strona główna

ARCHIWUM 2016




8 grudnia 2016

Uroczystość Niepokalanego Poczęcia
Najświętszej Maryi Panny



foto: D. Danielska   → galeria zdjęć - Nowenna  

foto: D. Danielska   → galeria zdjęć - Godzina Łaski dla świata  

foto: foto: D. Danielska, o. Zdzisław Tamioła   → galeria zdjęć - uroczysta Eucharystia  

3 listopada 2016

Doba Eucharystyczna




30 października 2016

Pentaptyk Katarzyny Kabzińskiej poświęcony różańcowym tajemnicom światła

Po Mszy św. wieczornej o godz. 18.00 w naszym kościele odbył się pokaz pracy dyplomowej Katarzyny Kabzińskiej - studentki Akademii Jana Długosza w Częstochowie - na kierunku malarstwo - cykl pięciu obrazów zespolonych prezentacją multimedialną poświęconych różańcowym tajemnicom światła.

Foto: o. Z. Tamioła

15 października 2016

DZIEŃ DZIECKA UTRACONEGO

"Łzy są kroplami krwi duszy" (św. Augustyn)

W kościele pw. św. Ojca Pio przy ul. Kard. Stefana Wyszyńskiego uczestniczyliśmy w uroczystej Mszy św. w intencji dzieci utraconych.
Po Mszy św. odmówiliśmy różaniec w intencji Rodziców i ich utraconych Dzieci. Uroczystości zakończyła modlitwa przy Pomniku Dziecka Utraconego.
To ważne wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym przez Ks. Arcybiskupa Wacława Depo, Metropolity Częstochowskiego.

Foto: T. Olczyk

23 października 2016

Tydzień Misyjny w Polsce 23-29.10.2016


Już po raz 90. Kościół katolicki obchodzi Światowy Dzień Misyjny. W tym roku obchodzony on będzie pod hasłem „Ochrzczony to znaczy posłany”.

Światowa Niedziela Misyjna ma na celu zwrócenie uwagi wszystkich katolików na to, że Kościół jest wspólnotą światową – stwierdza dokument Papieskich Dzieł Misyjnych (PDM). Wspólnotą, która stale się rozwija, przede wszystkim w krajach Afryki, Azji, Ameryki Łacińskiej i Oceanii, gdzie Kościół rozwija się najdynamiczniej.

Z tej okazji – w Dniu Misyjnym – we wszystkich świątyniach tradycyjnie już zbierane są ofiary na pomoc dla ok. 1200 najbiedniejszych diecezji na świecie. Jest to największa akcja solidarności na świecie – jak informują Papieskie Dzieła Misyjne (PDM), odpowiedzialne za organizację tego wydarzenia. Pomysłodawcą tego przedsięwzięcia był w 1926 Pius XI, który wyznaczył na Dzień Misyjny przedostatnią niedzielę października.

→ Orędzie Ojca Świętego Franciszka na 90. Światowy Dzień Misyjny   

4 października 2016

Uroczystość św. Franciszka z Asyżu,
diakona i założyciela trzech zakonów


● w dniach 1-3 października (sobota-poniedziałek) Triduum przed Uroczystością św. Franciszka - godz. 18.00,

● w dniu 3 października (poniedziałek) - uczestniczyliśmy w pięknym nabożeństwie Transitus o Błogosławionej Śmierci Świętego Ojca Franciszka i jego przejściu z życia ziemskiego do niebiańskiego.

foto: D. Danielska galeria zdjęć  

● w dniu 4 października (wtorek) - Uroczystość św. Ojca Franciszka z Asyżu. Uczestniczyliśmy w uroczystej Mszy św., której przewodniczył o. Marek Kosacz OP z klasztoru w Gidlach.

foto: D. Danielska galeria zdjęć  



→ czytaj więcej o św. Franciszku    → galeria fresków Giotta z bazyliki św. Franciszka w Asyżu  

8 września 2016

Święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny



W czasie Mszy św. o godz. 18.00 uroczyście podziękujemy Bogu za dar Duchowej Adopcji. Duchowa adopcja skutecznie leczy głębokie zranienia wewnętrzne spowodowane grzechem aborcji. Pozwala matkom odzyskać wiarę w Boże Miłosierdzie, przynosząc pokój ich sercom. Jako bardzo konkretny, bezinteresowny i osobisty dar, pomaga w szczególności ludziom młodym kształtować charakter, walczyć z egoizmem, odkrywać radość odpowiedzialnego rodzicielstwa.

