strona główna

ARCHIWUM 2015
8 grudnia 2015

Uroczystość Niepokalanego Poczęcia
Najświętszej Maryi Panny

Uroczystej Mszy św. przewodniczył o. Siergiej Fedorov z Lublina. Wiele osób zdecydowało się na podjęcie Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego a trzy osoby wstąpiły do wspólnoty Rycerstwa Niepokalanej.

foto: M. Skalik galeria zdjęć  

Dzień Skupienia MI w Kamieńsku
15.11.2015

Rycerstwo Niepokalanej w Kamieńsku obchodziło 20. rocznicę powstania. Z tej okazji zorganizowano Dzień Skupienia i zaproszono wspólnoty MI z archidiecezji częstochowskiej z asystentami kościelnymi. Przybyły wspólnoty z Wąsosza, Radomska, Borowna, Częstochowy, Zarząd Archidiecezjalny MI z prezes Bożeną Kasprzyk i po sąsiedzku – jedna wspólnota MI z Bełchatowa. Z Niepokalanowa przyjechali : prezes narodowy MI o. dr Stanisław Piętka, o. Ryszard Żuber, sekretarz narodowa MI s. Dorota Koszałka, z-ca redaktora naczelnego Rycerza Niepokalanej s. Teresa Michałek. W obchodach wzięły udział władze samorządowe Kamieńska z burmistrzem Bogdanem Pawłowskim.
Wspólnotę z Radomska reprezentowało 10 osób z o. Krystianem Żmudą.

Więcej informacji znajdziesz na stronie internetowej:    http://www.mi.radomsko.franciszkanie.pl  

RELIKWIARZE RADOMSZCZAŃSKIEGO KLASZTORU

 
 

Cześć oddawana beatyfikowanym oraz kanonizowanym prowadzi ku zbawieniu
Relikwie to fizyczne ślady zachowane po śmierci świętych, czczone przez lud Boży i uznawane przez Kościół. Jednak nie mogą one zastąpić żywej świętości - kult relikwii wyznacza kierunek drogi ziemskiego życia człowieka a tym samym przybliża go do samego Boga.

1 listopada 2015

Wspomnienie o o. Marku Hałambcu

Marek Hałambiec (ur. 14 grudnia 1931 roku) pochodził z Kopyczyniec (województwo tarnopolskie).   Na chrzcie świętym otrzymał imię Jan (Marek to imię zakonne). Do franciszkanów wstąpił dnia 28 sierpnia 1950 roku. Nowicjat oraz studia filozoficzno – teologiczne odbył w Krakowie.
Śluby wieczyste złożył 10 października 1954 roku a święcenia kapłańskie przyjął w Krakowie 21 grudnia 1957 roku z rąk ks. bpa Stanisława Rosponda.
Śp. o. Marek pełnił w naszej prowincji zakonnej wiele ważnych funkcji. Był gwardianem w Krakowie (Klasztor św. Franciszka), Dąbrowie Górniczej, Rychwałdzie, Krakowie (Klasztor św. Antoniego). Przez 13 lat piastował urząd wikariusza prowincji. Od 2004 roku przebywał w Radomsku.
W radomszczańskiej wspólnocie klasztornej o. Marek zajmował się katalogowaniem archiwaliów klasztoru. Jako osoba obdarzona niezwykłą wrażliwością serca i wspaniałym poczuciem humoru był bardzo lubiany i ceniony przez wiernych modlących się w naszym sanktuarium. Ponieważ stan zdrowia nie pozwalał mu na szerszą działalność duszpasterską, pełnił z zaangażowaniem posługę kapłańską sprawując Eucharystię, służąc w konfesjonale - był wspaniałym spowiednikiem, i polecając nas wszystkich Bożemu Miłosierdziu w cichej modlitwie podczas długich chwil spędzanych w kaplicy klasztornej.
Od 31 grudnia 2014 roku przebywał w szpitalu. Nasz ukochany o. Marek Hałambiec odszedł do Pana po długiej chorobie w dniu 10 stycznia 2015 roku.
Pogrzeb o. Marka odbył się w czwartek 15 stycznia 2015 roku.
Mszy św. przewodniczył Ks. Abp Stanisław Nowak. Po Mszy św. ciało śp. o. Marka zostało złożone do grobowca franciszkańskiego na Starym Cmentarzu w Radomsku.
Poniżej - zdjęcia tablic znajdujących się na grobowcu ojców franciszkanów.

