

strona główna
ARCHIWUM 2013
25 grudnia 2013 |
BOŻE NARODZENIE 2013
|
Z ciemności
jasność niebieska
przychodzi iskierką
niepojętego ognia
pokoju i łaski,
który rozpali
ludziom i światu
nową Miłość.
(mg)
Szopka w kościele przy Klasztorze Franciszkanów w Radomsku
|
24 grudnia 2013 |
BOŻE NARODZENIE 2013
Życzenia
|
Jezus Chrystus jako Emmanuel i Syn Boży przychodzi do każdego z nas, do naszych rodzin, aby być Bogiem z nami, aby nam pomagać w codziennym życiu i na nowo odkrywać Jego wielką Miłość do każdego człowieka.
Niech Nowonarodzony Mesjasz, nasz Pan i Zbawiciel napełni Wasze serca swoją miłością, pokojem, nadzieją i radością, a Nowy Rok 2014 będzie dla Was czasem łaski i wszelkiego błogosławieństwa.
Szczęść Boże!
o. Janusz Łazarczyk, gwardian
8.12.2013 |
UROCZYSTOŚĆ NIEPOKALANEGO POCZĘCIA NMP
|
Uroczystej Mszy św. przewodniczył o. Radosław Długi, który przez całą Nowennę głosił w naszym kościele okolicznościowe kazania. W czasie Eucharystii 43 osoby przyjęły Duchową Adopcję Dziecka Poczętego, a dwie osoby wstąpiły do Rycerstwa Niepokalanej. Wczoraj, w ostatnim dniu Nowenny, trzy osoby zadeklarowały przystąpienie do Krucjaty Wyzwolenia Człowieka.
foto: M. Skalik galeria zdjęć z Uroczystości Niepokalanego Poczęcia NMP
29.11-7.12.2013 |
N O W E N N A
przed Uroczystością Niepokalanego Poczęcia N M P |
W piątek, 29 listopada, w czasie Mszy św. o godz. 18.00 rozpoczęliśmy
w naszym sanktuarium nowennę
przed Uroczystością Niepokalanego Poczęcia NMP.
Kazania nowennowe głosił
o. Radosław Długi z Krakowa.
PROGRAM NOWENNY ZNAJDZIESZ TUTAJ
foto: M. Skalik galeria zdjęć z uroczystej Eucharystii rozpoczynającej Nowennę
18-19 listopada 2013 |
PRZEWODNICZKĄ MA NAM BYĆ MARYJA, MATKA PANA to hasło peregrynacji kopii Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w zakonach męskich całej Polski
|
Nasza wspólnota Franciszkanów w Radomsku przeżywała w dniach 18 i 19 listopada 2013r. nawiedzenie Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Ikona Czarnej Madonny została ofiarowana polskim Zakonom w 1963r. przez Sługę Bożego Kard. Stefana Wyszyńskiego.
Konferencja Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce postanowiła o peregrynacji Kopii Ikony Jasnogórskiej. 16 października 2013r. w kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze o godz. 12.00 została odprawiona Uroczysta Msza św. na rozpoczęcie peregrynacji.
Mszy św. przewodniczył i kazanie wygłosił ks. biskup Antoni Pacyfik Dydycz, ordynariusz z Drohiczyna. Mszę św. koncelebrowali wyżsi przełożeni zakonów męskich w Polsce. Byli min. z Krakowa prowincjał o. Jarosław Zachariasz i z Radomska gwardian o. Janusz Łazarczyk.
W godzinach wieczornych Ikona została przywieziona do naszego klasztoru z Wielgomłyn od Ojców Paulinów. O godz. 17.00 Obraz Matki Bożej Częstochowskiej został uroczyście wniesiony do naszej kaplicy zakonnej i powitany pieśnią – „O Maryjo witam Cię”.
Z okazji nawiedzenia nasza wspólnota klasztorna przeżywała miesięczny dzień skupienia, na którym obecny był wikariusz naszej prowincji z Krakowa o. Piotr Stanisławczyk. Przed Ikoną Czarnej Madonny nasza wspólnota trwała na modlitwie i czuwaniu do godz. 16.00 następnego dnia. Po nabożeństwie pożegnania i odśpiewaniu pieśni – „O Maryjo żegnam Cię” – Obraz Matki Bożej Częstochowskiej został przewieziony do kolejnej wspólnoty zakonnej w naszej archidiecezji częstochowskiej.
Byliśmy pierwszą wspólnotą zakonną w naszej prowincji krakowskiej św. Antoniego z Padwy i bł. Jakuba Strzemię, do której przybyła w swojej Ikonie Matka Boża Częstochowska. Czas, który został nam dany od Pana był dla naszej wspólnoty czasem łaski i rozmowy z Czarną Madonną oraz wpatrywaniem się w Jej kochające matczyne oblicze.
Niech Pani Nasza Jasnogórska oręduje za nami w niebie u swojego Syna Jezusa Chrystusa.
o. Janusz Łazarczyk
17 listopada 2013 |
Wizytacja kanoniczna naszego klasztoru
|
W niedzielę, 17 listopada, rozpoczęła się
wizytacja kanoniczna naszego klasztoru, którą przeprowadził o. Piotr Stanisławczyk – wikariusz naszej prowincji.
W poniedziałek, 18 listopada o godz. 18.00, wszystkie grupy duszpasterskie i modlitewne działające przy naszym franciszkańskim kościele uczestniczyły we Mszy św. a po jej zakończeniu odbyło się spotkanie z o. Piotrem.
foto: D. Danielska galeria zdjęć z uroczystej Eucharystii i spotkania wspólnot
4 października 2013 |
Uroczystość św. Ojca Franciszka z Asyżu
|
We wtorek, 1 października, na Mszy św. o godz. 18.00 rozpoczęliśmy Triduum przed Uroczystością św. Ojca Franciszka z Asyżu.
Kazania głosił o. Marcin Drąg z Krakowa.
W czwartek po Mszy św. wieczornej uczestniczyliśmy w nabożeństwie Transitus - upamiętniającym przejście św. Franciszka z tego świata do nieba.
foto: M. Skalik galeria zdjęć - Transitus
W piątek, 4 października, przeżywaliśmy Uroczystość św. Ojca Franciszka z Asyżu, diakona i założyciela trzech zakonów.
Uroczystej Mszy św. przewodniczyli Dominikanie z Gidel.
foto: M. Skalik galeria zdjęć - Uroczystość św. Ojca Franciszka
→ czytaj więcej o św. Franciszku
→ galeria fresków Giotta z bazyliki w Asyżu
16 października 2013 |
Dziękczynna Procesja Różańcowa za pontyfikat Jana Pawła II
|
W dniu 16 października 20013 roku - w 35 rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża - Rycerstwo Niepokalanej z Radomska wraz z o. Krystianem Żmudą uczestniczyło w dziękczynnej procesji różańcowej.
Po zawiązaniu wspólnoty uczestnicy przeszli Dróżkami Różańcowymi, odmawiając tajemnice chwalebne modlitwy różańcowej.
Uroczystej Mszy św. w bazylice jasnogórskiej przewodniczył abp senior Stanisław Nowak.
14 października 2013 |
Spotkanie Przyjaciół Radia Maryja i Telewizji Trwam
|
14 października grupa Rycerzy Niepokalanej wraz z o. Krystianem udali się do Wąsosza Górnego
na spotkanie Przyjaciół Radia Maryja i Telewizji Trwam.
foto: D. Danielska
galeria zdjęć
13-26 października 2013 |
DNI KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
|
W dniach 13-26 października 2013 roku w Radomsku odbędą się okolicznościowe imprezy z okazji Dni Kultury Chrześcijańskiej.