W Polsce święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny nosi także nazwę Matki Bożej Siewnej. Był bowiem dawny zwyczaj, że dopiero po tym święcie i uprzątnięciu pól, brano się do orki i siewu. Lud chciał najpierw, aby rzucone w ziemię ziarno pobłogosławiła Boża Rodzicielka. Do ziarna siewnego mieszano ziarno wyłuskane z kłosów, które były wraz z kwiatami i ziołami poświęcane w uroczystość Wniebowzięcia Matki Bożej, by uprosić sobie dobry urodzaj. Istotę tego święta dobrze oddaje modlitwa:

"Boże, Ty sprawiasz, że wszystkie nasiona wpadłszy w ziemię obumierają, aby wydać plony, które dają radość siewcy i chleb głodnemu. Prosimy Cię, pobłogosław te ziarna i inne nasiona, zachowaj je przed gradem, powodzią, suszą i wszelką szkodą, a ziemię użyźniaj rosą z nieba, aby rośliny z nich wyrosłe wydały obfite plony. Spraw też, abyśmy za przykładem Najświętszej Maryi Panny, która słuchała słowa Twojego i strzegła owocnie w sercu, przynosili plon stokrotny przez naszą wytrwałość w pełnieniu Twojej woli. Udziel nam tego przez zasługi Najświętszej Dziewicy, której narodziny dziś obchodzimy."

Zabytkowy ołtarz Najświętszego Serca Pana Jezusa
powrócił po pracach renowacyjnych i restauratorskich



Z pracowni konserwatorskiej w Krakowie powrócił nasz zabytkowy ołtarz Najświętszego Serca Pana Jezusa, który został poddany zabiegom renowacyjnym oraz restauratorskim. Prace konserwatorskie przy ołtarzu trwały kilka miesięcy.

Całkowity koszt renowacji ołtarza wyniósł 82 tysiące złotych. Połowę tej kwoty, czyli 41 tysięcy, to dotacja od Urzędu Miasta w Radomsku. Pozostałe środki mamy nadzieję pozyskać od różnych firm i instytucji oraz od ludzi dobrej woli i naszych dobrodziejów.

Za wszelkie Wasze ofiary na konto budowlane i na tacę w drugie niedziele miesiąca składamy serdeczne Bóg zapłać!



Konto budowlane klasztoru:
bank PEKAO S.A.
numer konta: 16 1240 3132 1111 0000 2968 1127


14 sierpnia 2016

75. rocznica męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana



14 sierpnia 2016r. minęło 75 lat od męczeńskiej śmierci św. ojca Maksymiliana M. Kolbego, który oddał życie za brata w obozie Auschwitz.
Z tej okazji jak co roku zaplanowano uroczystości upamiętniające to wielkie wydarzenie: uroczyste Nieszpory, Adoracja Najświętszego Sakramentu, Transitus, pielgrzymka z Harmęż do Auschwitz, spotkanie przy bramie "Arbeit macht frei", Msza św. przed Blokiem Śmierci.

foto: D. Danielska   galeria zdjęć  

czytaj więcej na stronie internetowej MI Radomsko:  www.mi.radomsko.franciszkanie.pl  

2 sierpnia 2016

Uroczystości odpustowe z okazji święta NMP Anielskiej z Porcjunkuli


Uroczystej Mszy św. przewodniczył o. Andrzej Konopka OP, przeor klasztoru w Gidlach, który w pięknym kazaniu nawiązał do kościółka Porcjunkuli, jego znaczenia dla Franciszkowego patrzenia na Boga, ludzi i świat.