tekst: mg  

foto: D. Danielska   galeria zdjęć z uroczystości pogrzebowych  

więcej  → 50-lecie kapłaństwa     → wspomnienia   → jubileusz 80-lecia  

1 listopada 2013

Śp. o. Andrzej Deptuch


Odszedł kapłan niezłomny

W Uroczystość Wszystkich Świętych w sanockim szpitalu zmarł w wieku 96 lat, w 73 roku kapłaństwa o. Andrzej Deptuch.
W latach 1960-1965 był on gwardianem w naszym radomszczańskim klasztorze.

"Nikt z nas nie żyje dla siebie i nikt nie umiera dla siebie: jeżeli bowiem żyjemy, żyjemy dla Pana; jeżeli zaś umieramy, umieramy dla Pana. I w życiu więc i w śmierci należymy do Pana. Po to bowiem Chrystus umarł i powrócił do życia, by zapanować tak nad umarłymi,jak nad żywymi."
(Rz 14,7-9)

Uroczystości pogrzebowe odbyły się 4 listopada we franciszkańskim kościele w Sanoku. Po Eucharystii w Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia - Pani Ziemi Sanockiej, ciało zmarłego zostało przewiezione na cmentarz centralny w Sanoku przy ulicy Rymanowskiej i pochowane we franciszkańskim grobowcu.

15 października 2015

Dzień Dziecka Utraconego w Radomsku


15 października to ogólnopolski dzień modlitwy za dzieci, których życie zakończyło się, a ich śmierć powoduje ogromne cierpienia, szczególnie wśród rodziców i bliskich. W ubiegłym roku na Cmentarzu Nowym w Radomsku odbyło się uroczyste odsłonięcie Pomnika Dziecka Utraconego.
W czwartek, 15 października, w kaplicy cmentarnej św. Ojca Pio odbyło się nabożeństwo różańcowe, które poprowadził ks. Antoni Arkit wraz z wiernymi z różnych parafii. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył ks. Czesław Ptaszek, który w wygłoszonej homilii rozważał problem wielkiego bólu dotykającego rodziców po utracie dziecka - tego maleńkiego, jak i starszego. Wskazywał, że ten ból można ukoić tylko w łączności z Jezusem Chrystusem - Jego męką i śmiercią.
Po Mszy św. odbyła się krótka modlitwa przy Pomniku Dziecka Utraconego.
Uroczystość oprawił muzycznie zespół „ICHTIS”.
Tekst: M. Kaszyńska/red

Foto: J. Kaszyński   galeria zdjęć  

12 października 2015

Pielgrzymka Różańcowa na Jasną Górę


W dniu 12 października 2015 r. Rycerze Rycerstwa Niepokalanej przy Klasztorze Franciszkanów w Radomsku wzięli udział w Pielgrzymce Różańcowej na Jasną Górę.
O godz. 18.00 w Bazylice Jasnogórskiej asystent kościelny MI Archidiecezji Częstochowskiej, ks. Wojciech Radoliński, poprowadził Różaniec św. Poszczególne rozważania do kolejnych tajemnic różańcowych czytali członkowie MI, skupieni w parafiach naszej Archidiecezji.
O godz. 19.00 sprawowana była Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem ks .Biskupa Antoniego Długosza i księży Opiekunów wspólnot MI.
Ks. Biskup wyraził serdeczne podziękowanie wszystkim Wspólnotom MI za udział w tegorocznej pielgrzymce Różańcowej.
Tekst: H. Dawid/red

Foto: D. Danielska   galeria zdjęć  

4 października 2015

Uroczystość św. Franciszka z Asyżu,
diakona i założyciela trzech zakonów


W dniach 1-3 października uczestniczyliśmy w naszym kościele franciszkańskim w Triduum przed Uroczystością ku czci św. Ojca Franciszka z Asyżu - Msze św. o godz. 18.00 - okolicznościowe kazania głosił o. Józef Madura.

