strona główna

ARCHIWUM 2017

BOŻE NARODZENIE 2017


ET VERBUM CARO
FACTUM ESTW oceanie czasu
Miłość przychodzi
w sercu człowieka kiełkuje
czekając na jego wolę
rozrasta się i zakwita
dając owoc
wszechogromny.

mg     


Z okazji dzisiejszej Uroczystości Bożego Narodzenia
składamy wszystkim wiernym
jak najserdeczniejsze życzenia świąteczne.
Pragniemy życzyć by Boże Dziecię błogosławiło naszym Wspólnotom i wszystkim naszym poczynaniom. Życzymy, by dary Bożej łaski
z którymi przychodzi na ziemię Nowonarodzony
stały się udziałem każdego z nas.
Niech w naszych rodzinach i wspólnotach gości miłość i wzajemne poszanowanie,
by światło Betlejemskiej Groty rozjaśniało
także nasze codzienne życie.
Niech Boże Dziecię błogosławi nam i naszym bliskim.

o. Zdzisław Tamioła - gwardian   

15 grudnia 2017

Zmarł o. Bonawentura Julian Urban OFMConv


15 grudnia zmarł o. Bonawentura Julian Urban, który od 2003 roku przebywał w radomszczańskim klasztorze. Uroczystości pogrzebowe o. Bonawentury odbędą się w najbliższą środę, 20 grudnia br.
O godz. 10.30 odprawione zostanie nabożeństwo wprowadzenia do kościoła, po nim modlitwa różańcowa przed trumną zmarłego, a o godz. 12.00 Msza św., którą w koncelebrze poprowadzi ks. Arcybiskup Stanisław Nowak. Homilię wygłosi o. Prowincjał Marian Gołąb.

Zapraszamy wiernych do modlitwy w intencji zmarłego o. Bonawentury Urbana. Po Mszy św. nabożeństwo pogrzebowe przy grobowcu na Starym Cmentarzu.

O. Bonawentura Urban urodził się 13.01.1938 roku w miejscowości Ruda-Horyniec.
Do nowicjatu franciszkanów wstąpił w Łodzi - Łagiewnikach w roku 1953. Pierwsze śluby zakonne złożył 31.08.1954 roku, a śluby wieczyste 30.10.1960 roku.
Święcenia kapłańskie otrzymał w dniu 16.06.1962 roku.
Był wieloletnim wykładowcą teologii pastoralnej w Wyższym Seminarium Duchownym Franciszkanów w Krakowie z tytułem doktora teologii, uzyskanym na Uniwersytecie Lubelskim.
16 czerwca 2012 roku o. Bonawentura obchodził złoty jubileusz święceń kapłańskich.


Msza św. pogrzebowa o. Bonawentury Urbana

Eucharystii przewodniczył ks. Arcybiskup Senior Stanisław Nowak, w koncelebrze licznie uczestniczyli kapłani zakonni i diecezjalni. Przybyła rodzina Zmarłego z Rabki i Horyńca, wierni ze wspólnot działających przy kościele franciszkanów oraz poseł na sejm RP Anna Milczanowska. Był obecny także poprzedni gwardian klasztoru - o. Janusz Łazarczyk, który przez dwie kadencje współpracował z o. Bonawenturą.

Przed rozpoczęciem Mszy św. o. Jan M. Szewek przedstawił zebranym życiorys zmarłego o. Bonawentury. Kazanie wygłosił Prowincjał o. Marian Gołąb. Piękny śpiew Agnieszki Ciesielskiej przy akompaniamencie organów i fletu dodał całej ceremonii pogrzebowej wzniosłości podkreślając nastrój powagi i spokoju.
Na Starym Cmentarzu obrzęd pogrzebowy sprawował Prowincjał o. Marian Gołąb a końcowego błogosławieństwa udzielił ks. arcybiskup Stanisław Nowak.


Foto: D. Danielska   Msza św. pogrzebowa  

Wspomnienie Matki Bożej z Guadalupe12. grudnia przypada wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Guadalupe Patronki i Obrończyni życia poczętego. Tego dnia rycerze Niepokalanej zamówili Mszę św. w intencji obrony życia od poczęcia do naturalnej śmierci oraz o rozwój dzieła duchowej adopcji dziecka poczętego.
MI od wielu lat prowadzi w naszym sanktuarium adopcję dziecka poczętego 8. grudnia i 25. marca.


10 grudnia 2017

II Niedziela Adwentu - Dzień Modlitw w intencji Kościoła na Wschodzie

Dołącz do akcji:
Otocz modlitwą misjonarza
Odmów codziennie modlitwę z obrazka za misjonarza, którego nazwisko wypisano nad modlitwą. Obrazki z modlitwą znajdują się na krużgankach i na ołtarzu Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Omadlamy franciszkańskich misjonarzy posługujących na Ukrainie i w Uzbekistanie.

8 grudnia 2017

Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP w naszym sanktuarium została odprawiona Msza św. koncelebrowana przez o. Zdzisława i o. Edwarda pod przewodnictwem ks. Antoniego, proboszcza parafii św. Lamberta.
Wzięli w niej udział Rycerze Niepokalanej ze swoim sztandarem. Rycerze również przynieśli w procesji dary na ofiarowanie.
Pod koniec Mszy św. 34 osoby podjęły adopcję dziecka poczętego. Uroczystość poprzedziła nowenna, podczas której kazania głosił o. Józef.

Foto: D. Danielska   → galeria zdjęć     

3 grudnia 2017

Renowacja ołtarzy: św. Franciszka i św. Antoniego


Ołtarze wraz z obrazami zostały poddane zabiegom renowacyjno-konserwatorskim i kilka dni temu zostały zamontowane już w kościele. Dzięki ofiarom wiernych oraz dotacji Instytucji Państwowych możliwe było wykonanie tego dzieła.