Po Eucharystii zebrani wierni przeszli do ogrodu przyklasztornego, gdzie świętowali przy suto zastawionych stołach i muzyce w wykonaniu sióstr Kabzińskich.

foto: P. Gorzędowska   galeria zdjęć  

czytaj więcej o Matce Bożej Anielskiej (z Porcjunkuli)  

14 sierpnia 2016

Zaproszenie na koncert organowy

30 lipca 2016

Papież Franciszek odwiedził krakowskich franciszkanów


W sobotę, 30 lipca, przed wyjazdem do Brzegów, papież przeszedł z domu arcybiskupów krakowskich do pobliskiej bazyliki franciszkanów. Był to niezapowiedziany punkt wizyty Franciszka. W bazylice papież wszedł do Kaplicy Męki Pańskiej i ucałował relikwiarz z relikwiami błogosławionych ojców Zbigniewa Strzałkowskiego i Michała Tomaszka, zamordowanych w sierpniu 1991 r. w Peru przez terrorystów z komunistycznego "Świetlistego Szklaku".

Papież odmówił specjalną "modlitwę o pokój i ochronę przed terroryzmem" oraz pobłogosławił różańce z relikwiami. O. Jan Maria Szewek, rzecznik franciszkanów wyjaśnił, że w złączach różańców znajdują się kawałeczki ubrań, w których franciszkańscy męczennicy chodzi za życia. Franciszek podszedł też do gablot, w których przechowywane są zakrwawione koszule - w nich zginęli misjonarze. Potem przez chwilę rozmawiał z o. Jarosławem Wysoczańskim, który był ich zakonnym przełożonym.
Spotkanie miało charakter prywatny i modlitewny - na początku spotkania franciszkanie zaśpiewali po łacinie pieśń "Gdzie jest miłosierdzie i miłość, tam jest Bóg", a na pożegnanie modlitwę "Ave Maria".

za www.franciszkanie.pl

czytaj więcej:    Modlitwa o pokój i ochronę przed terroryzmem  


XVII Wędrowny Festiwal Filharmonii Łódzkiej
"Kolory Polski"


Klasztor Franciszkanów w Radomsku
10 lipca 2016, godz. 19.00


10 lipca o godz. 19.00 w naszym kościele odbył się koncert pt. "Historia pewnej miłości...” w ramach 17 edycji Wędrownego Festiwalu Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski”.

→ czytaj więcej    

foto: o. Zdzisław Tamioła  → galeria zdjęć    

26 czerwca 2016

Zmiany personalne
w radomszczańskim klasztorze


W niedzielę, 26 czerwca, podczas Mszy św. o godz. 11.00 podziękowaliśmy dobremu Bogu za posługę kapłańską braciom: o. Januszowi i o. Krystianowi a br. Jerzemu za pracę zakrystiana.
Decyzją Ojca Prowincjała o. Janusz został skierowany do klasztoru w Chęcinach, o. Krystian do klasztoru w Głogówku, a br. Jerzy do klasztoru w Harmężach. Już dzisiaj życzymy im wielu łask i sił do dalszej pracy na nowych placówkach.
Jednocześnie w czasie tej Eucharystii powitaliśmy z radością nowego Gwardiana o. Zdzisława Tamiołę, który po siedemnastu latach pracy duszpasterskiej w Zielonej Górze przychodzi do naszego klasztoru. Nowemu przełożonemu klasztoru, o. Zdzisławowi, życzymy wielu łask Bożych, opieki Niepokalanej i franciszkańskiego "Pokoju i Dobra".


Foto: D. Danielska  → zobacz galerię zdjęć    

7 czerwca 2016

Pierwsze liturgiczne wspomnienie Męczenników z Pariacoto

Dzień 7 czerwca 2016 roku był pierwszym wspomnieniem błogosławionych o. Michała Tomaszka oraz o. Zbigniewa Strzałkowskiego.
Uroczystej Mszy Świętej koncelebrowanej przewodniczył o. Janusz Łazarczyk, natomiast słowo – w formie świadectwa, do zgromadzonej wspólnoty wiernych skierował o. Józef Madura.
W kazaniu przybliżył on postacie błogosławionych, ukazując historię, pewien fragment z historii ich życia, postrzegany oczyma współbrata z czasów seminaryjnych.