Program Dni Kultury Chrześcijańskiej
15 września 2013 |
Uroczystość Matki Bożej Bolesnej – Patronki
Naszego Sanktuarium
|
"Ze względu na cieszący się czcią wiernych obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus dnia 10 października 1991 roku bp Stanisław Nowak nadał kościołowi rangę sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Bolesnej i dokonał poświęcenia Dróżek Matki Bożej Bolesnej umieszczonych w murze przylegającym do dziedzińca przykościelnego.
W połowie lat dziewięćdziesiątych urządzono kaplicę Miłosierdzia Bożego w pomieszczeniu znajdującym się przy wejściu na krużganki klasztoru."
(z historii radomszczańskiego klasztoru, aut. o. Marek Hałambiec)
Kazania w czasie Triduum przed Uroczystością Matki Bożej Bolesnej głosił franciszkanin z Kalisza – o. Andrzej Kaliściak, który przewodniczył również uroczystej sumie odpustowej o godz. 11.00, a w swoim pięknym kazaniu odniósł się kolejno do siedmiu boleści Matki Chrystusa.
Po Mszy św. uczestniczyliśmy w procesji eucharystycznej wokół dziedzińca klasztornego.
foto: M. Skalik galeria zdjęć
14 września 2013 |
Uroczystość Podwyższenia Krzyża Świętego
|
Kiedy w roku 70 Jerozolima została zdobyta i zburzona przez Rzymian, rozpoczęły się wielkie prześladowania religii Chrystusa, trwające prawie 300 lat. Dopiero po ustaniu tych prześladowań matka cesarza rzymskiego Konstantyna, św. Helena, kazała szukać Krzyża, na którym umarł Pan Jezus.
Po długich poszukiwaniach Krzyż odnaleziono. Co do daty tego wydarzenia historycy nie są zgodni; najczęściej podaje się rok 320, 326 lub 330, natomiast jako dzień wszystkie źródła podają 13 albo 14 września. W związku z tym wydarzeniem zbudowano w Jerozolimie na Golgocie dwie bazyliki: Męczenników (Martyrium) i Zmartwychwstania (Anastasis). Bazylika Męczenników nazywana była także Bazyliką Krzyża. 13 września 335 r. odbyło się uroczyste poświęcenie i przekazanie miejscowemu biskupowi obydwu bazylik. Na tę pamiątkę obchodzono co roku 13 września uroczystość Podwyższenia Krzyża Świętego. Później przeniesiono to święto na 14 września, ponieważ tego dnia wypada rocznica wystawienia relikwii Krzyża na widok publiczny, a więc pierwszej adoracji Krzyża, która miała miejsce następnego dnia po poświęceniu bazylik. Święto wprowadzono najpierw dla tych kościołów, które posiadały relikwie Krzyża, potem zaś dla całego Kościoła Powszechnego.
(za brewiarz.pl)
Nasz radomszczański klasztor posiada tytuł Podwyższenia Krzyża Świętego.
foto: M. Skalik galeria zdjęć
26 sierpnia 2013 |
Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej
|
"Pani Jasnogórska!
Nie przestawaj z nami przebywać!
Nie przestawaj powtarzać nam tych słów z Kany Galilejskiej: "Cokolwiek wam rzecze, to czyńcie".
Nie przestawaj wskazywać na Twojego Syna.
Nie przestawaj przybliżać nas do sakramentu Jego Ciała i Krwi.
To wszakże z Ciebie wziął to Ciało i tę Krew, które za nas złożył w ofierze Golgoty.
Niech trwa na polskiej ziemi to eucharystyczne wychowanie ludzkiej wolności z pokolenia na pokolenie."
Jan Paweł II, Częstochowa, 13.06.1987
14 sierpnia 2013 |
Pielgrzymka MI do Harmęż i Piekar Śląskich
|
Odbyła się doroczna pielgrzymka Rycerstwa Niepokalanej do Centrum Świętego Maksymiliana w Harmężach na uroczystości z okazji 72. rocznicy męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana Kolbego. Uroczystości rozpoczęły się jak zwykle o godz. 8.00 nabożeństwem Transitus - upamiętniającym męczeńską śmierć św. Ojca Maksymiliana. Następnie w procesji, którą otwierała Liturgiczna Służba Ołtarza i poczty sztandarowe, wyruszyliśmy do byłego KL Auschwitz. Podczas czterokilometrowej procesji uczestnicy modlili się w intencji ofiar byłego obozu Auschwitz Birkenau wspominając św. Maksymiliana Kolbe, św. Teresę Benedyktę od Krzyża (Edytę Stein) i błogosławionych męczenników Oświęcimia.
Około godz. 10.30 przy bloku 11, rozpoczęła się Msza święta, której przewodniczył ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej ks. bp Tadeusz Rakoczy, a homilię wygłosił ks. abp Metropolita Katowicki Wiktor Skworc. W swoim słowie kaznodzieja, nawiązując do trwającego Roku Wiary, zwrócił uwagę, że kończy się w Kościele czas chrześcijan z metryki, a zaczyna się czas świadków wiary na miarę św. Maksymiliana.
W drodze powrotnej zwiedziliśmy Bazylikę Najświętszej Maryi Panny oraz Muzeum Sanktuaryjne w Piekarach Śląskich.
foto: D. Danielska uroczystości w Harmężach
foto: D. Danielska Bazylika NMP i Muzeum Sanktuaryjne w Piekarach Śląskich
9 sierpnia 2013 |
22. rocznica męczeńskiej śmierci
o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka
|
Mszy św. o godz. 18.00 przewodniczył o. Gwardian Janusz Łazarczyk, a okolicznościowe kazanie wygłosił o. Marek Krupa, w koncelebrze byli również o. Krystian Żmuda i o. Włodzimierz Starostecki. O. Marek jest obecnie na placówce w Santa Cruz w Boliwii i osobiście znał o. Zbigniewa i o. Michała - w kazaniu podzielił się wspomnieniami o tamtych wydarzeniach.
Modliliśmy się o rychłą beatyfikację naszych franciszkańskich męczenników.
foto: D. Danielska zdjęcia
2 sierpnia 2013 |
Uroczystości odpustowe z okazji święta NMP Anielskiej z Porcjunkuli
|
W piątek, 2 sierpnia, uroczyście obchodziliśmy odpust z okazji święta Najświętszej Maryi Panny Anielskiej z Porcjunkuli.
Uroczystej Mszy św. wieczornej przewodniczył misjonarz z Ugandy o. Adam Klag, franciszkanin.
W niedzielę (4 sierpnia) głosił on kazania na wszystkich Mszach św. i prosił naszych dobrodziejów o finansowe wsparcie franciszkańskich misji w Ugandzie.
czytaj więcej o Matce Bożej Anielskiej (z Porcjunkuli)
foto: M. Skalik galeria zdjęć z uroczystej Eucharystii
29-30 czerwca 2013 |
IX Międzynarodowy Festiwal Chóralny „Wschód-Zachód-Zbliżenia”
|
W niedzielę, 30 czerwca, po Mszy św. o godz. 11.00 w naszym kościele wystąpił z koncertem pieśni religijnych Akademicki Chór Politechniki Śląskiej w Gliwicach.
zobacz program festiwalu uczestnicy
22 czerwca 2013 |
Dzień Skupienia dla Rycerstwa Niepokalanej w Radomsku
sobota, 22 czerwca 2013
|
Dzień skupienia dla Rycerstwa Niepokalanej, w którym brali udział również Rycerze Niepokalanej z Dąbrowy Górniczej, odbył się w naszym kościele w sobotę, 22 czerwca br.
Więcej informacji o przebiegu Dnia Skupienia czytaj na stronie internetowej MI w Radomsku.
foto: D. Danielska galeria zdjęć
Zakończyły się procesje eucharystyczne w naszym kościele w czasie „Oktawy” po Mszach św. wieczornych.