Składamy wszystkim serdeczne podziękowanie oraz zapewniamy o naszej modlitwie w intencji darczyńców. Obecnie przygotowujemy się do podjęcia renowacji w przyszłym roku ołtarza głównego.

Zdjęcia obok przedstawiają ołtarze po renowacji.

2 grudnia 2017

SPOTKANIE ANIMATORÓW MISYJNYCH WE WROCŁAWIU
2 grudnia 2017

Grupa animacji misyjnej z franciszkańskiej parafii św. Karola Boromeusza we Wrocławiu zaprosiła animatorów misyjnych z krakowskiej prowincji na spotkanie formacyjno-informacyjne prowadzone, jak zwykle, przez o. Dariusza i p. Agnieszkę z sekretariatu misyjnego. Przybyli animatorzy z Wrocławia, Lwówka Śląskiego, Piwody, Dąbrowy Górniczej i Radomska oraz proboszcz parafii św. Boromeusza - o. Marek Augustyn i redaktor parafialnego miesięcznika „List nie tylko do Parafian” - p. Kinga Tomaszewska.
Animatorzy misyjni podsumowali Tydzień Misyjny w swoich parafiach. Omówili również plan pracy na najbliższe miesiące. O. Dariusz zachęcał do organizowania kolędników misyjnych i parafialnych festynów misyjnych. Zaprosił do włączenia się w akcję „Otocz modlitwą misjonarza”- stosowne obrazki z krótką modlitwą rozprowadza sekretariat misyjny, a od lutego 2018 r. rusza następna akcja „Misyjne Apostolstwo Chorych”
W południe uczestniczyliśmy w kościele we Mszy św. koncelebrowanej. O. Dariusz modlił się za misje, misjonarzy i o nowe powołania do tej posługi. Po Eucharystii o. Marek zaprosił nas na smaczny obiad z klasztornej kuchni. Następnie obejrzeliśmy prezentację o działalności grupy misyjnej z Wrocławia.
Dziękujemy o. Dariuszowi i p. Agnieszce za kolejne spotkanie formacyjne dla animatorów misyjnych. Szczególne podziękowania składamy p. Halinie Sasin, szefowej grupy misyjnej przy parafii św. Karola Boromeusza we Wrocławiu, która nas zaprosiła na to spotkanie i wszystko świetnie przygotowała razem z członkami swojej grupy przy wielkim wsparciu proboszcza o. Marka Augustyna.

Danuta Danielska

Tekst i foto: D. Danielska   Spotkanie animatorów misyjnych  


OSOBY ZAINTERESOWANE ANIMACJĄ MISYJNĄ PRZY KOŚCIELE FRANCISZKANÓW W RADOMSKU PROSZONE SĄ O ZGŁOSZENIE SIĘ DO GWARDIANA O.ZDZISŁAWA TAMIOŁY

3 listopada 2017

Doba Eucharystyczna

Po porannej Mszy św. o godz. 8.00 nastąpiło wystawienie Najświętszego Sakramentu i całodzienna adoracja do godz. 18.00.

22-28 października 2017

Październik miesiącem różańcowym i misyjnym
Tydzień Misyjny 22-28.10.2017


Otoczmy modlitwą franciszkańskich misjonarzy, dzieła misyjne i narody misyjne. Dołącz do krucjaty różańcowej w obronie przed terroryzmem za wstawiennictwem błogosławionych męczenników z Peru - o. Zbigniewa i o. Michała.

O KRUCJACIE  FOLDEREK  www.misje.franciszkanie.pl  www.krucjata.franciszkanie.pl  

22 października 2017

Spotkanie wspólnot Rycerstwa Niepokalanej - Jasna Góra


W niedzielę, 22 października 2017 roku, na Jasnej Górze Rycerstwo Niepokalanej Archidiecezji Częstochowskiej dziękowało za pontyfikat św. Jana Pawła II i za 100 lat istnienia MI. O godz.15.30 wspólnoty z Częstochowy, Kamieńska, Radomska, Myszkowa, Borowna, Kłomnic, Zawiercia i Wąsosza Górnego spotkały się na Wałach Jasnogórskich przy pomniku św. Jana Pawła II , gdzie złożono kwiaty i odmówiono koronkę do Miłosierdzia Bożego.

Towarzyszyli nam goście z Niepokalanowa o. Stanisław Piętka, prezes narodowy MI i o. Robert Stachowiak, wiceprezes narodowy MI. Następnie wszyscy udali się do Kaplicy Cudownego Obrazu na modlitwę różańcową i Mszę św.. Różaniec poprowadził i i Eucharystii przewodniczył ks. Wojciech Radoliński, asystent MI naszej archidiecezji.
Na zakończenie Mszy św. o. Stanisław Piętka zachęcał do wstępowania w szeregi MI wykazując potrzebę "nawrócenia grzeszników, heretyków, schizmatyków, a najbardziej masonów i uświęcenia wszystkich pod opieką i za pośrednictwem NMP Niepokalanej".

Tekst i zdjęcie: Halina Dawid, MI Radomsko

6-8 października 2017

,,100 lat Rycerstwa, 100 lat Fatimy''
Jesienne Spotkanie Liderów Rycerstwa Niepokalanej


W dniach od 6 do 8 października 2017 r. w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach odbyło się jesienne spotkanie Liderów Rycerstwa Niepokalanej ,,100 lat Rycerstwa, 100 lat Fatimy''.
W spotkaniu uczestniczyły 2 osoby ze wspólnoty MI przy klasztorze franciszkanów w Radomsku. W pierwszym dniu spotkania Mszy św. przewodniczył o. Piotr Cuber, który wygłosił konferencję wprowadzającą.