→ więcej    

4 kwietnia 2016

Uroczystość Zwiastowania Pańskiego
Święto Wcielenia Bożego Słowa

Zwiastowanie Pańskie, które ukazuje Ewangelia i tajemnica tego święta, to wypełnienie zapowiedzianego przez proroka Izajasza przyjścia Emmanuela, którego pocznie i porodzi Dziewica. List do Hebrajczyków ukazuje, że Syn Boży składa dobrowolną ofiarę, przyjmując ciało ludzkie, wyniszcza się, aby spełniła się wola Boża - zbawienie człowieka.
W Uroczystość Zwiastowania Pańskiego o godz. 17.00 uczestniczyliśmy w nabożeństwie dziękczynno-przebłagalnym. Dziękowaliśmy Dobremu Bogu za dar życia oraz przepraszaliśmy za grzechy przeciwko życiu - między innymi za grzech aborcji i eutanazji. O godz. 18.00 była celebrowana Msza św. z przyjęciem do Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.

Czytaj więcej:  → Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego  

3 kwietnia 2016

Niedziela Miłosierdzia Bożego


Z Dzienniczka św. Faustyny:
"Córko moja, mów światu całemu o niepojętym miłosierdziu moim. Pragnę, aby święto Miłosierdzia było ucieczką i schronieniem dla wszystkich dusz, a szczególnie dla biednych grzeszników."

Podczas kanonizacji św. Faustyny w 2000 roku Jan Paweł II ogłosił II Niedzielę Wielkanocną jako Święto Miłosierdzia Bożego dla całego Kościoła. Uroczystego aktu zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu papież dokonał 17 sierpnia 2002 roku w Bazylice Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach.

W dniu Święta Miłosierdzia Bożego miały miejsce ważne wydarzenia:
• 2 kwietnia 2005 roku o godz. 21:37 po odprawieniu I Mszy ze Święta Bożego Miłosierdzia (II   Niedzieli Wielkanocnej) w swoich prywatnych apartamentach zmarł papież Jan Paweł II,
• 1 maja 2011 roku Jan Paweł II został ogłoszony błogosławionym,
• 27 kwietnia 2014 roku Jan Paweł II został ogłoszony świętym razem z Janem XXIII.

Godzina Miłosierdzia - godz. 15.00.

7 marca 2016

Kapituła prowincjalna zwyczajna
(sprawozdawczo-wyborcza)

W Harmężach miała miejsce pierwsza część kapituły prowincjalnej zwyczajnej (sprawozdawczo-wyborczej) naszej prowincji. Mottem przewodnim kapituły są słowa:

"Przeto oddani posługiwaniu zleconemu nam przez miłosierdzie, nie upadamy na duchu. Unikamy postępowania ukrywającego sprawy hańbiące, nie uciekamy się do żadnych podstępów ani nie fałszujemy słowa Bożego, lecz okazywaniem prawdy przedstawiamy siebie samych w obliczu Boga osądowi sumienia każdego człowieka (…). Nie głosimy bowiem siebie samych, lecz Chrystusa Jezusa jako Pana, a nas – jako sługi Wasze przez Jezusa. Albowiem Bóg, Ten, który rozkazał ciemnościom, by zajaśniały światłem, zabłysnął w naszych sercach, by olśnić nas jasnością poznania chwały Bożej na obliczu Chrystusa".    (2 Kor 4, 1-2, 5-6).

Bracia zgromadzeni na zwyczajnej kapitule prowincjalnej wybrali nowego prowincjała prowincji krakowskiej - został nim misjonarz z Ugandy, o. Marian Gołąb.