Dziękujemy za przygotowanie i ustrojenie czterech ołtarzy - Ochotniczej Straży Pożarnej, pracownikom PKP, Metalurgii i FAMEG-u.
foto: T. Dyrcz galeria zdjęć - procesja do czterech ołtarzy (2 czerwca 2013)
6 czerwca 2013 |
"Kim dla mnie jest Maryja"
Spotkanie z Janem Budziaszkiem
|
W ramach XIV Radomszczańskich Dni Rodziny po wieczornej Mszy św. wystąpił w naszym kościele Jan Budziaszek, perkusista zespołu Skaldowie. W bardzo barwny i żywiołowy sposób opowiadał zebranym o swojej drodze do Maryi.
foto: T. Olczyk galeria zdjęć
26 maja 2013 |
XIV Radomszczańskie Dni Rodziny
|
Uroczystą Mszą św. w kolegiacie św. Lamberta rozpoczęły się XIV Radomszczańskie Dni Rodziny. Po Mszy św. odbył się „Marsz dla życia i rodziny” a następnie w Parku Świętojańskim uczestniczyliśmy w festynie rodzinnym „Zdrowie Mamy”. W marszu aktywnie brali udział przedstawiciele grup duszpasterskich działających przy Klasztorze Franciszkanów.
foto: M. Skalik galeria Msza św. galeria marsz i festyn
odwiedź stronę internetową: www.dni-rodziny-radomsko.strefa.pl
16 czerwca 2013 |
O powołania w naszej prowincji
|
W niedzielę, 16 czerwca, na każdej Mszy św. kazania głosił o. Piotr Dąbek z Krakowa – nasz asystent prowincjalny odpowiedzialny za powołania.
21 maja 2013 |
VIII dzień seminarium Odnowy w Duchu Świętym
|
Katechezę Kościół jako wspólnota - Wspólnota i rozeznanie duchowe wygłosił o. Sylwester Miecznik z Rychwałdu.
foto: T. Dyrcz galeria zdjęć
Seminarium "ŻYCIE W DUCHU ŚWIĘTYM"
|
więcej informacji - rozwiń/zwiń
Tematyka spotkań oparta jest na nauczaniu ojca Józefa Kozłowskiego. W tym roku mija 10 lat, od jego rozstania się z rzeczywistością ziemską. Wszyscy wierzymy, że przebywa w Domu Ojca. Tym bardziej, że Kuria Łódzka rozpoczęła gromadzenie materiałów, które stanowić będą podstawę do rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego.
Nasze rekolekcje będą trwały 10 tygodni.
Każde z 10 spotkań odbywać się będzie w kolejne wtorki (rozpoczęcie o godz. 18,00) w Kościele Franciszkanów w Radomsku.
Spotkania będą oparte na trzech elementach:
- Msza św.
- Konferencja
- Praca w grupach
W trakcie przeżywania Seminarium, przewidziane są dwie sesje wyjazdowe do Łodzi.
I sesja - 27 kwietnia, z modlitwą o uzdrowienie,
II sesja - 25 maja, z modlitwą o odnowienie wiary.
NIE ZWLEKAJ Z PODJĘCIEM DECYZJI!
Pragniemy, byś razem z nami radował się Zmartwychwstaniem
naszego Pana Jezusa Chrystusa.
Dodatkowe informacje możesz uzyskać pod nr telefonu: 608538802, w godz. 17-18.
Zaiste, Przyjdę niebawem.
Amen. Przyjdź, Panie Jezu!
Łaska Pana Jezusa ze wszystkimi!
(Ap 22, 20-21)
TYDZIEŃ PIERWSZY - Sens życia
Seminarium „Życie w Duchu Świętym” rozpoczęte.
Przeżywając Rok Wiary, cieszymy się z nowego wydarzenia, które stało się naszym udziałem. Jak wcześniej było ogłaszane, 2 kwietnia rozpoczęliśmy Seminarium Odnowy w Duchu Świętym. Przez dziesięć tygodni, które przed nami, będziemy karmili się Słowem Pana i uczyli się, co to znaczy żyć w Duchu Świętym.
Pierwsza konferencja zachęciła nas do zadania sobie pytania: o sens. Co stanowi dla mnie największą wartość, czym się fascynuję. Robienie kariery zawodowej, zdobywanie kolejnych dóbr materialnych, fascynacja drugim człowiekiem – czy w pełni zaspokajają moje oczekiwania? Czy może gdzieś ,we wnętrzu swojego jestestwa, we wnętrzu swojego serca, przeczuwam, że istnieje Ktoś – Kto jest dopełnieniem każdej mojej odpowiedzi.
Jak zwykle, każdy człowiek, który poważnie traktuje swoje życie, wcześniej, czy później, zaczyna tęsknić, za tym Kimś. Może, jeszcze z czasów dzieciństwa, młodości, pamięta, że istnieje Bóg, niebo, wieczność. Wydaje się, że wszystkie obrazy rodzące się w nim, są jakieś odległe, nierealne, dla innych. Nie ma nic bardziej mylnego. Dobra Nowina o Jezusie Chrystusie, który narodził się, żył, umarł i ZMARTWYCHWSTAŁ jest skierowana do ciebie. To Jezus staje dzisiaj przed tobą z propozycją odnowienia jakości twojego życia, zaprasza cię na drogę duchowej przygody i duchowych zmagań. Duch Święty, który ogarnął apostołów zgromadzonych w wieczerniku w dniu Pięćdziesiątnicy, także dziś, pragnie otworzyć twoje serce na przyjęcie prawdy o Bogu Ojcu, który cię kocha miłością bezwarunkową. Miłością którą objawił w Swoim Syn, Jezusie Chrystusie.
Jezus jest Drogą, Jezus Jest Prawdą, Jezus jest Życiem. On podaje ci Swoją dłoń i zaprasza cię na spotkanie. Najbliższe będzie miało miejsce we wtorek 9 kwietnia o godz. 18.00 w Kościele Franciszkanów w Radomsku. Przyjdź!
T. Dyrcz
TYDZIEŃ DRUGI - Prawdziwy obraz Boga
Drugi tydzień seminarium stawia przed uczestnikami pytanie o obraz Boga. Kim jest Bóg, w którego wierzymy i którego wiarę wyznajemy. Czy tego Boga spotkałem na swojej drodze przez osobiste powiedzenie „tak” Chrystusowi, czy też noszę obraz Boga o którym opowiedzieli mi inni.
Sakrament Chrztu Świętego obmywając mnie z grzech, sprawił, że stałem się dzieckiem Bożym. Poprzez Sakrament Bierzmowania zostałem obdarzony charyzmatami do wyznawania prawdy, że Jezus jest moim Panem. Jaką rolę te dwa doniosłe wydarzenia odgrywają w moim życiu.
Czy moje doświadczanie i życie Bogiem nie jest owocem głęboko zakorzenionej we mnie tradycji religijnej?- tak mnie wychowano i żyję w takim społeczeństwie. Może o mojej religijności decydują zakazy bądź nakazy-moja wiara oparta jest na Prawie-a motywem działania jest lęk przed przekroczeniem przyjętych religijnych norm. Być może, nauka o czynieniu dobra staje się dla mnie wyznacznikiem odkrywania Boga.
Pojawia się żywa wiara, która pozwala nawiązać bezpośredni kontakt z Bogiem. Duch Święty, którego otrzymaliśmy przyjmując chrzest i bierzmowanie obdarowuje nas łaską, dzięki której jesteśmy zdolni odnajdywać Boga we współczesnym świecie, w drugim człowieku.
Bóg, którego odkrywamy, to Jezus, objawiający Ojca. Bóg, to Duch Święty, który przychodzi jako Pocieszyciel od Ojca i Syna. Duch Święty objawia nam, kim jest Jezus. Nikt nie może bez Jego pomocy powiedzieć – Panem jest Jezus(1Kor12,3). Dzięki Duchowi Świętemu, Słowo Boże staje się żywe w nas samych, modlitwa pozwala doświadczyć obecności Boga tu i teraz. Wpatrując się w Najświętszy Sakrament- wpatrujemy się w Jego oblicze, a chleb i wino podczas Eucharystii stają się JEGO ciałem i krwią. Drugi człowiek nosi w sobie obraz Jezusa i staje się naszym bratem. Taki obraz Boga, kreśli w nas Duch Święty
Panie, Ty pragniesz, bym znał Cię osobiście.