W sobotę, 7 października, konferencję na temat ,,Wpływ objawień Fatimskich na historię Europy i świata' 'wygłosił ks. Jacek M. Pędziwiatr, dyrektor radia Anioł Beskidów z Bielska-Białej. Ojciec dr Piotr Cuber, Asystent MI krakowskiej Prowincji Franciszkanów, wygłosił konferencję na temat ,,Rycerstwo Niepokalanej - odpowiedź na zagrożenia chrześcijaństwa i Kościoła".
Pani mgr Urszula Fajczyk przeprowadziła wykład ,,Świętujemy i dziękujemy za 100 lat Rycerstwa Niepokalanej''. Następnie odbyły się spotkania w grupach.

W niedzielę redaktor Tomasz Terlikowski z Warszawy wygłosił konferencję na temat ,,Rycerstwo Niepokalanej nieodkryty skarb o. Maksymiliana". Przedstawił również swoją najnowszą książkę ,,Maksymilian M. Kolbe - biografia świętego męczennika'' Zachęcał każdego Rycerza Niepokalanej do jej przeczytania i zaznaczył, że jest to lektura także dla każdego.


Tekst i foto: A. Urbańczyk   Relacja ze spotkania - zdjęcia  

4 października 2017

Uroczystość św. Franciszka z Asyżu,
diakona i założyciela trzech zakonów


W środę, 4 października, w szczególny sposób obchodziliśmy Uroczystość św. Ojca Franciszka z Asyżu.
Uroczystej Mszy św. o godz. 18.00 przewodniczył o. Michał Szałkowski OP, dominikanin z Gidel. Wygłosił on również okolicznościowe kazanie, w którym m.in. przypomniał o spotkaniu św. Franciszka ze św. Dominikiem w Rzymie.
Jak podają źródła historyczne - św. Dominik spotykał się ze św. Franciszkiem z Asyżu, łączyła ich przyjaźń. Obaj święci żyli niemal w tym samym czasie: Franciszek w latach 1181-1226, a Dominik w latach 1170-1221. Po raz pierwszy spotkali się oni w czasie IV Soboru Laterańskiego w 1215 r. w Rzymie.


Foto: D. Danielska   Uroczysta Msza św. - galeria zdjęć  

3 października 2017

Nabożeństwo TRANSITUS

Św. Franciszek tuż przed śmiercią przywołał do siebie braci, pobłogosławił ich i polecił by trwali w bojaźni Bożej. Poprosił o odczytanie fragmentu Ewangelii wg św. Jana, rozpoczynającego się od słów "Było to przed Świętem Paschy..." (J 13,1).
Następnie zaczął odmawiać Psalm 142 "Głośno wołam do Pana, głośno błagam Pana". Swoje życie zakończył mówiąc: "Na mnie czekają sprawiedliwi, aż mnie wynagrodzisz".
(św. Bonawentura "Życiorys większy")


Fresk, Giotto di Bondone, bazylika św. Franciszka w Asyżu: "Śmierć św. Franciszka"


Fragment pieśni:

... "Bo Franciszek wiernie pełnił
To, co Chrystus Pan polecił,
Nowy ład urzeczywistnił,
Nie dziw, że tłum śpieszy doń."

Wieczorem, 3 października, uczestniczyliśmy w tym szczególnym dla wszystkich braci franciszkanów nabożeństwie. Do naszego kościoła klasztornego przybyły siostry ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi z Częstochowy, które kierują się w życiu zakonnym i w działalności apostolskiej duchem Ewangelii, w szczególny sposób praktykując miłość Boga i bliźniego na wzór Chrystusa i Jego Matki.

→ czytaj więcej o św. Franciszku  → galeria fresków Giotta z bazyliki św. Franciszka w Asyżu  
foto: D. Danielska → Transitus  

1 października 2017

KONCERT
"Twórczość Feliksa Nowowiejskiego. Jej patriotyczne przesłanie dla następnych pokoleń"


1 października 2017 roku w Klasztorze Franciszkanów odbył się koncert Sylwii Strugińskiej-Wochowskiej wraz z zespołem pt. "Twórczość Feliksa Nowowiejskiego. Jej patriotyczne przesłanie dla następnych pokoleń". Organizatorem był Miejski Dom Kultury w Radomsku oraz fundacja Wyciągamy Dzieci z Bramy.

Dawid Wawryka czytał wspomnienia syna Feliksa Nowowiejskiego o jego życiu, twórczości i bardzo bogatej pracy artystycznej - prowadzenie orkiestr, koncerty, studia w wielu stolicach europejskich, liczne nagrody na konkursach muzycznych.

W koncercie wystąpili również:
Aleksandra Bykowska - skrzypce
Waldemar Zybała - akordeon
Mariusz Ambroszczyk - fortepian
Dawid Wawryka - recytacja

Zdjęcia: D. Danielska   galeria zdjęć  

15 września 2017

Uroczystość Matki Bożej Bolesnej – Patronki Naszego Sanktuarium

"Ze względu na cieszący się czcią wiernych obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus dnia 10 października 1991 roku bp Stanisław Nowak nadał kościołowi rangę sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Bolesnej i dokonał poświęcenia Dróżek Matki Bożej Bolesnej umieszczonych w murze przylegającym do dziedzińca przykościelnego.
W połowie lat dziewięćdziesiątych urządzono kaplicę Miłosierdzia Bożego w pomieszczeniu znajdującym się przy wejściu na krużganki klasztoru."