Urodził się 6 lipca 1968 r. w Sieniawie na Podkarpaciu. Śluby wieczyste złożył w 1992 r., a święcenia kapłańskie przyjął w 1994 r.
Pracował we Wrocławiu, studiował na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, gdzie w roku 2000 uzyskał tytuł doktora z teologii duchowości. W roku 2004 został rektorem Wyższego Seminarium Duchownego Franciszkanów w Krakowie. W styczniu 2009 r. wyjechał na misje do Ugandy - pracował tam w Kakooge, w Matugga, był kustoszem Sanktuarium Męczenników Ugandyjskich w Munyonyo oraz delegatem prowincjalnym krakowskiej prowincji w Ugandzie.   (mg)


19 lutego 2016

Uroczysta Msza św. w 69 rocznicę stracenia "Warszyca"


19 lutego 2016 roku w kościele franciszkanów w Radomsku została odprawiona uroczysta Msza św. w 69 rocznicę egzekucji generała Stanisława Sojczyńskiego "Warszyca" oraz członków sztabu Konspiracyjnego Wojska Polskiego: por. Ksawerego Błasiaka "Alberta", por. Henryka Glapińskiego "Klingi", sierż. pchor. Stanisława Żelanowskiego "Nałęcza", sierż. Albina Ciesielskiego "Montowiłła", sierż. Mariana Knopa "Własowa".
Eucharystii przewodniczył o. Janusz Łazarczyk, gwardian klasztoru, patriotyczne kazanie wygłosił ks. Stanisław Sikora.

Uroczystość zaszczycili swoją obecnością: posłanka na Sejm RP Anna Milczanowska, przewodniczący Rady Miasta Jacek Gębicz, przewodniczący Zarządu Głównego KWP z Warszawy płk Mieczysław Orzełek, syn Stanisława Sojczyńskiego "Warszyca" - Stanisław z rodziną, reprezentanci Związku Strzeleckiego Oddziału Łódź, przedstawiciele Towarzystwa Patriotycznego Radomsko i Klubu Gazety Polskiej z Radomska.
Przed pamiątkową tablicą umieszczoną na murze okalającym klasztor zostały wygłoszone okolicznościowe przemówienia. Po złożeniu kwiatów odbył się apel poległych i odśpiewano hymn Polski.

zdjęcia: D. Danielska
tekst: mg

galeria zdjęć  

14 lutego 2016

Uroczyste wprowadzenie relikwii
błogosławionych męczenników z Pariacoto

W niedzielę 14 lutego 2016 roku podczas uroczystej Mszy św. o godz. 11.00 zostały wniesione do naszej radomszczańskiej świątyni franciszkańskiej relikwie błogosławionych męczenników z Peru: o. Michała Tomaszka i o. Zbigniewa Strzałkowskiego.
Mszy św. przewodniczył ks. Kanonik Antoni Arkit, proboszcz parafii św. Lamberta, kazanie wygłosił o. Andrzej Zbroja, misjonarz z Paragwaju. O. Andrzej nawiązał do wielu faktów z życia obu męczenników - powołania, studiów w WSD Franciszkanów w Krakowie, decyzji o wyjeździe do Peru, działalności duszpasterskiej w Pariacoto - i odniósł je do wydarzeń, które doprowadziły ich do męczeńskiej śmierci.

Foto: M. Skalik   galeria zdjęć  

11 lutego 2016

XXIV Światowy Dzień Chorego

W franciszkańskim sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Radomsku została odprawiona Msza św. dla chorych i starszych z udzieleniem sakramentu namaszczenia chorych. Mszy św. przewodniczył i kazanie wygłosił gwardian o. Janusz Łazarczyk. W koncelebrze uczestniczył o. Andrzej Zbroja, misjonarz z Paragwaju. W kazaniu celebrans przypomniał historię objawień w Lourdes i podał kilka przykładów uzdrowień w tym sanktuarium.
Następnie Ojcowie udzielili wiernym sakramentu namaszczenia chorych. Po Eucharystii, w ramach nabożeństwa lourdzkiego, o. Janusz pobłogosławił obecnych Najświętszym Sakramentem.
Na zakończenie o. Gwardian wyjaśnił cel Misyjnego Apostolstwa Chorych i zaprosił chorych oraz osoby opiekujące się nimi do włączenia się w to dzieło pomocy dla misji. Ulotki z modlitwą Misyjnego Apostolstwa Chorych pobrało kilkadziesiąt zainteresowanych osób.