W sobotę, 3 października, po wieczornej Mszy św. odbyło się piękne nabożeństwo Transitus o Błogosławionej Śmierci Świętego Ojca Franciszka.

W niedzielę, 4 października, w szczególny sposób obchodziliśmy Uroczystość św. Ojca Franciszka z Asyżu.
Uroczystej Mszy św. o godz. 11.00 przewodniczył o. Andrzej Konopka, przeor klasztoru dominikanów w Gidlach.


Foto: D. Danielska   Transitus - galeria zdjęć  

→ czytaj więcej o św. Franciszku  → galeria fresków Giotta z bazyliki św. Franciszka w Asyżu  

17 września 2015

76. rocznica napaści ZSRR na Polskę
Uroczystości pod Dębem Pamięci w klasztorze franciszkanów„Tej nocy zgładzono wolność
w katyńskim lesie…
Zdradzieckim strzałem w czaszkę
pokwitowano Wrzesień

Związano do tyłu ręce,
by w obecności kata
nie mogły się wznieść błagalnie
do Boga i do świata”

(fragment wiersza Feliksa Konarskiego pt. „Katyń")

Od pięciu już lat - zawsze 17 września - uczniowie Zespołu Szkolno–Gimnazjalnego nr 3 w Radomsku spotykają się w ogrodach klasztoru oo. Franciszkanów w Radomsku, aby uczcić pamięć Tadeusza Rozpędka, przodownika Policji Państwowej, urodzonego 13 października 1897 roku w Dziepółci, zamordowanego w1940 r. w Twerze i pogrzebanego w lesie w okolicy wsi Miednoje.
Uczestniczą we Mszy św., a później, w obecności przedstawicieli Rodziny Katyńskiej, władz Radomska, zaproszonych gości, kolegów, nauczycieli biorą udział w uroczystościach przy Dębie Pamięci.
W tym roku tradycji stało się zadość.
Mszę św. poświęconą Tadeuszowi Rozpędkowi oraz innym ofiarom Mordu Katyńskiego celebrował biskup Antoni Długosz. W ogrodzie przyklasztornym złożone zostały kwiaty i zapalone znicze. Wysłuchaliśmy montażu słowno – muzycznego „Requiem aeternam” z wierszami Anny Kamieńskiej, Czesława Miłosza i Kazimierza Wierzyńskiego w wykonaniu uczniów z klas gimnazjalnych i z muzyką E.Griega, F.Chopina i A.Mozarta. Karolina Kubicka z IIIb i Julia Wojtecka z IIIa gimnazjum wykonały solowo piękne piosenki „Ostatni list” i „Biały krzyż”. To były bardzo wzruszające chwile.
Po zakończeniu tej części uroczystości wszyscy jej uczestnicy udali się na Stary Cmentarz, by przy Tablicach Epitafijnych oddać hołd pomordowanym w Katyniu, Ostaszkowie, Miednoje i Charkowie. Łukasz Kornicki, uczeń II LO w Radomsku poprowadził poruszający apel poległych. Serce rośnie, gdy patrzy się na tych młodych ludzi, którzy nie bacząc na upał i własne dolegliwości, chcą świadczyć o naszej przeszłości, dając piękny wzór innym.

tekst: Agnieszka Szwedzik/red.

foto: D. Danielska   galeria zdjęć  

15 września 2015

Uroczystość Matki Bożej Bolesnej – Patronki Naszego Sanktuarium

"Ze względu na cieszący się czcią wiernych obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus dnia 10 października 1991 roku bp Stanisław Nowak nadał kościołowi rangę sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Bolesnej i dokonał poświęcenia Dróżek Matki Bożej Bolesnej umieszczonych w murze przylegającym do dziedzińca przykościelnego.
W połowie lat dziewięćdziesiątych urządzono kaplicę Miłosierdzia Bożego w pomieszczeniu znajdującym się przy wejściu na krużganki klasztoru."