  (z historii radomszczańskiego klasztoru, aut. o. Marek Hałambiec)  


Uroczystość Matki Bożej Bolesnej poprzedziło Triduum, które przygotował i przeprowadził o. Edward. Zostało również odprawione nabożeństwo dróżek ku czci Matki Bożej Bolesnej. Uroczystej sumie odpustowej przewodniczył i okolicznościowe kazanie wygłosił ks. Bogusław Pociask SCJ z parafii NMP Matki Kościoła i św. Barbary w Bełchatowie.

14 września 2017

Uroczystość Podwyższenia Krzyża Świętego

O Krzyżu Świętym - św. Efrem (+ 373)

"Drzwi i podwoje nasze drogim i ożywiającym krzyżem koronujmy, mówiąc z Apostołem Pawłem: »Nie daj, Boże, chlubić się, jeno z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa«". Kładźmy go na drzwiach, na czołach, na ustach, na piersiach. (...). Bo krzyż jest zwycięzcą śmierci, nadzieją wiernych, światłością świata i sławą wieczną prawowiernych na wieki.
Z tą zbroją we dnie i w nocy, i na każdą godzinę, i na każdym miejscu masz chodzić. (...) Bo widząc ten znak, moce piekielne przerażone uciekają. (...) Tym przenajdroższym Drzewem Chrystus, Bóg nasz, nienasycone piekło i szeroką gębę diabelską zatkał. (...) Zbroją Krzyża świętego przepasani. (...)
Ten Krzyż na skończenie świata, gdy nastąpi powtórne przyjście Pana naszego, najpierw się na niebie ukaże, z wielką sławą i niezliczonym wojskiem aniołów, i zastraszy nieprzyjaciół Boskich, a wiernych oświeci, uweseli i przyjście im niebieskiego Króla zapowie.
Każda uroczystość Pana naszego Jezusa Chrystusa przynosi nam, wiernym, uświęcenie i chlubę. Lecz chlubą nad chlubami jest Krzyż. (...) Krzyż jest zmartwychwstaniem umarłych i nadzieją chrześcijan. (...) Sterem płynącym, przystanią dla pędzonych burzą, murem dla oblężonych. (...)
O niewypowiedziana dobroci Boga! Ileż błogosławieństw darował Bóg rodzajowi ludzkiemu przez Krzyż..."

W czwartek uroczyste Msze św. odpustowe w naszym kościele o godz. 8.00 i 18.00.

9 września 2017

Wyjazdowe spotkanie animatorów misyjnych


Drugie spotkanie animatorów misyjnych zorganizowane przez Sekretariat Misyjny Krakowskiej Prowincji Franciszkanów odbyło się w Rychwałdzie. Rozpoczęliśmy je od udziału, wraz z innymi pielgrzymami, we Mszy św. w Sanktuarium Matki Bożej Rychwałdzkiej. Koncelebransem był o. Dariusz, który modlił się w intencji misji i misjonarzy. Po Eucharystii jeden z Ojców zapoznał nas z historią Sanktuarium.

W Domu Rekolekcyjnym odbyło się krótkie zebranie formacyjno-informacyjne, które poprowadził o. Dariusz. Następnie udaliśmy się do Łękawicy, gdzie znajduje się dom rodzinny bł. Michała Tomaszka.
Rodzina o. Michała w jednym pokoju zgromadziła po nim dużo pamiątek: ubrania, dokumenty, zdjęcia, listy, zeszyty, nagrania wideo, pamiątki misyjne.
Z dużym zainteresowaniem i wzruszeniem słuchaliśmy opowiadania siostrzenicy o. Michała. Wpisaliśmy się także do księgi pamiątkowej.

Na tegoroczne spotkanie przybyli animatorzy z Wrocławia, Zielonej Góry, Rychwału, Dąbrowy Górniczej, Sanoka, Jasła i Radomska, a więc zainteresowanie misjami w naszej Prowincji rośnie i mamy nadzieję, że ta tendencja się utrzyma.

Zdjęcia i tekst: D. Danielska   galeria zdjęć  

2 września 2017

Z Maryją w czas niepokoju i zamętu
I Ogólnopolska Pielgrzymka Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego


2 września 2017 r. odbyła się na Jasnej Górze I Ogólnopolska Pielgrzymka Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego pod hasłem „Z Maryją w czas niepokoju i zamętu”.
Po powitaniu na jasnogórskim szczycie przez o. Stanisława Jarosza i p. Wiesławę Kowalską została odmówiona część radosna różańca św. w intencji wynagradzającej Niepokalanemu Sercu Maryi z racji I soboty miesiąca. Następnie o. Stanisław wygłosił konferencję pt. „Kwadrans z Maryją”, po czym wysłuchaliśmy świadectw.

Z powodu deszczu na Mszę św. udaliśmy się do Kaplicy św. Józefa na Halach. Uroczystej Eucharystii koncelebrowanej przewodniczył bp Jan Wątroba, ordynariusz rzeszowski, przewodniczący Rady ds. Rodziny.
W kazaniu Ks. Biskup nawiązał do skromnych początków dzieła w 1987 r., kiedy to modlitwę za dzieci zagrożone aborcją podjęło siedem osób w kościele św. Ducha w Warszawie. Po 30 latach duchowa adopcja dziecka poczętego dotarła na wszystkie kontynenty, a włączyło się w nią setki tysięcy osób.

Oprawę muzyczną Mszy św. przygotował Jasnogórski Chór Chłopięco-Męski Pueri Claromontani pod dyr. Jarosława Jasiury. Po przerwie obiadowej koronką do Bożego Miłosierdzia rozpoczęliśmy ostatnią część pielgrzymki w Sali Różańcowej. O. Augustyn Pelanowski wygłosił konferencję o Maryi najlepszej pośredniczce do Jezusa i o zawierzeniu Maryi. Wobec Jezusa obecnego w Najświętszym Sakramencie zawierzyliśmy Mu przez Maryję życie nasze i naszych rodzin.

