Porządek Mszy św. i spowiedzi
Dróżki Matki Bożej Bolesnej
Czuwania Papieskie i Odnowy w Duchu Świętym
Odpusty
Pomoce duszpasterskie
Franciszkański Zakon Świeckich
Rycerstwo Niepokalanej
Alma Mater
Odnowa w Duchu Świętym
Wspólnota Krwi Chrystusa
Czciciele Męki Pańskiej (Bractwo Żywej Drogi Krzyżowej)
Grupa Animacji Misyjnej
 
 
 
XVII Wędrowny Festiwal Filharmonii Łódzkiej
"Kolory Polski"
Klasztor Franciszkanów w Radomsku, 10 lipca 2016, godz. 19.00


"Historia pewnej miłości..."Wykonawcy:
Arte Dei Suonatori - kameralnie w skladzie:
Aureliusz Goliński – skrzypce,
Joanna Kreft – II skrzypce,
Ewa Golińska – altówka,
Maciej Łukaszuk – wiolonczela,
Joanna Boślak-Górniok – klawesyn,
Dagmara Barna – sopran.Orkiestra Arte dei Suonatori, założona przez skrzypków Ewę i Aureliusza Golińskich, jest jedną z najciekawszych formacji specjalizujących się w wykonywaniu muzyki barokowej i klasycznej, a także najlepiej rozpoznawalną na międzynarodowej scenie muzycznej polską orkiestrą barokową. Grający na dawnych instrumentach zespół wypracował własny, indywidualny styl wykonawczy, charakteryzujący się pięknym brzmieniem, żywiołową, a jednocześnie głęboką ekspresją oraz łatwością w przyswajaniu sobie różnych muzycznych stylów i idiomów estetycznych.

Śródziemnomorska potrawa, którą po polsku należałoby nazwać przekładańcem, dała swą nazwę ciekawej formie muzycznej – pasticcio. Niezwykle popularna w XVIII wieku, polegała na „komponowaniu” nowego utworu (najczęściej opery) z fragmentów utworów już istniejących, często autorstwa różnych kompozytorów. Podejście do pojęcia praw autorskich było zgoła inne, a takie muzyczne zapożyczenie traktowano jako wyraz uznania, nie kradzież.

Właśnie tę nietypową formę – pasticcio – wybrał zespół Arte dei Suonatori do opowiedzenia historii miłosnej. Będzie to opowieść nie wprost, pełna poetyckich odniesień i niedopowiedzeń. Orkiestra wcieli się w rolę antycznego chóru, który wprowadza nastrój, komentuje i kreuje atmosferę. Solistka zaś, w poszczególnych ariach, prowadzić będzie słuchaczy przez niezwykle zawiły świat emocji, paradoksów i wyzwań towarzyszących uczuciu zwanemu miłością.
Autorką tego pasticcio jest skrzypaczka i altowiolistka od wielu lat współpracująca z Arte dei Suonatori – Anna Nowak-Pokrzywińska. Wykorzystała ona fragmenty dwóch oper angielskiego kompozytora epoki baroku Henry’ego Purcella: „Królowej Wróżek” oraz „Dydony i Eneasza”.