Otwieraj moje serce na ożywiające tchnienie Ducha Świętego i pozwól mi się z Tobą zaprzyjaźnić.
T. Dyrcz
TYDZIEŃ TRZECI - Z grzechu do wolności
Nasze częste stwierdzenie sprowadza się do zdania: chciałem dobrze a wyszło nie tak jak chciałem. Dlaczego tak się dzieje? Doświadczając porażki w swoich przedsięwzięciach, szukamy przyczyn.
Poszukujemy adekwatnej odpowiedzi. Nie jest ona ani prosta ani łatwa, bo sięga początku. Grzech, który określamy pierworodnym, towarzyszy całemu naszemu życiu. Jego skutki ciągle nas prześladują. Pierwszym owocem nieposłuszeństwa, stał się brak zaufania Bogu. Na zawołanie Boga poszukującego człowieka, pierwszy Adam w odpowiedzi oznajmił, że się ukrył.
Nieufność w Bożą opiekę, człowiek odrzucił, kierując się lekiem zasianym przez nieprzyjaciela człowieka – ducha przewrotnego, który przyoblekł się w postać węża. Człowieka przez nieposłuszeństwo odkrył i zrozumiał, co tak naprawdę się stało. Utracił wolność w przyjaźni z Bogiem. Jego serce wypełniła pożądliwość serca, chęć posiadania wszystkiego i za wszelką cenę. Jego wnętrze ogarnęła pożądliwość ciała, pożądliwość oczu i pycha żywota. Uwierzył, że może być jak Bóg, a jeśli to mu nie będzie wychodziło, pokaże swoją niezależność przez dalsze nieposłuszeństwo. Natura człowieka stała się grzeszna. A przez grzech człowiek skazał cię na śmierć, gdyż zapłatą za grzech jest śmierć.
Bóg jednak nie pozostawił nas w beznadziei. Obiecał nam Odkupiciela, którym jest Jezus, nasz Pan. On jest Dobrą Nowiną. Jezus Chrystus przynosi nam wolność. Otwiera drzwi więzienia, niszczy grzech, który czai się u naszych bram. Czyni nas na nowo dziećmi Bożymi i wlewa do naszych serc nadzieję, że Miłość jest mocniejsza niż grzech.
T. Dyrcz
TYDZIEŃ CZWARTY - Jezus uzdrawia także dziś
Pochylam się nad prawdą o uzdrowieniu. Zadaję sobie i Bogu pytanie; kiedy dotknie mnie uzdrawiające tchnienie Miłości? Jezus, rozstając się z człowiekiem zapewnił go, iż nigdy nie będzie sam. Duch Święty ogarnie każdego, kto na to pozwoli. Moc uzdrowienia objawi się w nim, gdy uwierzy.
Czyż słowa: Odpuszczone zostają twoje grzech, idź, jesteś wolny, nie ogłaszają Królestwa Bożego pośród nas. Sakrament Pojednania jest pierwszym dotykiem uzdrawiającej Miłości Boga. Przez doświadczenie spowiedzi, Jezus rozpoczyna w każdym z nas i za każdym razem proces powrotu do Ojca. Moje wnętrze, często poranione, noszące w sobie różnego rodzaju lęki, niepewności, nieuporządkowane pragnienia, kompleksy, obsesje, nałogowe sytuacje, pożądliwości, czeka, by Jezus przyszedł i uzdrowił . Jezus przychodzi i uzdrawia, bo On żyje. Jezus Zmartwychwstał, Jezus żyje. Uzdrowienie w jednych przypadkach dokonuje się błyskawicznie, wręcz natychmiast, a w innych trwa dłuższy okres. Jest jakby wpisane w czas, który jest naszym towarzyszem wędrówki.
Możesz być pewny, że, gdy oddasz Jezusowi cały brud twojej choroby, niepewności, poczucia braku akceptacji siebie i środowiska, w którym żyjesz, On dokona jeszcze więcej, niż oczekujesz, czego się spodziewasz. Bo Jezus zna cię lepiej niż ty sam poznałeś siebie. Jezus wie, czego tak naprawdę potrzebujesz. On pragnie, byś był szczęśliwy i byś prawdziwie kochał.
T. Dyrcz
TYDZIEŃ PIĄTY - Droga - jak ją rozpoznać?
Jeżeli popełniam grzech i przyjmuję to wydarzenie jako coś normalnego, to tym zachowaniem otwieram furtkę, by inne upadki w moim życiu mogły mieć miejsce. Grzech rodzi grzech i oddal mnie od Boga, drugiego człowieka, a także nie pozwala mi odkrywać prawdy o sobie samym. Dlatego też, często, na drodze każdego z nas, pojawiają się różne zdarzenia, sytuacje, spotkania z drugim człowiekiem, poprzez które, Jezus upomina się o nas. Przynagla, byśmy się opamiętali i postępowali drogą Bożą. On pragnie naszego nawrócenia. Dzięki Jego łasce, nawracamy się i wchodzimy w wymiar życia duchowego.
Życie według Ducha Bożego, to niejako przedsmak nieba. Towarzyszące na naszej drodze nawrócenia- pocieszenie, pozwala przeżywać radość obcowania z Bogiem, odczuwać Jego obecność. Słowo Boże płynące z Pism Świętego staje się pokarmem duszy i przemawia z niesamowitą siłą. Życie nabiera smaku, najwyższej jakości, jest kosztowaniem słodyczy Pana.
Aby człowiek, nie zatrzymał się na tych pierwszych doznaniach nawrócenia, i żeby z biegiem czasu nie przypisał sobie chwały za trwanie w stanie łaski, Bóg dozwala, by człowiek doświadczył stanu strapienia. Ten stan, to czas przycinania mojego „ja”. Dzięki strapieniom, wtedy, gdy nie odczuwam bliskości Boga, krystalizuje się kierunek mojej wędrówki w stronę nieba. Szczególnie w tym czasie, czasie stagnacji, braku poruszeń ducha, Bóg pragnie, byś trwał niewzruszenie na modlitwie, był wierny obowiązkom a także dobrym postanowieniom. Doświadczenie radości i chwały przemienienia Jezusa na Górze Tabor musi zostać poddane oczyszczającej mocy uzdrowienia innej góry – Góry Kalwarii, góry opuszczenia, samotności, pytań, zwątpienia.
Pocieszenie i strapienie są jakby drogowskazami na naszej drodze, by ją właściwie rozpoznawać i cieszyć się bliskością Zmartwychwstałego Pana.
T. Dyrcz
TYDZIEŃ SZÓSTY - Zawierzyć Jezusowi - Jezus uzdrawia w Eucharystii
Idąc drogą odnowienia życia w przyjaźni z Bogiem, podejmujemy próbę odkrycia prawdy o Jezusie. By zawierzyć swoje życie Jemu, szukam odpowiedzi na pytanie: Za kogo ludzie uważają Syna Człowieczego?(por. Mt 16,13)
Kim dla mnie jest Jezus z Nazaretu. Na ile mogę zawierzyć moje życie Temu, który do Boga zwraca się słowem; Abba –Tatusiu.
Ja i Ojciec jedno jesteśmy(J 10,30); Kto mnie zobaczył, zobaczył także Ojca… Ja jestem w Ojcu, a Ojciec we Mnie. (por. J 14,9.10)
Jezus jest Bogiem, który dla naszego zbawienia stał się człowiekiem, przyjmując ciało z Maryi Dziewicy za sprawą Ducha Świętego. W swojej miłości, Bóg, w Osobie Jezusa, staje przed człowiekiem uwikłanym w grzech i wydobywa go ze śmierci do życia.