Przy sanktuarium NMP Bolesnej w Radomsku od blisko dwudziestu lat jest prowadzone przez Rycerstwo Niepokalanej dzieło duchowej adopcji dziecka poczętego. Uroczyste składanie przyrzeczenia duchowej adopcji odbywa się 25. marca - Uroczystość Zwiastowania Pańskiego – Dzień Świętości Życia i 8. grudnia – Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP.

Zdjęcia i tekst: D. Danielska   galeria zdjęć  

15 sierpnia 2017

Koncert AVE MARIA w kościele franciszkanów w Radomsku


KONCERT AVE MARIA

w wykonaniu Kateriny Hebelkowej - solistki Opery Narodowej w Pradze oraz Takeshi Moriuchi - japońskiego pianisty, zgromadził wielu radomszczan w klasztornym kościele franciszkanów.
W programie:
A.Dvorak - „Pieśni biblijne"
G.Caccini - „Ave Maria"
J.S.Bach-Ch. Gounod - „Ave Maria"
C.Franck - „Panis angelicus"
F.Schubert - „Ave Maria"
P.Mascagni - „Ave Maria"
W.Gomez - „Ave Maria"

Katerina Hebelkova jest solistką Opery Narodowej w Pradze. Poza praską operą występowała gościnnie jako Varvara w operze „Káťa Kabanová” autorstwa Janáčka, wystawianej w Opéra de Dijon. Sukces przyniosła jej partia tytułowa w „Królowej Saby” Karla Goldmarka we fryburskim Theater Freiburg, gdzie wcześniej śpiewała partię tytułową w „Carmen” G. Bizeta i gdzie można było usłyszeć ją również „Orfeuszu i Eurydyce” Glucka. Także we Fryburgu w tym sezonie występuje gościnnie w nowej produkcji opery „Sweeney Todd” autorstwa S. Sondheima.
W planach ma między innymi prapremierę „Terra Nova” Moritza Eggerta w operze w Linz oraz swój debiut w roli Cunziny w „Oberto, conte di San Bonifacio” G. Verdiego podczas festiwalu operowego w Heidenheim.

Za: http://radomsko.pl

  zobacz galerię zdjęć z koncertu  

14 sierpnia 2017

Harmęże - Uroczystości w 76. rocznicę męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana Kolbego

foto: Paweł Sawicki/PMAB Oświęcim

14 VIII br. o godz. 5.00 wyruszyła z Radomska grupa 8 osób, które postanowiły uczcić pamięć śmierci św. Maksymiliana idąc w pieszej pielgrzymce z Harmęż (wieś w pobliżu Oświęcimia, w której więźniowie obozu w morderczych warunkach, nieludzko traktowani pracowali dla dobra III Rzeszy) do byłego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz.

W Harmężach wzięliśmy udział w kościele parafialnym w nabożeństwie " Transitus". Następnie po dotarciu na teren obozu o godz. 10.30 wzięliśmy udział w uroczystej Mszy św., potem pochyliliśmy się nad losem pomordowanych przez niemieckich oprawców więźniów przed ścianą śmierci, gdzie w milczeniu, głębokiej zadumie i modlitewnym geście zatrzymaliśmy się przed celą, w której zginął św. Maksymilian oddając życie za Franciszka Gajowniczka.

W drodze powrotnej ponownie pojechaliśmy do Centrum św. Maksymiliana, by obejrzeć wystawę prac prof. Mariana Kołodzieja więźnia o nr. 432 przywiezionego do KL Auschwitz pierwszym transportem. Warto poznać losy tego już nieżyjącego człowieka i zainteresować się jego pracami pt. "Klisze pamięci. Labirynty". Zarówno wystawa jego prac jak i sceny z życia więźniów w obozowych blokach wstrząsnęły nami do głębi i pozostaną w nasze pamięci już na zawsze.

Nie chcemy nigdy więcej wojny, dlatego pamięć w nas o tym miejscu, tych ludziach, tych wydarzeniach musi być wciąż żywa. Wybaczamy, ale nie zapominamy, dlatego wybieramy się tam ponownie za rok.

Tekst i zdjęcia: Jolanta Bukowska

  zobacz galerię zdjęć  

2 sierpnia 2017

Uroczystości odpustowe
z okazji święta NMP Anielskiej z Porcjunkuli

2 sierpnia uroczyście obchodziliśmy Święto NMP Anielskiej z Porcjunkuli. Uroczystej Eucharystii w licznej asyście przewodniczył J. E. Ks. Arcybiskup Wacław Depo.
Po zakończonej Liturgii wierni zebrali się w ogrodzie franciszkańskim na agapie przygotowanej przez Wspólnoty działające przy naszym kościele klasztornym.

foto: M. Skalik   galeria zdjęć  

29/30 lipca 2017

Ogólnopolski Dzień Modlitwy Rycerstwa Niepokalanej
w Niepokalanowie


Tradycyjnie już w ostatni weekend lipca w Niepokalanowie odbywa się Ogólnopolski Dzień Modlitw MI.
Nasza wspólnota wybrała się razem z rycerzami z Kamieńska na te niedzielne uroczystości. Indywidualnie zwiedzaliśmy obiekty sakralne oraz muzealne, by następnie wysłuchać w Sali św. Bonawentury konferencji o. prof. dr hab. Grzegorza M. Bartosika ( UKSW Warszawa )
„ W 100 - lecie MI ”.
Centralnym punktem niedzielnego programu była uroczysta Eucharystia sprawowana przy odnowionym ołtarzu polowym. Wzięły w niej udział wspólnoty MI z całej Polski z pocztami sztandarowymi. Mszę św. koncelebrowali asystenci kościelni MI pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza, który również wygłosił kazanie. Po kazaniu ks. Kardynał poświęcił ołtarz polowy. Przed błogosławieństwem końcowym ks. pułkownik Marcin Janocha odczytał list Prezydenta RP do uczestników zjazdu.