tekst i zdjęcia: D. Danielska

galeria zdjęć  

31 stycznia 2016

Przekazanie relikwii błogosławionych męczenników z Peru

W niedzielę, 31stycznia 2016 roku, w bazylice franciszkanów w Krakowie na uroczystej Eucharystii zostały przekazane relikwie błogosławionych franciszkańskich misjonarzy męczenników - o. Michała Tomaszka i o. Zbigniewa Strzałkowskiego - delegacjom klasztorów naszej prowincji. Koncelebrowanej Mszy św. przewodniczył i kazanie wygłosił bp Tadeusz Pieronek, a o. Prowincjał Jarosław Zachariasz wręczył relikwiarze. W imieniu naszego radomszczańskiego klasztoru relikwiarze odebrał o. Gwardian Janusz Łazarczyk.

Oprawę muzyczną liturgii zapewnił chór Voce Angeli pod dyrekcją p. Piotra Pałki.
O. Prowincjał podziękował imiennie wszystkim osobom, które były zaangażowane w proces beatyfikacyjny i w przygotowanie uroczystości beatyfikacyjnych w Peru a także pracownikom mediów.
Z okazji beatyfikacji misjonarzy męczenników o. Michała Tomaszka i o. Zbigniewa Strzałkowskiego w klasztorze franciszkanów w Krakowie („Kaplica złotników”) otwarto wystawę, gdzie wystawiono między innymi ubrania Błogosławionych, rzeczy codziennego użytku, dokumenty, pośmiertny order Słońce Peru.


zobacz galerie:    Msza św. w bazylice franciszkanów w Krakowie     Wystawa poświęcona Męczennikom z Peru  

28 stycznia 2016

Adoracja dziękczynna za dar beatyfikacji
Męczenników z Pariacoto

W kościele franciszkanów w Radomsku odbyła się dziękczynna adoracja Najświętszego Sakramentu za dar beatyfikacji bł. o. Michała Tomaszka i bł. o. Zbigniewa Strzałkowskiego. Nabożeństwo, które poprowadził o. Janusz Łazarczyk, zostało przygotowane przez Grupę Animacji Misyjnej. Na rozpoczęcie odtworzono z płyty hymn beatyfikacyjny w wersji polskiej "Świadkowie Nadziei". W rozważanie wprowadziły nas słowa Psalmu 126:

Którzy we łzach sieją,
żąć będą w radości.
Postępują naprzód wśród płaczu,
niosąc ziarno na zasiew:
z powrotem przychodzą wśród radości,
przynosząc swoje snopy.

Ze wzruszeniem słuchaliśmy, przeplatanych pieśniami, fragmentów listów misjonarzy pisanych z Peru, głównie do rodziny. Na zakończenie odmówiliśmy modlitwę uwielbienia za nowych Błogosławionych i przyjęliśmy błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.
tekst i zdjęcie: D. Danielska

25 stycznia 2016

Życzenia świąteczne za więzienne kraty

Grupa Animacji Misyjnej we współpracy z Domowym Kościołem i Wspólnotą Krwi Chrystusa wysłała kartki z okazji świąt Bożego Narodzenia do polskich więźniów w Limie. Do życzeń były dołączone listy i opłatki. Niestety, z powodu strajku pocztowców w Peru, życzenia świąteczne do Limy dotarły dopiero w połowie stycznia. Mimo tego opóźnienia mamy nadzieję, że nasze życzenia sprawią radość choć niektórym osadzonym.
Kartki wysłaliśmy na ręce o. Dariusza Mazurka, franciszkańskiego misjonarza w Limie, który jest kapelanem tamtejszego więzienia. Wcześniej, na prośbę o. Kapelana, przesłaliśmy dla osadzonych kilka paczek z Bibliami i książkami katolickimi.