Podczas chrztu w Jordanie, gdy Jezus się modlił, otwarło się niebo i Duch Święty zstąpił na Niego w postaci cielesnej, niby gołębica i rozległ się głos „ Tyś jest mój Syn, w Tobie mam upodobanie”(Mk 3,21-22).
Wczytując się w stronice Pisma Świętego, jak widać powyżej, odkrywamy prawdę o Jezusie, który w przyjaźni z Ojcem, zjednoczony miłością Ducha Świętego, objawia się nam jako prawdziwy Bóg i prawdziwy Człowiek. Jest Mesjaszem, namaszczonym , by wypełnić wolę Ojca. Podczas kuszenia na pustyni, a w sposób ostateczny, przyjmując hańbę krzyża, niszczy szatana i grzech, oddzielający człowieka w relacji do Boga. Jezus, którego pragniemy przyjąć jako Pana i powierzyć Mu nasze życie jest świadkiem wiernym i prawdziwym. W Jego ranach jest nasze zdrowie, w Zmartwychwstaniu nasze życie. On posyła do serc naszych Ducha Świętego, w Którym wraz z Nim wołamy Abba- Ojcze. Wszystko mamy przez Chrystusa, z Chrystusem i w Chrystusie. Nie dano bowiem pod niebem innego imienia, przez które mamy być zbawieni, jedynie Imię Jezus. (Dz 4,12)
T. Dyrcz
TYDZIEŃ SIÓDMY - Obdarowanie w Duchu Świętym - Jezus uwalnia w Eucharystii
Otwieranie siebie na działanie Ducha Świętego, prowadzi każdego człowieka do pragnienia życia w prawdzie. Skutki grzechu, pod dyktando ducha przewrotnego i złego zacierają w nas obraza nas samych. Gdybyśmy zaprzestali pracy nad sobą, życie Boże i dary otrzymane na chrzcie świętym nie przyniosłyby oczekiwanego plonu.
Ważne jest, byśmy w naszym życiu pozwalali prowadzić się Duchowi Świętemu i otwierać na Jego dary. Stając się człowiekiem duchowym, Duch Święty obdarowuje nas darem akceptacji siebie samych, takimi jakimi jesteśmy. Bóg ze swoją Miłością przychodzi właśnie do ciebie i pragnie, byś rozradował się w sobie mocą mieszkającego w tobie Ducha.
Dar życia w Duchu Świętym, to droga ciągłego nawracania, powrotu, do domu Ojca. Bóg pragnąc nas dla Siebie, obdarowuje nas i uposaża w charyzmaty, byśmy z mocą świadczyli, że nasz Pan Zmartwychwstał i żyje.
Wśród wielu charyzmatów Duch Święty wzbudza w nas wiarę, nadzieję i miłość. Wiara, to zaufanie Słowu Bożemu, które z mocą czyni to, o czym mówi. To także odwaga i męstwo by dać świadectwo niezależnie od zmieniających się warunków i okoliczności. Charyzmat nadziei odnawia się na wytrwałej i pełnej zaufania modlitwie. Modlitwa wzmacnia nadzieję pokładaną w Jezusie Chrystusie. Charyzmatyczna miłość jest czynnością uprzedzającą oczekiwania naszych braci i sióstr, będących w potrzebie. W Liście do Koryntian Paweł apostoł przypomina, że trwają ze sobą nierozłącznie trzy: wiara, nadzieja i miłość, a największa jest miłość. (por. 1Kor 13).
Duch Święty, tych, którzy zaufali Panu, obdarowuje niezliczoną ilością darów i charyzmatów. Czyni to ze względu na różne posługi, a także, by umacniać i potwierdzać znakami obecność Królestwa Bożego pośród nas. Wśród tych darów apostoł Paweł wymienia charyzmat proroctwa, daru języków, charyzmat uzdrawiania. W naszych czasach bardzo ważnym charyzmatem staje się posługa ubogim. Św. Brat Albert mawiał, że człowiek powinien być dobrym jak chleb, który dla wszystkich leży na stole, z którego każdy może dla siebie kęs ukroić i nakarmić się, jeśli jest głodny. Życie w Duchu Świętym nie jest łatwą sielanką, ale jest ono wyzwaniem dla ludzkiej słabości.
T. Dyrcz
TYDZIEŃ ÓSMY - Kościół jako wspólnota - Wspólnota i rozeznanie duchowe
Kościół zrodził się z przepowiadania Słowa Bożego. Chrystus głosząc dobrą nowinę o Królestwie Bożym, rzucał ziarna, które dawały początki wspólnoty zwanej Kościołem. Najpełniej rodzenie się Kościoła ukazała tajemnica krzyża, gdy z boku Chrystusa wypłynęły krew i woda.
Pierwsza wspólnota uczniów, zachwycona Panem trwała na modlitwie i oczekiwała obietnicy Ojca. Chrystus odchodząc do Ojca w dzień Pięćdziesiątnicy zesłał na apostołów i zgromadzonych tam uczniów Ducha Świętego i wszyscy Nim zostali napełnieni. Trwanie na modlitwie, łamaniu chleba, słuchaniu Słowa i troska o ubogich, to obraz dobrze pojętego Kościoła.
Kościół, to żyjący Pan, który działa przez widzialne znaki sakramentalne.
Przez chrzest zostajemy zanurzeni w Jego mękę, śmierć i zmartwychwstanie. Sakrament bierzmowania uzdalnia nas w mocy Ducha Świętego do świadczenia o Jezusie Chrystusie przez mężne wyznanie wiary słowem i czynem. Eucharystia jako centrum i sedno życia Kościoła przez łamanie Chleba Eucharystycznego wprowadza nas w uczestnictwo w Ciele Pańskim i zawiązuje z Nim wspólnotę a także z braćmi. W sakramencie pokuty Chrystus pochyla się nad nami w swoim miłosierdziu i jedna nas z Kościołem, któremu nasz grzech zadaje ranę. W namaszczenie chorych Kościół oddaje uwielbionemu Panu cierpiących i prosi o ich uzdrowienie. Poprzez święcenia kapłańskie wybrani przez Pana karmią Lud słowem i łaską Bożą. Małżonkowie wyrażają wspólnotę płodnej miłości pomiędzy Chrystusem i Kościołem oraz w niej uczestniczą.
Tych siedem darów, to droga Kościoła wytyczona przez samego Pana, by idący nią, obdarowani darami odnajdywali świętość, do której zostali powołani.
Dzisiaj Kościół na nowo potrzebuje zagłębić się w misterium Jezusa Chrystusa, pozwolić na odnowienie życia w Duchu Świętym i z mocą głosić krzyż Chrystusa, który jest Drogą, Prawdą i Życiem.
T. Dyrcz
TYDZIEŃ DZIEWIĄTY - Chodzić w Duchu Świętym - Rozeznanie na drodze wiary
Doświadczyć nowego narodzenia, to inaczej odrodzić się w Duchu Świętym. Człowiek, który wstąpił na drogę odnowionego życia religijnego, pragnie postępować od dobrego do jeszcze lepszego. Nasz Pan - Jezus Chrystus, po wyjściu z Jordanu w mocy Ducha Świętego, udał się na pustynię. Swoim pobytem w miejscu kształtowania charakteru i przygotowywania się do wypełnienia misji, ukazał niebezpieczeństwa, które czyhają na każdego, kto z Ducha narodził się.
Duch przewrotny, nie odpuszcza nikomu. Jeśli widzi mieszkanie posprzątane i wypełnione miłością Boga, używa wielu forteli, by odwieść człowieka z drogi nawrócenia. Nakłania człowieka do przesadnej gorliwości, lub też do wstrzemięźliwości pod płaszczykiem stwierdzenia „bez przesady”. Pragnie uśpić czujność. Może wmawiać, że nie otrzymał człowiek tych darów, o które prosił podczas modlitwy. Może sugerować, że nie warto trwać na drodze dobra i postępować do przodu, trzymając obrany kierunek. Także, może podważać autorytet Kościoła, posługując się przebiegłością węża z Rajskiego Ogrodu.