Prezes narodowy MI o. Stanisław Piętka przekazał relikwie św. Maksymiliana do dwóch parafii – w Jachówce i w Dębicy, a następnie podziękował ks. Kardynałowi, prezesowi międzynarodowemu MI o. Raffaele Di Muro, wszystkim koncelebransom, Klasztorowi, Ośrodkowi MI, służbie porządkowej i zaprosił wszystkich rycerzy Niepokalanej na bigos z klasztornej kuchni.

Z Niepokalanowa udaliśmy się do Góry Kalwarii, gdzie zwiedziliśmy Muzeum św. Stanisława Papczyńskiego i modliliśmy się przy jego grobie w Kościele Wieczerzy Pańskiej pod wezwaniem Opatrzności Bożej - Wieczerniku.

tekst i foto: D. Danielska   galeria zdjęć  

22 lipca 2017

XXIV Ogólnopolska Pielgrzymka Franciszkańskiego
Zakonu Świeckich


Z modlitwą za Kościół, Ojca Świętego, o pokój w Polsce i na świecie, odkrycie na nowo znaczenia pokuty i z błaganiem o przebudzenie sumień na Jasną Górę przybyli przedstawiciele Franciszkańskiego Zakonu Świeckich. Ok. 6 tys. naśladowców Biedaczyny z Asyżu odbywa swą 24.pielgrzymkę.

Tercjarze są wdzięczni papieżowi za szerzony przez niego z wielką gorliwością charyzmat św. Franciszka. Jak podkreśliła s. Joanna Berłowska Przełożona Narodowa Franciszkańskiego Zakonu Świeckich zwłaszcza za przypominanie o potrzebie pokuty:

Pełniąc dzieła apostolskie franciszkanie wspierają m.in. misje. W Afryce ze zbiórki makulatury powstaje kolejna studnia. W darze dla Maryi z racji jubileuszu nazwana imieniem Matki Bożej Częstochowskiej. Z racji 100-lecia objawień fatimskich mali pielgrzymi w strojach dzieci z Fatimy złożyli różaniec z zapewnieniem, że tercjarze chcą nieustannie w modlitwie szukać umocnienia wiary. Często współpracują z męskimi i żeńskimi zakonami, tworzącymi franciszkańską rodzinę.

Franciszkański Zakon Świeckich założył św. Franciszek w 1221 roku. Pierwsze wspólnoty III Zakonu na ziemiach polskich powstały wraz z przybyciem Franciszkanów już w XIII wieku. W 1978 roku papież Paweł VI nadał świeckim franciszkanom odnowioną regułę, została także zmieniona nazwa wspólnoty na Franciszkański Zakon Świeckich. Jego patronką w Polsce jest bł. Aniela Salawa. Tercjarzem franciszkańskim był Sługa Boży Stefan Kardynał Wyszyński.

http://www.radiojasnagora.pl

31 maja 2017

O. Stanisław Jaromi OFMConv, franciszkanin z Radomska
został Człowiekiem Roku Polskiej Ekologii.


Niezależna kapituła w której uczestniczyli m. in.: Piotr Gliński, Anna Kalinowska, Wojciech Gąsienica-Byrcyn, Mira Stanisławska-Meysztowicz, Andrzej Kassenberg, Ewa Smuk-Stratenwerth, Krzysztof Smolnicki, Grażyna Hodun, Grzegorz Wiśniewski i Andrzej Guła przyznała tytuł Człowieka Roku Polskiej Ekologii o. Stanisławowi Jaromiemu, franciszkaninowi z naszego radomszczańskiego klasztoru. Werdykt kapituły w całości potwierdził duże zaangażowanie o. Stanisława dla promocji encykliki Laudato si’ oraz przybliżania orędzia Papieża Franciszka polskiemu społeczeństwu.

Konkurs na Człowieka Roku Polskiej Ekologii to według organizatorów poszukiwanie autorytetu w dziedzinie ochrony środowiska zgłaszanego przez pozarządowe organizacje ekologiczne, instytucje oraz osoby prywatne, bo „Człowiek Roku 2016 to osoba, która w sposób ponadprzeciętny zasłużyła się w roku 2016 dla ochrony środowiska, nie bacząc na trud prac podjętych dla dobra wspólnego”. Konkurs służy popularyzacji osób i działań szczególnie ważnych dla środowiska przyrodniczego w Polsce oraz prezentacji autorytetów w tej dziedzinie. Ogłoszenie laureata i wręczenie nagrody odbyło się na konferencji prasowej w dniu 31 maja 2017 r. w Sali Darczyńców Biblioteki Narodowej w Warszawie.

Kim jest o. Stanisław Jaromi?

Absolwent teologii i ochrony środowiska, doktor filozofii, promotorem jego magisterium z ochrony środowiska na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym KUL był prof. Stefan Kozłowski a promotorem doktoratu nauk humanistycznych w zakresie filozofii przyrody i nauk przyrodniczych na Wydziale Filozofii KUL był abp prof. Józef Życiński. Od lat zaangażowany w edukację ekologiczną, przewodniczący Ruchu Ekologicznego św. Franciszka z Asyżu - REFA i szef portalu www.swietostworzenia.pl, wieloletni delegat franciszkanów ds. sprawiedliwości, pokoju i ochrony stworzenia. Interesuje się sprawami dialogu pomiędzy nauką i wiarą, kulturą i duchowością, chrześcijańską wizją świata i różnymi nurtami ekofilozofii. Pracował w Czechach oraz w międzynarodowych centrach franciszkanów w Asyżu, Rzymie i Krakowie; w ubiegłym roku decyzją ojca prowincjała został skierowany do klasztoru w Radomsku.