tekst i zdjęcie: D. Danielska

18 stycznia 2016

Koncert zespołu KARGALIGERA - „Świadkowie Nadziei”

18 stycznia o godz. 18.00 odprawiona została w naszym kościele Msza św. dziękczynna za dar franciszkańskich błogosławionych Męczenników z Peru: o. Michała Tomaszka i o. Zbigniewa Strzałkowskiego. Po Mszy św. wysłuchaliśmy koncertu peruwiańskiego zespołu KARGALIGERA - Świadkowie Nadziei.

foto: M. Skalik   galeria zdjęć  

9 stycznia 2016

Spotkanie opłatkowe Ruchu Światło-Życie
rejonu radomszczańskiego


Nasze świętowanie rozpoczęliśmy Mszą św. w kolegiacie św. Lamberta, następnie udaliśmy się do ZSG Nr 5 przy ul. Rolnej. Tam, w świątecznie przystrojonej sali rozpoczęliśmy nasze świętowanie. Była modlitwa, życzenia, dobre jedzenie, kolędy i jasełka przygotowane przez dzieci, młodzież i dorosłych. Panie rywalizowały w konkursie na najsmaczniejsze ciasto - zwycięzcom składamy gratulacje!

foto: T. Kobylarz   galeria zdjęć  

IV RADOMSZCZAŃSKI ORSZAK TRZECH KRÓLI
6.01.2016

Ulicami naszego miasta przeszedł IV Radomszczański Orszak Trzech Króli - od kolegiaty św. Lamberta BM do kościoła pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski przy ulicy Piastowskiej.
Teatr Źródło przedstawił tu jasełka: Pokłon Trzech Króli, następnie ogłoszone zostały wyniki konkursów dla dzieci i młodzieży radomszczańskich szkół.
Organizatorami tego przedsięwzięcia były: Zespół Szkolno-Gimnazjalny Nr 5, parafia św. Lamberta oraz Urząd Miasta Radomsko.

foto: mg   galeria zdjęć  

RECITAL ORGANOWY
WYK. TADEUSZ BARYLSKI, JAKUB MIZERA


3 stycznia 2016 roku po wieczornej Mszy św. wysłuchaliśmy recitalu organowego w wykonaniu mgr Tadeusza Barylskiego, absolwenta Akademii Muzycznej w Krakowie.
W programie zostały wykonane utwory Feliksa Nowowiejskiego, Georga Muffata, Dietericha Buxtehude, Johanna Sebastiana Bacha i Maxa Regera. Jeden z utworów, Toccatę in d, Georga Muffata wykonał Jakub Mizera.
Przygotowanie instrumentu do koncertu: Piotr Kornacki, Jakub Mizera.
Organy, które obecnie znajdują w kościele to organy 30 głosowe, wykonane na złożone w roku 1967 zamówienie o. Fulgencjusza Franciszka Bąka, ówczesnego gwardiana klasztoru. Projekt techniczny i konstrukcyjny organów oraz wykonanie wraz z intonacją zrealizował Zakład Budowy Organów Janusza i Zygmunta Kamińskich w Warszawie.

czytaj więcej o organach kościoła radomszczańskiego klasztoru  

Bł. o. Michał Tomaszek w radomszczańskim klasztorze


Pragniemy podzielić się ze wszystkimi bardzo radosną informacją - bł. o. Michał Tomaszek był w naszym kościele franciszkańskim. Było to w roku 1986. Na załączonym zdjęciu wraz z trzema innymi współbraćmi, wtedy jeszcze klerykami Wyższego Seminarium Duchownego Franciszkanów (OFMConv), śpiewa psalm.
Nie wszyscy wiedzą też, że o. Michał Tomaszek otrzymał habit zakonny w uroczystość św. Franciszka 4.10.1980 roku z rąk o. Marka Hałambca, ówczesnego wikariusza prowincji krakowskiej.