  (z historii radomszczańskiego klasztoru, aut. o. Marek Hałambiec)  


W Uroczystość Matki Bożej Bolesnej słowo Boże w naszym kościele głosił o. Włodzimierz Starostecki.

foto: M. Skalik   Uroczystość Matki Bożej Bolesnej - galeria zdjęć  

14 września 2015

Uroczystość Podwyższenia Krzyża Świętego

Kiedy w roku 70 Jerozolima została zdobyta i zburzona przez Rzymian, rozpoczęły się wielkie prześladowania religii Chrystusa, trwające prawie 300 lat. Dopiero po ustaniu tych prześladowań matka cesarza rzymskiego Konstantyna, św. Helena, kazała szukać Krzyża, na którym umarł Pan Jezus. Po długich poszukiwaniach Krzyż odnaleziono. Co do daty tego wydarzenia historycy nie są zgodni; najczęściej podaje się rok 320, 326 lub 330, natomiast jako dzień wszystkie źródła podają 13 albo 14 września. W związku z tym wydarzeniem zbudowano w Jerozolimie na Golgocie dwie bazyliki: Męczenników (Martyrium) i Zmartwychwstania (Anastasis). Bazylika Męczenników nazywana była także Bazyliką Krzyża. 13 września 335 r. odbyło się uroczyste poświęcenie i przekazanie miejscowemu biskupowi obydwu bazylik. Na tę pamiątkę obchodzono co roku 13 września uroczystość Podwyższenia Krzyża Świętego. Później przeniesiono to święto na 14 września, ponieważ tego dnia wypada rocznica wystawienia relikwii Krzyża na widok publiczny, a więc pierwszej adoracji Krzyża, która miała miejsce następnego dnia po poświęceniu bazylik. Święto wprowadzono najpierw dla tych kościołów, które posiadały relikwie Krzyża, potem zaś dla całego Kościoła Powszechnego.

  (za brewiarz.pl)  

foto: M. Skalik   Uroczystość Podwyższenia Krzyża Świętego - galeria zdjęć  

Nasz radomszczański klasztor posiada tytuł Podwyższenia Krzyża Świętego.
W Uroczystość Podwyższenia Krzyża Świętego słowo Boże głosił o. Włodzimierz Starostecki.

13 września 2015

Misjonarz z Ugandy w Radomsku

W przededniu beatyfikacji franciszkańskich Męczenników z Peru – o. Michała Tomaszka oraz o. Zbigniewa Strzałkowskiego w klasztorze OO. Franciszkanów w Radomsku gościł misjonarz z Ugandy – ojciec Adam Klag. W sobotę i niedzielę głosił homilię w czasie Mszy świętych, dając świadectwo swojego misyjnego życia, którego istotą jest szerzenie Ewangelii rzeczywiście ubogim, ale też budowanie kościołów, szkół, ośrodków zdrowia, wycinanie buszu, kopanie studni i codziennie poszukiwanie woli Bożej.
Później na stoisku z pamiątkami można było zakupić ciekawe przedmioty wykonane przez Afrykańczyków i przywiezione z Ugandy, by w ten sposób wesprzeć misje. Kolejnym zadaniem, którego podjął się o. Adam było spotkanie z dziećmi i młodzieżą z Zespołu Szkolno–Gimnazjalnego nr 3 w Radomsku.
Franciszkanin przygotował piękną prezentację o warunkach w których żyją i dorastają afrykańskie dzieci. Barwnie opowiadał o trudach i radościach codzienności w egzotycznym kraju, w którym szczególnym problemem jest brak wody. Nie ma też prądu, a co za tym idzie internetu i telefonu. Jest natomiast ogromna potrzeba i chęć uczenia się, szacunek dla dorosłych, nauczycieli, misjonarzy. Uczniowie zobaczyli, że życie w Afryce, dzięki odmienności, może być ciekawe i wartościowe, choć nie łatwe. Dlatego polscy misjonarze wnoszą w nie zarówno wiarę katolicką jak i troskę o codzienne życie i wykształcenie.
W podziękowaniu uczniowie podarowali dla afrykańskich rówieśników artykuły szkolne oraz ubrania. Wdzięczni za spotkanie, z całego serca życzymy ojcu Adamowi na trud pracy misyjnej wszelkich łask Bożych i opieki świętego Franciszka.