Wydał m.in. Eco-book o Eko-Bogu (Kraków 2010) i ebook Ekologia (Wyd. Znak, Kraków 2016) razem z W. Hryniewiczem i J. Weinerem. Od prawie 30 lat popularyzuje ekologiczne przesłanie nauki społecznej Kościoła i franciszkańskie inspiracje w ekologii. W ostatnich miesiącach zaangażowany w promocję idei eko-encykliki Papieża Franciszka.
Jest pomysłodawcą i współredaktorem monografii Kościół i nauka w obliczu ekologicznych wyzwań. Źródła, inspiracje i konteksty encykliki Laudato si’ (WAM, Kraków 2016) oraz popularnej książeczki W trosce o nasz wspólny dom. Przewodnik po encyklice Laudato si’ Ojca Świętego Franciszka (Kraków – Warszawa 2016). Od 2010 prowadzi swój bardzo popularny blog https://ekai.pl/bio/ekoblog/

źródło: http://www.swietostworzenia.pl/

20 maja 2017

ODNALEZIONO NOWĄ BIOGRAFIĘ ŚW. FRANCISZKA Z ASYŻU


We wrześniu 2014 roku w domu aukcyjnym Enluminures został wystawiona na sprzedaż nieznany rękopis zawierający żywot św. Franciszka. Rękopis zawiera żywot św. Franciszka wraz z czytaniami brewiarzowymi. Po wstępnych badaniach zapisanego tekstu stwierdzono, że bez wątpienia jego autorem jest Tomasz z Celano.


Dzieło powstało między rokiem 1232 a 1239 i aż do naszych czasów nie było znane.
Tomasz z Celano stworzył na polecenie brata Eliasza skróconą wersję (kompendium) pierwszego Żywota błogosławionego Franciszka, zatwierdzonego przez papieża Grzegorza IX w dniu 16 lipca 1228 roku.

Dopiero w styczniu 2015 r. dowiedzieliśmy się o odnalezieniu tej nieznanej dotąd biografii św. Franciszka z Asyżu autorstwa Tomasza z Celano. Ukazuje się właśnie polskie wydanie Żywota naszego ojca, błogosławionego Franciszka w polskim tłumaczeniu o. Aleksandra Horowskiego OFMCap. Wydawcą książki jest Instytut Studiów Franciszkańskich.

Prezentacja książki odbędzie się w sobotę, 10 czerwca 2017 r. o godz. 16.00 w Auli bł. Jakuba przy ul. Franciszkańskiej 4 w Krakowie.
Gościem spotkania, które poprowadzi o. Jan M. Szewek OFMConv będzie o. Aleksander Horowski OFMCap.


13 maja 2017
Radomszczańska procesja Maryjna

w 100-lecie Objawień FatimskichZ tej okazji 13 maja (sobota) odbyła się procesja ulicami naszego miasta od kolegiaty św. Lamberta do kościoła św. Marii Magdaleny, gdzie odprawiona została uroczysta Msza św..
Przewodniczył Dziekan Regionu Radomszczańskiego ks. Antoni Arkit, proboszcz parafii św. Lamberta, homilię wygłosił ks. Józef Błasiński, proboszcz parafii NMP Królowej Polski.
Oprawa muzyczna - Zespół Ichtis.

foto: D. Danielska   galeria zdjęć  


Ogólnopolskie sympozjum naukowe

„Życie chrześcijańskie w łączności z Maryją Niepokalaną”

WSD w Częstochowie - 6.05.2017Sympozjum z okazji 300-lecia koronacji wizerunku Maryi Jasnogórskiej, 100-lecia objawień w Fatimie i 100-lecia istnienia Rycerstwa Niepokalanej zorganizowało Kleryckie Stowarzyszenie Rycerstwo Niepokalanej Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej i Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Sosnowieckiej.

„Rycerze Niepokalanej wezwani są do radykalizmu świętości” – mówił w homilii abp senior Stanisław Nowak, który 6 maja przewodniczył Mszy św. w kościele seminaryjnym pw. Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana w Częstochowie

foto: D. Danielska   galeria zdjęć  

« czytaj więcej - relacja z sympozjum »NIEDZIELA WIELKANOCNA


ALLELUJA!foto: M. Skalik   procesja rezurekcyjna na krużgankach klasztoru  

Życzenia Wielkanocne

 

Wesprzyj kampanię Fundacji Brat Słońce - CUDA POD DACHEM


Klasztor Franciszkanów w Chęcinach to miejsce prawdziwych cudów. Każdego dnia, dzięki Bogu oraz pracy zakonników i świeckich, w budynkach kompleksu klasztornego mają miejsce niesamowite rzeczy – uzależnieni wychodzą z nałogów, rodziny wzmacniają się, a dzieci twórczo poznają świat.

Pomóż nam ocalić to wyjątkowe centrum pomocy!
Wspomóż naszą akcję!