Te, lub podobne doświadczenia, mogą się stać udziałem moim lub twoim. Jednak nie one należą do istoty zachwytu Duchem Świętym. Każdy, kto wstępuje na drogę, by chodzić w Duchu Świętym, doświadcza charyzmatycznej miłości, radości i pokoju. Miłość przynagla, by upodabniać swoje życie do Jezusa i od Jezusa uczyć się miłowania człowieka. Radość pozwala przyjmować cierpienie, aż po krzyż i łączyć się z cierpiącym Panem. Źródłem pokoju jest życie zgodne z wolą Bożą i innymi ludźmi.
Życie w Duchu Świętym porywa człowieka i przynagla, by się modlił. Modlitwa staje się jego oddechem, nadaje nową jakość życiu i jak mówi św. Teresa od Dzieciątka Jezus; Modlitwa jest dla mnie wzniesieniem serca, prostym spojrzeniem ku Niebu, okrzykiem wdzięczności i miłości zarówno w cierpieniu, jak i radości. (Rękopisy autobiograficzne, C 25r.) Modlitwa-czy zdajemy sobie z tego sprawę, czy nie - jest spotkaniem Bożego i naszego pragnienia. Bóg pragnie, byśmy Go pragnęli. (KKK, 2560)
Aby zostać świadkiem Jezusa, trzeba do tego ciągle się przygotowywać. Dokonuje się to na klęczkach. Aby objawiać Chrystusa innym, najpierw samemu trzeba się z Nim spotkać we własnym życiu.
T. Dyrcz
TYDZIEŃ DZIESIĄTY - Żyć z Maryją w Duchu Świętym
Można powiedzieć, że to co dobre szybko się kończy. To już ostatni tydzień ćwiczeń duchowych. Jednak, to nie koniec, lecz początek drogi życia, którym obdarował nas Duch Święty. Nowe narodzenie, dotknięcie Pana, zakosztowanie , jak On jest słodki, mobilizuje i zachęca do trwania na modlitwie, we wspólnocie, w łamaniu chleba.
Maryja, najpiękniejsza z Niewiast, uprzednio wybrana na Matkę Zbawiciela, pragnie, byśmy czynili wszystko, co powie nam Pan. Ona, jako pierwsza, doświadczyła pełni życia w Duchu Świętym. Bóg, namaścił Ją Duchem Świętym i przygotował w Niej mieszkanie, by mógł narodzić się nasz Pan – Jezus. Sensem życia Maryi było niesienie i objawianie Jezusa. Chociaż wszystkiego do końca nie rozumiała, zachowywała w swym sercu i rozważała wydarzenia, które stawały się Jej udziałem. Napełniona Miłością- Bogiem, stojąc pod krzyżem, przyjęła opiekę nad Kościołem, wspólnotą uczniów Jej Syna. Nic nie zatrzymała dla siebie. Ona – cała dla Boga, Pokorna Służebnica Pana żyje wydarzeniem Pięćdziesiątnicy. Nowa Ewa, ukazuje, jak wygląda i jest realizowane życie zgodnie z zamysłem Boga. Ona, nie rezygnuje ze Swojego „ja” , ale też, nie sięga po „owoc poznania dobra i zła”. Ona karmi się „owocem z drzewa życia”. Pozwala Duchowi Świętemu, czynić wielkie rzeczy.
Ostatni tydzień Seminarium, zachęca nas, byśmy oddali się pod opiekę Maryi, byśmy się z nią zaprzyjaźnili. Ona – Matka Pięknej Miłości, Gwiazda Nowej Ewangelizacji, będzie podpowiadała każdemu z nas, co to znaczy być otwartym na łaskę, jak należy słuchać Jej Syna i na czym polega życie w Duchu Świętym.
Wszystkim, a także sobie życzę, byśmy jak Maryja wielbili Pana i radowali się w Bogu, Naszym Zbawicielu.
T. Dyrcz
18 maja 2013 |
Wigilia Zesłania Ducha Świętego
|
Wspólnota Odnowy w Duchu Świętym uczestniczyła w radosnym czuwaniu przed Niedzielą Zesłania Ducha Świętego.
foto: T. Dyrcz galeria zdjęć
12 maja 2013 |
Akademia Wiary
|
Młodzież oazowa działająca przy naszym klasztorze wspólnie z moderatorem o. Krystianem przygotowała i przedstawiła program słowno-muzyczny związany z przeżywanym obecnie Rokiem Wiary - były to fragmenty Pisma Świętego, świadectwo wiary, fragment listu apostolskiego Porta Fidei ogłaszającego Rok Wiary.
foto: T. Dyrcz galeria zdjęć
5 maja 2013 |
Koncert Muzyki Cerkiewnej
|
W ramach XXIII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej „GAUDE MATER” wystąpił w naszym kościele
Chór Kameralny Soboru Smolnego z Rosji z
koncertem muzyki cerkiewnej. Dyrygował Vladimir Begletsov.
Koncert odbywał się
pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Radomsko Anny Milczanowskiej
oraz Ambasadora Rosji w Polsce - Aleksandra Alekseeva.
foto: T. Dyrcz galeria zdjęć z koncertu
3 maja 2013 |
Uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski
|
Dnia 1 kwietnia 1656 roku, król Jan Kazimierz uroczystym aktem oddał kraj pod opiekę Matki Bożej, obierając Ją Królową Polski. Święto Królowej Polski, ustanowione przez św. Piusa X dla archidiecezji lwowskiej, papież Pius XI rozszerzył na całą Polskę w roku 1924. Papież Jan XXIII ogłosił Najświętszą Maryję Pannę, Królową Polski, główną patronką kraju razem ze świętymi biskupami i męczennikami Stanisławem i Wojciechem.
8 kwietnia 2013 |
Uroczystość Zwiastowania Pańskiego |
Uroczystość Zwiastowania Pańskiego, którą świętujemy w tym roku w poniedziałek, 8 kwietnia, opisuje najpiękniejsze spotkanie człowieka z aniołem. Słowo Boże zapisane w Ewangelii Św. Łukasza (1, 26-38) odkrywa nam tajemnicę Boga, realizującą się w konkretnej rzeczywistości.
Spotkanie - tekst T. Dyrcz
Czy chciałbyś spotkać się z aniołem? Pewnie tak. Tyle o aniołach ostatnio powiedziano. Napisano wiele książek. Nakręcono przeróżne filmy. Z nauczania katechizmowego pamiętamy, że każdy z nas ma swojego Anioła Stróża.
Anioł Boży, przychodzący do Maryi, jest Głosem, przenikającym najtajniejsze zakątki serca Tej, która oczekiwała. Przychodzi, jako odpowiedź, na tęsknoty , pragnienia, oczekiwania Izraela. W Maryi realizuje się, odwieczny plan Bożego Miłosierdzia. Pełnia czasu dokonuje się w Nazarecie, gdzie zaślubiona mężowi o imieniu Józef, izraelska dziewczyna, Bożemu Posłańcowi odpowiada Amen.
I ty i ja w codziennym życiu też doświadczamy podobnych spotkań. Posłańcy Boga, Aniołowie, przekazują nam orędzie miłości, prawdę o zatroskaniu Boga, naszym teraz. Dziwne jest, że często tego nie słyszymy . Nie pozwalamy, by docierały do naszych serc najważniejsze informacje. Fascynacja obrazem, na dalszy plan odsuwa pojęcie Ducha.