tekst: Agnieszka Głogosz

foto: A. Głogosz, D. Danielska   galeria zdjęć  

16 sierpnia 2015

Program poetycko-muzyczny
„Miłość mi wszystko wyjaśniła…”

Miejski Dom Kultury w Radomsku był organizatorem programu poetycko-muzycznego „Miłość mi wszystko wyjaśniła…”, zorganizowanego z okazji obchodów Roku Świętego Jana Pawła II.
W programie przygotowanym pod kierunkiem Matyldy Kaszyńskiej, zaprezentowali się stypendyści Fundacji Inicjatyw Kulturalnych w Radomsku i zespół ICHTIS.

źródło: MDK w Radomsku  

2 sierpnia 2015

Uroczystości odpustowe z okazji święta NMP Anielskiej z Porcjunkuli

Uroczystą Mszę św. ku czci Najświętszej Maryi Panny Anielskiej – Królowej Aniołów odprawił o. Stanisław Piętka z Niepokalanowa – prezes narodowy Rycerstwa Niepokalanej w Polsce. Podczas tej Mszy św. odpustowej 14 osób wstąpiło do Rycerstwa Niepokalanej - w tym jedna osoba wstąpiła do Rycerstwa Niepokalanej u Stóp Krzyża.
Po Eucharystii uczestniczyliśmy w dziękczynnej procesji eucharystycznej.

czytaj więcej o Matce Bożej Anielskiej (z Porcjunkuli)  

foto: M. Skalik   uroczysta Msza św. odpustowa - galeria zdjęć  

11 czerwca 2015

Zakończenie oktawy Bożego Ciała

Na zakończenie oktawy Bożego Ciała w franciszkańskim sanktuarium Matki Bożej Bolesnej odbyła się uroczysta procesja wokół kościoła z udziałem asysty i licznych wiernych. Procesję zwieńczyło błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.
Tego dnia przynosimy do kościoła wianki splecione z pierwszych kwiatów i ziół leczniczych. Prosimy Boga, aby swoją wszechmocną opieką otaczał nasze pola, łąki i lasy i pozwolił im wydać obfite owoce dla naszego dobra.
Obrzędu błogosławieństwa wianków dokonał o. Janusz, gwardian naszego klasztoru.

foto: D. Danielska → galeria zdjęć  

ZAKOŃCZYŁY SIĘ
XVI Radomszczańskie Dni Rodziny
pod hasłem:
„Małżeństwo - sakramentem wzajemnego uświęcenia”
23 maja - 7 czerwca 2015


TU ZNAJDZIESZ INFORMACJE O WYDARZENIACH RDR 2015      → strona internetowa RDR  


PROCESJA JADWIŻAŃSKA

Z kolegiaty św. Lamberta wyruszyła procesja z relikwiami św. Jadwigi Królowej w kierunku parafii św. Jadwigi Królowej. Przy kolejnych stacjach odczytany był fragment Ewangelii oraz swoje słowo wygłosił Ks. Abp Wacław Depo, Metropolita Częstochowski.
St. I - Urząd Miasta - Święta Jadwiga, wzór sprawiedliwej władzy.
St. II - I LO - Święta Jadwiga, krzewicielka oświaty i kultury.
St. III - Przych. Lek. ul. Armii Krajowej - Święta Jadwiga, opiekunka cierpiących i ubogich.
Oprawa muzyczna: Chór Towarzystwa Śpiewaczego im. St. Moniuszki.