Szczegóły kampanii:  → Strona internetowa Fundacji Brat Słońce → Facebook   

19 marca 2017

Wspieramy dzieło Fundacji Brat Słońce
- Cuda Pod Dachem


W radomszczańskim klasztorze franciszkanów gościli o. Janusz Łazarczyk, gwardian klasztoru w Chęcinach oraz p. Anna Donabidowicz, koordynator projektu, Fundacja Brat Słońce. Celem ich wizyty było pozyskiwanie funduszy dla wyjątkowego Centrum Leczenia Uzależnień od Środków Psychoaktywnych "SAN DAMIANO" w Chęcinach.
Klasztor Franciszkanów w Chęcinach to miejsce prawdziwych cudów. Każdego dnia, dzięki Bogu oraz pracy zakonników i świeckich, w budynkach kompleksu klasztornego mają miejsce niesamowite rzeczy – uzależnieni wychodzą z nałogów, rodziny wzmacniają się, a dzieci twórczo poznają świat. Jednak dach nad tymi cudami wymaga pilnych prac remontowych. Zapraszamy do włączenia się w dzieło odbudowy kompleksu klasztornego doświadczonego trudną historią.

foto: D. Danielska   → galeria zdjęć  

18 marca 2017

Powódź w Peru!W wyniku gwałtownych opadów deszczu w rejonie Cuzco i Arequipa w Peru wystąpiły powodzie błotne. Według doniesień klasztor w Chimbote, gdzie pracują franciszkanie z Polski, został zalany, a franciszkańska parafia w Pariacoto odcięta od świata.
Bracia proszą o modlitwę...1 marca 2017

Środa Popielcowa


Środa Popielcowa jest dniem, który rozpoczyna w Kościele katolickim okres Wielkiego Postu. Dla katolików to okres sprzyjający podejmowaniu zdecydowanej drogi osobistej odnowy i nawrócenia.

To czterdziestodniowa pokuta za grzechy. Sama liczba 40, występująca w Biblii, ma głęboki wymiar teologiczny - czterdzieści lat wędrował Izrael do Ziemi Obiecanej, czterdzieści dni spędził Mojżesz na Górze Synaj, gdzie otrzymał kamienne Tablice Prawa oraz czterdzieści dni spędził Jezus na pustyni, gdzie modlił się i pościł przed podjęciem swojej publicznej działalności.

Przeczytaj:   → Pamiętaj      

19 lutego 2017

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych


Z racji obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w kościele Franciszkanów odprawiona została uroczysta Msza św., której przewodniczył ks. Antoni Arkit, proboszcz parafii św. Lamberta w Radomsku a kazanie wygłosił gwardian klasztoru, o. Zdzisław Tamioła.

Obecny był Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz, posłanka Anna Milczanowska, członkowie Zarządu Ogólnokrajowego Związku Byłych Żołnierzy Konspiracyjnego Wojska Polskiego, władze miasta i powiatu radomszczańskiego. Po Mszy św. złożone zostały wieńce i kwiaty pod tablicą poświęconą Żołnierzom Konspiracyjnego Wojska Polskiego.

Uroczystości miały swój dalszy ciąg pod Pomnikiem Konspiracyjnego Wojska Polskiego przy ul. Armii Krajowej - odczytano apel smoleński, a posłanka Anna Milczanowska, władze miasta i powiatu, przedstawiciele środowisk kombatanckich i niepodległościowych, policji i straży pożarnej oraz harcerze złożyli wieńce i wiązanki kwiatów. Obecny Minister Obrony Narodowej, Antoni Macierewicz, powiedział do zebranych znamienne słowa: "Tylko Polska sprawiedliwa może być Polską silną, tylko Polska sprawiedliwa może zbudować silną armię, tylko Polska sprawiedliwa może zagwarantować niepodległość...".

Foto:  ppor. Robert Suchy, MON   → Msza św. w klasztorze   → Uroczystości miejskie     

Klasztor w zimowej szacie
Obejrzyj otoczenie radomszczańskiego klasztoru w zimowej szacie. Autorem zdjęć jest o. Zdzisław Tamioła, gwardian.

→ obejrzyj galerię zdjęć  

6 stycznia 2017

UROCZYSTOŚĆ OBJAWIENIA PAŃSKIEGO

Nieznany Król - przyszedł w oznaczonym miejscu i czasie, przyszedł do królów i do biedaków, do pasterzy i uczonych. Na anielskie wezwanie odpowiedzieli w różny sposób - jedni biegnąc przez połacie pastwisk, drudzy ruszając na długą wyprawę, inni nasłuchując wieści z Betlejem. Wszyscy czekali na Króla zapowiedzianego w prorockich Pismach i drżały im serca z radości i niepokoju, z nadziei i obawy o własność i władzę.

I przybywają do Jerozolimy trzej Królowie - wielce uczeni i mądrzy pytają Heroda o Dziecię wywołując popłoch i strach. To całe spektrum zachowań możemy zaobserwować również dzisiaj - choć nasza wiedza jest szersza i nasze postępowanie bardziej świadome, to często pytamy i często też jesteśmy adresatami pytań od poszukujących.
Czy odpowiadamy zgodnie z prawdą i czy nie obawiamy się jakiegoś zagrożenia z ich strony, czy towarzyszymy pytającym, czy może odsyłamy ich samych, a my pozostajemy w miejscu i nadal trwamy w swoim "świecie"?

V Radomszczański Orszak Trzech Króli - foto: o. Z. Tamioła  → galeria zdjęć   

NOWY ROK
UROCZYSTOŚĆ ŚWIĘTEJ BOŻEJ RODZICIELKI
1.01.2017Z okazji Nowego Roku wszystkim wiernych składamy jak najserdeczniejsze życzenia noworoczne. Życzymy, by w Nowym Roku 2017 dobry Bóg otaczał nas wszystkich swoim błogosławieństwem. Niech Maryja, Święta Boża Rodzicielka, z którą wchodzimy w dniu dzisiejszym w Nowy Rok, wyprasza dla każdego z nas i dla naszych Wspólnot potrzebne łaski do godnego i chrześcijańskiego życia. Życzymy wszystkim Pokoju i Dobra.


o. Zdzisław Tamioła, gwardian klasztoru