie szukaliśmy biblijnego zdania, które najlepiej oddawało nasze przeżycia.

Dzień pierwszy - „Szukajcie a znajdziecie” (Kalwaria Pacławska) - zobacz galerię zdjęć

W drodze na Kalwarię Pacławską, a właściwie już pod samym szczytem kalwaryjskiego wzgórza, wysiadając z auta, które przez chwilę trzeba było pchać, „Hania B.” (czyli Aneta P.) zgubiła okulary. Sprawa wyglądała beznadziejnie. Kiedy więc wieczorem w zamieci śnieżnej udaliśmy się na poszukiwania, nikt już chyba nie wierzył, że zguba się odnajdzie. A jednak, dzięki odśnieżającym zdolnościom Klaudii W., w błocie pośniegowym, na uboczu drogi, znaleźliśmy okulary. Były trochę brudne i mokre, ale nadal w doskonałym stanie technicznym.

Dzień drugi - „Jako i my odpuszczamy naszym winowajcom” (Sanok, Komańcza, Krosno) - zobacz galerię zdjęć

W tym dniu najpierw „Hania B.” przebaczyła nam, że rozpoznaliśmy ją na jednym z obrazów Zdzisława Beksińskiego, znajdujących się w sanockim muzeum. Potem, kiedy w Komańczy słuchaliśmy niezwykle barwnego opowiadania siostry nazaretanki, idealizującej zresztą nieco naszego moderatora (co chwilę dodawała: „nie wiecie? - zapytajcie Ojca”), dowiedzieliśmy się, że przetrzymywany tam w latach 1955-1956 ks. Prymas Stefan Wyszyński po śmierci towarzysza Bieruta, odpowiedzialnego za jego internowanie, napominał wszystkich, wyrażających w tym momencie swoją radość. Powiedział: „A dość! Trzeba się nam za niego modlić i pokutować!” Wieczorem na spotkaniu z reprezentantami krośnieńskiej oazy cieszyliśmy się z daru wspólnoty, w której uczymy się miłości i przebaczenia.

Dzień trzeci - „«Effatha», to znaczy: Otwórz się!” (Dukla, Levoča, Spišský Štvrtok) - zobacz galerię zdjęć

Trzeci dzień swe hasło zawdzięcza Monice K., która po latach milczenia i odmawiania włączenia się we wspólny śpiew, tego pamiętnego dnia w Spišským Štvrtku, kiedy oczekiwaliśmy na przygotowywaną przez o. Stanisława kolację, ujawniła nam swój ukryty talent. Kilka godzin wcześniej otworzyły się przed nami podwoje zamku (Spišský Hrad), który w sezonie zimowym nie jest udostępniany turystom.

Dzień czwarty – „Miłujcie waszych nieprzyjaciół” (Zakopane) - zobacz galerię zdjęć

Dzięki „Hani B.” (czyli Anecie P.), która przebaczyła Marcinowi L. wepchnięcie jej do tatrzańskiego błota (to tragiczne wydarzenie miało miejsce w czasie przechadzki Doliną Strążyską), zobaczyliśmy na własne oczy, jak ważne są to słowa i jak wiele kosztuje ich realizowanie. Nawiasem mówiąc, niektórzy wspomniany fakt zinterpretowali zupełnie inaczej. Według nich Marcin w swojej hojności zafundował „Hani” lecznicze kąpiele błotne.

Dzień piąty – „Wąska jest droga, która prowadzi do życia” (Kraków) - zobacz galerię zdjęć

Piątego dnia po długiej jeździe w korku tak zwaną „Zakopianką”, dotarliśmy do Krakowa. Drogę umilały nam: radosna twórczość pisarska podsumowująca czas „wielkiej niespodzianki” (auto nr 1) oraz wspaniały, choć nieco eschatologiczny śpiew „Hani B.” i Klaudii W. (auto nr 2).

Podsumowanie

Pomimo tego, że Ula K. znowu „zaliczyła glebę”, a Moderator nieźle się „rozkręcił”, że zamiast strasznego smoka zionącego ogniem w ruinach zamku odnaleźliśmy zaledwie smoczka (por. zdjęcia), a kofola, podobnie jak rok temu, wprowadziła niektórych w stan tzw. „głupawki”, wszyscy uznaliśmy wyprawę za niezwykle udaną.

Dzięki niech będą Temu, który przez swoje słowo nieustannie prowadzi nas drogami życia i w swej niezgłębionej dobroci każdego dnia przygotowuje dla nas WIELKIE NIESPODZIANKI!