galeria zdjęć  

31 maja 2015

Franciszkańska Niedziela Misyjna

W uroczystość Trójcy Przenajświętszej w naszym franciszkańskim sanktuarium Matki Bożej Bolesnej obchodziliśmy Franciszkańską Niedzielę Misyjną. Na wszystkich Mszach św. kazania głosił o. Zbigniew Świerczek, sekretarz naszej prowincji ds. misji.
Podczas kazań o. Zbigniew przybliżył nam postaci o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka, franciszkańskich męczenników z Pariacoto w Peru, którzy zostali zamordowani przez terrorystów Świetlistego Szlaku.
Wierni mogli obejrzeć również film pt. „Czas zawieszony” przedstawiający świadectwa osób - świadków porwania i uczestników pogrzebu polskich franciszkanów.
Można było także nabyć najnowszą książkę o Sługach Bożych, o. Zbigniewie Strzałkowskim i o. Michale Tomaszku, autorstwa o. Joachima Bara i o. Jarosława Wysoczańskiego, pt „Znak miłości w Peru”, a także obrazki, zakładki, folderki misyjne oraz złożyć ofiarę na misje franciszkańskie.

foto: D. Danielska   galeria zdjęć  

17 maja 2015

Koncert w rocznicę kanonizacji św. Jana Pawła II

W dniu 17 maja odbył się koncert dedykowany Św. Janowi Pawłowi II w rocznicę kanonizacji. Najpiękniejsze arie i pieśni sakralne wykonała Nina Nowak - solistka Teatru Wielkiego Filharmonii Narodowej w Warszawie. Artystce towarzyszył akompaniament Rafała Gudyki.

19 kwietnia 2015

Pożegnanie o. Józefa Trybala

W czasie Mszy św. o godz. 11.00 pożegnaliśmy o. Józefa Trybala, dziękując Mu za prawie trzyletnią posługę duszpasterską przy naszym sanktuarium w Radomsku. Decyzją ojca prowincjała o. Józef został posłany do naszej franciszkańskiej parafii w Jaśle.


WSPOMNIENIE
o śp. Katarzynie Ciupińskiej   (†5.03.2015)


Trzeba działać tak, jakbyśmy nigdy nie mieli umrzeć,  
i żyć tak, jakbyśmy mieli umrzeć każdego dnia.  
św. Jan Bosko  

Jedyne pisane świadectwo Kasi jakie posiadam, to świadectwo po odbytych rekolekcjach dla małżeństw. Dotyczy ono odniesienia do fragmentu Ewangelii św. Mateusza z rozdziału 7 o budowania na skale i piasku oraz z rozdziału 5 o soli ziemi i świetle świata.
Treść tego świadectwa określić można by jako jej swoiste expose na następne lata życia.
Na końcu pisze: Wiele jest jeszcze pracy przede mną. Pracy nad swoją wiarą i wiarą swojej rodziny, ale pragnę podjąć ten trud na chwałę Chrystusowi. Dzięki uczestnictwie we wspaniałych rekolekcjach wiem, w jakim kierunku mam podążać.

czytaj dalej - rozwiń/zwiń

REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE

Rekolekcje, które w naszym kościele trwały od 28 marca do 1 kwietnia, głosił franciszkanin z Chęcin,
o. Edward Staniukiewicz.

BEATYFIKACJA POLSKICH FRANCISZKANÓW:
O. ZBIGNIEWA STRZAŁKOWSKIEGO I O. MICHAŁA TOMASZKA

Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych ustaliła termin beatyfikacji na dzień 5 grudnia 2015 r.
"Po 24 latach od ich męczeńskiej śmierci i po blisko 20 latach od rozpoczęcia kanonicznego procesu beatyfikacyjnego doczekaliśmy się decyzji, która bez wątpienia jest ogromnym darem dla Kościoła w Peru, w Polsce i we Włoszech oraz trudnym do przecenienia darem dla Zakonu i naszej krakowskiej Prowincji św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię" - powiedział prowincjał o. Jarosław Zachariasz.