By mogło dojść do spotkania z Aniołem, Duchem obdarzonym wolną wolą i rozumem, konieczne jest przyjęcie postawy oczekiwania. Dziewczyna z Nazaretu ukazuje, czym jest głębia Tajemnicy Boga. Bóg przemawia, lecz by móc usłyszeć Jego głos, moje serce musi być wolne. Musi w nim być pragnienie słuchania. Oto ja, jestem pokorną Służebnicą Pana, niech wypełni się we mnie, to, co powiedziałeś. Naucz nas Maryjo, w ten Dzień Zwiastowania, jak mamy iść w pielgrzymce naszej wiary, zasłuchani w głos naszego Niewidzialnego Przyjaciela.
foto: T. Dyrcz Nazaret - galeria zdjęć
7 kwietnia 2013 |
Święto Bożego Miłosierdzia |
W czasie Mszy św. o godz. 11.00 w kaplicy Miłosierdzia Bożego została poświęcona figura bł. Jana Pawła II. Fundatorami figury są małżeństwa Domowego Kościoła, gałęzi rodzinnej Ruchu Światło-Życie, działającego przy naszym klasztorze.
foto: M. Skalik galeria zdjęć
31 marca 2013 |
ALLELUJA! Pan zmartwychwstał!
|
foto: M. Skalik procesja rezurekcyjna na krużgankach klasztoru
Życzenia Wielkanocne
Niech Zmartwychwstały Pan będzie dla Was źródłem radości, nadziei i miłości. Niech pomaga Wam w codziennych trudnościach. Niech Chrystus napełnia Wasze serca i rodziny swoim pokojem i szczęściem.
Zdrowych, radosnych i błogosławionych Świąt Wielkiej Nocy!
Franciszkanie z Radomska
TRIDUUM PASCHALNE
foto: M. Skalik Liturgia Wigilii Paschalnej
foto: M. Skalik Liturgia na cześć Męki Pańskiej
foto: M. Skalik Msza Wieczerzy Pańskiej
24 marca 2013 |
Niedziela Męki Pańskiej
Niedziela Palmowa
|
"Hosanna Synowi Dawida: błogosławiony, który przychodzi w imię Pańskie".
Liturgia dzisiejszej niedzieli, oparta na dwóch filarach: wielkiej radości ludu w procesji z palmami oraz na odczytaniu Męki Pańskiej, wskazuje na jedność triumfu Chrystusa nad światem i Jego Ofiarą, złożoną za ten właśnie świat.
W dniach 24-27 marca w naszym kościele głoszone były rozważania rekolekcyjne podczas Mszy św. o godz. 8.00, 18.00 oraz w czasie Mszy św. dodatkowej o godz. 19.30. Rekolekcje prowadził o. Sylwester Miecznik z Rychwałdu.
foto: M. Skalik galeria zdjęć
13 marca 2013 |
Habemus papam! |
Kardynał Jorge Mario Bergoglio z Argentyny został następcą św. Piotra. Franciszek - bo takie przyjął imię nowy Ojciec Święty, powitał ponad 100 tys. rzeszę wiernych zgromadzonych przed bazyliką św. Piotra prostym "Buonasera!". Następnie poprosił zebranych o wspólną modlitwę za emerytowanego papieża Benedykta XVI. Z loggi bazyliki, nawiązując bezpośredni kontakt z wiernymi, powiedział: "Rozpocznijmy razem tę drogę braterstwa, miłości i wzajemnego zaufania". Przed błogosławieństwem "Urbi et Orbi" prosił o wspólną modlitwę w swojej intencji.
2 marca 2013 |
Wybory zarządu MI |
2 marca 2013 roku odbyło się spotkanie sprawozdawczo – wyborcze
Zarządu Stowarzyszenia MI Rycerstwa Niepokalanej przy radomszczańskim klasztorze Franciszkanów. Podsumowana została działalność Wspólnoty i został wybrany nowy Zarząd, którego skład przedstawia się następująco:
Prezesem Rycerstwa Niepokalanej został Sławomir Andrzejczyk.
Pozostali członkowie Zarządu:
Wiceprezes - Anna Urbańczyk,
Sekretarz - Aleksandra Andrzejczyk,
Ekonom - Maria Warczak.
Do Zarządu jako doradcy zostały wybrane:
Danuta Pierzchniak (była prezeska) oraz Genowefa Klekowska.
Do Komisji Rewizyjnej zostali wybrani:
Jan Cichuta - przewodniczący, Bożenna Kuliś i Halina Dawid.
28 lutego 2013 |
Msza św. dziękczynna za pontyfikat Benedykta XVI |
W czwartek, 28 lutego, w czasie Mszy św. wieczornej dziękowaliśmy dobremu Bogu za prawie ośmioletni pontyfikat Ojca Świętego Benedykta XVI.
foto: M. Skalik galeria zdjęć
19 lutego 2013 |
Msza św. z posługą charyzmatyczną |
We wtorek, 19 lutego o godz. 18.00, Mszy św. z modlitwą o uzdrowienie, przewodniczył o. Donat Wypchło z Rychwałdu.
tekst: T. Dyrcz
Msza św. o uzdrowienie relacji małżeńskich
Uzdrowienie relacji małżeńskich
ROK WIARY, który obecnie przeżywamy, jest dla nas darem, czasem łaski. Nasz Pan, Jezus Chrystus, pragnie przypomnieć przesłanie, które nam zostawił; JA JESTEM Z WAMI PRZEZ WSZYSTKIE DNI, AŻ DO KOŃCA ŚWIATA ( Mt 28,20).
Uczestnicząc w comiesięcznej Mszy Świętej z modlitwą o uzdrowienie, dotykamy tej prawdy, którą Janowi Chrzcicielowi przekazali jego uczniowie; Idźcie i opowiedzcie Janowi o tym, co widzieliście i słyszeliście: niewidomi odzyskują wzrok, kulawi chodzą, trędowaci stają się czyści, głusi słyszą, umarli zmartwychwstają, UBOGIM JEST GŁOSZONA DOBRA NOWINA. Szczęśliwy jest ten, kto we Mnie nie wątpi (Łk 7,22-23).
19 lutego 2013 roku uczestniczyliśmy we Mszy Świętej. Modlitwa uzdrowienia dotykała w sposób szczególny relacji małżeńskich. Kapłan posługujący słowem, zwrócił uwagę na problemy, które stają się udziałem współmałżonków, ich dzieci, najbliższej rodziny, wspólnoty Kościoła.
Obecnie, wartości związane z małżeństwem i rodziną zdają się być spychane poza margines naszej codzienności. Nie przywiązuje się wagi do odpowiedzialności, jaka wynika z przyjęcia sakramentu małżeństwa. Częściej dochodzi do rozstań niż powrotów. Zanika pojęcie żony, męża. Zranienia, które nas dotykają, są tak wielkie, iż ludzkimi sposobami, metodami, nie jesteśmy w stanie z nimi sobie poradzić. Tylko Jezus, który jest naszym Panem, może nam pomóc. On staje także w tej chwili, gdy czytasz te słowa, z darem przebaczania, ofiaruje ci swoje uzdrowienie, pragnie, byś jeszcze bardziej uwierzył w miłość, która wszystko wytrzymuje, wszystkiemu wierzy, wszystkiemu ufa, wszystko przetrwa, nigdy się nie kończy(1Kor 13,7-8a).
Takie jest Jezusowe uzdrowienie. Chwała Panu, że w kościele klasztornym franciszkanów w Radomsku możemy uczestniczyć raz w miesiącu w takiej Mszy Świętej. Zapraszajmy, na to radosne spotkanie wszystkich, a w szczególności tych, którym jest ciężko, źle się mają. Jezus w darze uzdrowienia, pragnie przyjść także do ciebie, pragnie podać swoją dłoń i mocno cię przytulić do Swojego Serca. On cię kocha, pozwól ogarnąć się Jego MIŁOŚCI.