Modlitwa o beatyfikację Sług Bożych:
Panie, Ty obdarowałeś łaską kapłaństwa Twoich synów – Michała i Zbigniewa. Posłałeś ich jako zwiastunów Dobrej Nowiny i ukoronowałeś ich życie doczesne palmą męczeństwa. Zalicz ich do grona świętych Kościoła. Za krew przez nich przelaną dla Ciebie, daj nam wytrwałość w wierze, zachowaj nasze życie i udziel łaski pokoju. Przyjmij niewinne ofiary przemocy do Twojego królestwa i daj im nagrodę wieczną. Amen

Nowenna przed Beatyfikacją Sług Bożych: o. Michała Tomaszka,
o. Zbigniewa Strzałkowskiego i ks. Alessandro Dordi

5 marca 2015 roku franciszkanie Południowej Prowincji św. Antoniego z Padwy i bł. Jakuba Strzemię w Polsce rozpoczęli Wielką, trwającą 9 miesięcy, Nowennę, poprzedzającą beatyfikację Sług Bożych; o. Michała Tomaszka i o. Zbigniewa Strzałkowskiego.

Tego też dnia, w kościele franciszkańskim w Radomsku o godz. 18.00, nowenna została rozpoczęta uroczystą Mszą Świętą, którą celebrował o. Krystian. W słowie, którym dzielił się z wiernymi, zwrócił uwagę na rangę wydarzenia, jakim jest beatyfikacja dwóch polskich, franciszkańskich misjonarzy. Między innymi powiedział, że są Oni znakiem miłości w relacji; człowiek - Bóg i człowiek - człowiek. Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś oddaje swoje życie, potwierdzając tym, wyznawaną ustami wiarę.
Mamy nadzieję, że przykład Sług Bożych Zbyszka i Michała, którzy decyzją i podpisem Papieża Franciszka zostaną 5 grudnia 2015 roku w Chimbote w Peru ogłoszeni błogosławionymi, na nowo rozpali w naszych sercach miłość, umocni wiarę i z nową siłą wleje nadzieję, którą pokładamy w Bogu.
Wszystkim, którzy chcieliby na bieżąco śledzić wydarzenia przygotowujące do beatyfikacji Sług Bożych, a także bliżej poznać i zaprzyjaźnić się ze Zbyszkiem i Michałem, polecamy internetową stronę franciszkańską: www.franciszkanie.pl
Każdego piątego dnia miesiąca zapraszamy do naszej świątyni na modlitewne spotkanie w ramach nowenny. Podczas naszych spotkań dziękujemy Bogu także za dar życia i męczeńskiej śmierci za wiarę włoskiego kapłana, ks. Alessandro Dordi, który wraz ze Zbyszkiem i Michałem 5 grudnia zostanie wpisany w poczet błogosławionych.
tekst: T. Dyrcz

foto: D. Danielska galeria zdjęć  

15 stycznia 2015

UROCZYSTOŚCI POGRZEBOWE O. MARKA HAŁAMBCAPogrzeb o. Marka odbył się w czwartek 15 stycznia 2015 roku.
O godz. 11.00 rozpoczęła się Msza św. pogrzebowa, której przewodniczył Ks. Abp Stanisław Nowak. Po Mszy św. ciało śp. o. Marka zostało złożone do grobowca franciszkańskiego na Starym Cmentarzu w Radomsku.

foto: M. Skalik   galeria zdjęć z uroczystości pogrzebowych  

Marek Hałambiec (ur. 14 grudnia 1931 roku) pochodził z Kopyczyniec (województwo tarnopolskie).   Na chrzcie świętym otrzymał imię Jan (Marek to imię zakonne). Do franciszkanów wstąpił dnia 28 sierpnia 1950 roku. Nowicjat oraz studia filozoficzno – teologiczne odbył w Krakowie.
Śluby wieczyste złożył 10 października 1954 roku a święcenia kapłańskie przyjął w Krakowie 21 grudnia 1957 roku z rąk ks. bpa Stanisława Rosponda.
Śp. o. Marek pełnił w naszej prowincji zakonnej wiele ważnych funkcji. Był gwardianem w Krakowie (Klasztor św. Franciszka), Dąbrowie Górniczej, Rychwałdzie, Krakowie (Klasztor św. Antoniego). Przez 13 lat piastował urząd wikariusza prowincji. Od 2004 roku przebywał w Radomsku.
W radomszczańskiej wspólnocie klasztornej o. Marek zajmował się katalogowaniem archiwaliów klasztoru. Jako osoba obdarzona niezwykłą wrażliwością serca i wspaniałym poczuciem humoru był bardzo lubiany i ceniony przez wiernych modlących się w naszym sanktuarium. Ponieważ stan zdrowia nie pozwalał mu na szerszą działalność duszpasterską, pełnił z zaangażowaniem posługę kapłańską sprawując Eucharystię, służąc w konfesjonale i polecając nas wszystkich Bożemu Miłosierdziu w cichej modlitwie podczas długich chwil spędzanych w kaplicy klasztornej.
Od kilku miesięcy był już obłożnie chory, a od 31 grudnia przebywał w szpitalu. Nasz ukochany o. Marek Hałambiec odszedł do Pana po długiej chorobie w dniu 10 stycznia 2015 roku.

mg  

więcej  → 50-lecie kapłaństwa     → wspomnienia   → jubileusz 80-lecia  

6 stycznia 2015

UROCZYSTOŚĆ OBJAWIENIA PAŃSKIEGO

Nieznany Król - przyszedł w oznaczonym miejscu i czasie, przyszedł do królów i do biedaków, do pasterzy i uczonych. Na anielskie wezwanie odpowiedzieli w różny sposób - jedni biegnąc przez połacie pastwisk, drudzy ruszając na długą wyprawę, inni nasłuchując wieści z Betlejem. Wszyscy czekali na Króla zapowiedzianego w prorockich Pismach i drżały im serca z radości i niepokoju, z nadziei i obawy o własność i władzę.

I przybywają do Jerozolimy trzej Królowie - wielce uczeni i mądrzy pytają Heroda o Dziecię wywołując popłoch i strach. To całe spektrum zachowań możemy zaobserwować również dzisiaj - choć nasza wiedza jest szersza i nasze postępowanie bardziej świadome, to często pytamy i często też jesteśmy adresatami pytań od poszukujących.

Czy odpowiadamy zgodnie z prawdą i czy nie obawiamy się jakiegoś zagrożenia z ich strony, czy towarzyszymy pytającym, czy może odsyłamy ich samych, a my pozostajemy w miejscu i nadal trwamy w swoim "świecie"?

mg  

6 stycznia 2015

ORSZAK TRZECH KRÓLI

W III radomszczańskim Orszaku Trzech Króli uczestniczyło wielu radomszczan, którzy po Mszy św. w kolegiacie św. Lamberta wyruszyli ul. Krakowską i Piastowską w kierunku kościoła NMP Królowej Polski. Tu Teatr "Źródło" przedstawił jasełka, a następnie ogłoszono wyniki konkursów zorganizowanych dla dzieci i młodzieży.

galeria zdjęć  

3 stycznia 2015

Spotkanie opłatkowe Rycerstwa Niepokalanej

3 stycznia 2015 r. odbyło się spotkanie opłatkowe Rycerstwa Niepokalanej. Po modlitwie i poświęceniu opłatków przez o. Krystiana złożyliśmy sobie życzenia. Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze przy kawie i cieście oraz śpiewie kolęd.

galeria zdjęć