Kolejna Msza Święta z modlitwą o uzdrowienie będzie celebrowana 16 kwietnia (wtorek) o godz. 18.00. Posługują franciszkanie z Rychwałdu. Zapraszamy ciebie i twoich przyjaciół!
tekst: Tadeusz Dyrcz
foto: T. Dyrcz galeria zdjęć
27 stycznia 2013 |
150 rocznica wybuchu Powstania Styczniowego
Poświęcenie krzyża powstańczego |
Uwieńczeniem radomszczańskich obchodów 150 rocznicy Powstania Styczniowego było poświęcenie w dniu 27 stycznia 2013 roku pamiątkowego krzyża powstańczego. Krzyż ten, poddany ostatnio gruntownej renowacji, znów zajął swoje poczesne miejsce - przy franciszkańskiej świątyni. Postawiony tu został 10 kwietnia 1863 roku przez mieszkańców Radomska w manifeście poparcia dążeń Polaków do wolności – a za ten udział wielu Polaków zapłaciło wysoką cenę.
Uroczystej Mszy św. o godz. 11.00 przewodniczył o. dr hab. Zdzisław Gogola z Krakowa. Wygłosił on do zebranych patriotyczne kazanie, w którym przedstawił przebieg Powstania, główne jego postaci oraz odniósł się do symbolu krzyża - tego Chrystusowego, będącego zwiastunem zbawienia człowieka oraz tego powstańczego, tu postawionego w chwili wielkiej fizycznej rozpaczy.
W rzeczywistości i jeden i drugi krzyż są dla nas znakiem ostatecznego zwycięstwa.
O. Janusz Łazarczyk, gwardian radomszczańskiego klasztoru, podziękował wszystkim uczestnikom tej wspaniałej uroczystości, młodzieży Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego Nr 7, władzom miasta i powiatu, darczyńcom i sponsorom.
Po Mszy św. wszyscy przeszli na dziedziniec klasztoru, gdzie o. Zdzisław Gogola poświęcił powstańczy krzyż. Podziękowania dla wszystkich, którzy zaangażowali się w tą wspaniałą uroczystość, złożyła także pani prezydent Miasta Radomska, Anna Milczanowska.
Z kazania o. dr hab. Zdzisława Gogoli
foto: M. Skalik galeria zdjęć z uroczystości
150 lat temu mieszkańcy Radomska utrwalili poprzez postawienie krzyża dni Powstania Styczniowego. Różne są podejścia do krzyża. Dla jednych to pomnik chwały, inni skupiają się na świętowaniu rocznic.
Kto rozstrzygnie spór o tradycje, o krzyż? Kto przekona zwaśnione strony o prawdzie historycznej? „Wielu już starało się ułożyć opowiadanie o zdarzeniach, które się dokonały pośród nas, tak jak nam je przekazali ci, którzy od początku byli naocznymi świadkami” (Łk1,1-2).
Dzisiaj zbadajmy jeszcze raz wszystko od pierwszych chwil, aby przekonać się o prawdzie.
Kto dzisiaj pójdzie na śmierć za polityków? A powstańcy poszli na śmierć za wolność. Kontekst wybuchu powstania był złożony. Powstańców zachęciła klęska Imperium Rosyjskiego w wojnie krymskiej (1853 – 1856). Do głosu zaczęli też dochodzić ludzie młodzi z nastrojami niepodległościowymi. Wybuch powstania poprzedziły liczne manifestacje m.in. w czasie pogrzebu wdowy po generale Józefie Sowińskim, czy obchodzenia 30 – rocznicy Powstania Listopadowego. Żandarmi brutalnie rozpędzali tego typu manifestacje. Powstanie styczniowe było wynikiem złożonej sytuacji, a bezpośrednią przyczyną była branka do armii carskiej na 25 lat. Od początku powstanie nie miało większych szans i doprowadziło do przegranej. W momencie wybuchu wystąpiło 6 tysięcy powstańców. W czasie jego trwania stoczono około 1200 bitew i potyczek, w tym około 30 w okolicy Radomska.
Powstanie zrodziło nową świadomość, która uczyła tożsamości Polaków. Organizowano szkolnictwo, nauczano o wolności. W wyniku powstania poniesiono ogromne straty, 38 tysięcy zesłano na Syberię, około tysiąca stracono, około 10 tysięcy udało się na emigrację. Wielu miastom odebrano prawa miejskie, skasowano wszystkie klasztory, przejęto około 2 tysięcy majątków ziemskich. Społeczeństwo uznało samych powstańców winnych represji, a stoczone walki za niecelowe. Gdyby jednak nie Powstanie Styczniowe, to bylibyśmy dziś prowincją rosyjską.
Dzisiaj kończą się w Radomsku obchody 150 rocznicy wybuchu powstania poświęceniem krzyża. Upamiętnia on poległych w bitwie z 10 kwietnia 1863 roku w Broszęcinie.
Skąd ten spór o krzyż? Czym jest krzyż Chrystusowy? Jest znakiem zwycięstwa. Mówiąc o krzyżu nie zapominajmy o Alleluja, o tym, że Pan zmartwychwstał. Krzyż składa się z dwóch belek. Belka pozioma przygniata nasze barki, ale jest krótsza i lżejsza. Belka pionowa wskazuje na niebo. Krzyż jest Victorią – zwycięstwem. Norwid powiedział, że przeszłość jest to dziś, tylko cokolwiek dalej.
W 1864 roku został stracony ostatni dyktator powstania Romuald Traugutt. Na ziemi radomszczańskiej walczyli m.in. dowódcy: Teodor Cieszkowski, Józef Grekowicz, Józef Oxiński, Edmund Taczanowski. Dziękujemy wszystkim za zryw powstańczy, za dzisiejszą wolność, która nie jest czymś zwykłym i trwałym. Ludzie w wielu miejscach świata walczą dziś o wolność. Szanujmy wolność. Wymaga ona odwagi bycia dobrym pracownikiem, politykiem, pracodawcą, Polakiem. Szanujmy język i tradycję, bo to wszystko utrwala wolność. Z tej gleby niech wyrośnie kwiat wolności i patriotyzmu w naszych sercach.
Z golgoty krzyża usłyszmy Alleluja!
opr. mg
1863 |
"Nie usną snem sprawiedliwych
ukołysani legendą
I z mogił powstaną - żywi
I oni sądzić nas będą"
A. Słonimski |
Na terenie miasta Radomska jak również na całej Ziemi Radomszczańskiej znaleźć można ślady tamtych wydarzeń - bohaterowie patriotycznych zrywów do dzisiaj żyją w naszej pamięci!
zdjęcia: D. Danielska
13 stycznia 2013 |
Spotkanie opłatkowe |
Spotkanie opłatkowe Franciszkańskiego Zakonu Świeckich i Czcicieli Męki Pańskiej odbyło się po Mszy św. o godz. 15.30. W miłym i radosnym nastroju świątecznych i noworocznych życzeń uczestnicy spotkania podzielili się opłatkiem i śpiewali kolędy, a przy świątecznie zastawionym stole nie zabrakło ciepła i rodzinnej atmosfery.
galeria zdjęć
13 stycznia 2013 |
Koncert kolęd |
Po Mszy św. o godz. 11.00 w naszym kościele wystąpili uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej w Radomsku z koncertem kolęd.
foto: D. Danielska galeria zdjęć
6 stycznia 2013 |
Koncert
"Kolędy i Pastorałki"
|
Po wieczornej Mszy św. odbył się koncert Chóru Towarzystwa Śpiewaczego im. Stanisława Moniuszki - gościnnie wystąpili: Monika Woźniak - obój i Zbigniew Rymarczyk - fortepian. Dyrygował Maciej Salski.
foto: Grzegorz Łyp galeria zdjęć
6 stycznia 2013 |
Radomszczański Orszak Trzech Króli
|
Ulicami naszego miasta: Rolną, Tysiąclecia, Piastowską, Krakowską i Plac 3 Maja przeszedł pierwszy Radomszczański Orszak Trzech Króli.
foto: M. Skalik galeria zdjęć