strona główna

ARCHIWUM 2012
30 grudnia 2012

Jasełka w naszym kościele

W niedzielę, 30 grudnia, po Mszy św. o godz. 11.00 młodzież oazowa przedstawiła jasełka.
Jest to bardzo stara forma opowieści-przedstawienia o narodzinach Jezusa. Wywodzi się ze średniowiecznych misteriów bożonarodzeniowych przedstawianych wtedy głównie w klasztorach franciszkańskich. Według tradycji to właśnie św. Franciszek z Asyżu uznawany jest za ojca takich przedstawień - on to przecież w 1223 roku zorganizował w Greccio i przedstawił wiernym pierwszą szopkę. Treścią inscenizacji jasełkowych jest historia narodzenia Jezusa w Betlejem i spisku Heroda.

foto: M. Skalik  galeria zdjęć  

BOŻE NARODZENIE 2012Drodzy Bracia i Siostry!
Boże Narodzenie to szczególny czas, w którym uświadamiamy sobie jak wielka jest miłość Boga do ludzi. Syn Boży przychodząc do każdego z nas, do naszych rodzin przynosi nam radość, miłość, pokój i szczęście.
Na ten czas radości, życzymy Wam Kochani obfitych łask Bożych od Dzieciątka Jezus i samych błogosławionych dni w nadchodzącym Nowym Roku 2013.

Gwardian o. Janusz Łazarczyk   
21 grudnia 2012

Jubileusz 55-lecia święceń kapłańskich o. Marka

Marek Hałambiec (ur. 14 grudnia 1931r.) pochodzi z Kopyczyniec (województwo tarnopolskie). Na chrzcie świętym otrzymał imię Jan (Marek to imię zakonne).
Do franciszkanów wstąpił dnia 28 sierpnia 1950 roku.
Nowicjat oraz studia filozoficzno – teologiczne odbył w Krakowie.
Śluby wieczyste złożył 10 października 1954 roku. Święcenia kapłańskie przyjął w Krakowie 21 grudnia 1957 roku z rąk ks. bpa Stanisława Rosponda.
Dostojny Jubilat pełnił w naszej prowincji zakonnej wiele ważnych funkcji. Był gwardianem w Krakowie (Klasztor św. Franciszka), Dąbrowie Górniczej, Rychwałdzie oraz jeszcze raz w Krakowie (Klasztor św. Antoniego). Przez 13 lat piastował urząd wikariusza prowincji.
W radomszczańskiej wspólnocie franciszkanów o. Marek - po wzorowym zebraniu, opracowaniu i skatalogowaniu archiwaliów klasztoru - poświęca się przede wszystkim pracy w naszej klasztornej bibliotece. O tym, że jest wciąż „młody duchem” świadczy między innymi fakt, że chętnie korzysta z komputera. Jako osoba obdarzona niezwykłą wrażliwością serca i wspaniałym poczuciem humoru jest bardzo lubiany i ceniony przez wiernych modlących się w naszym sanktuarium. Ponieważ stan zdrowia nie pozwala mu już na szerszą działalność duszpasterską, pełni z zaangażowaniem posługę kapłańską sprawując Eucharystię, służąc w konfesjonale i polecając nas wszystkich Bożemu Miłosierdziu w cichej modlitwie podczas długich chwil spędzanych w kaplicy klasztornej.
W piątek, 21 grudnia, w czasie Mszy św. wieczornej dziękować będziemy Bogu za o. Marka, za jego franciszkańską pokorę, wrażliwość i poświęcenie drugiemu człowiekowi.
Wszystkich wiernych prosimy o modlitwę.

Galeria: → 50-lecie kapłaństwa     Przeczytaj: → wspomnienia o. Marka  

8 grudnia 2012

Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP


Maryja, wolna od wszelkiego grzechu, tego, którego mogłaby się dopuścić, jak i grzechu pierworodnego, stała się Matką Boga.
Prawda o Niepokalanym Poczęciu Maryi jest dogmatem wiary. Ogłosił go uroczyście 8 grudnia 1854 r. bullą Ineffabilis Deus Pius IX. Uczynił to w Bazylice św. Piotra w Rzymie w obecności 54 kardynałów i 140 arcybiskupów i biskupów.
W naszym kościele, podczas uroczystej Mszy św., 32 osoby podjęły Duchową Adopcję Dziecka Poczętego - to szczególny rodzaj ślubu, którego treścią jest modlitewne zobowiązanie podjęte przez konkretną osobę w intencji ocalenia zagrożonego życia dziecka w łonie matki oraz sprawiedliwego i prawego życia po urodzeniu - dziecka, którego imię znane jest jedynie Bogu.

foto: M. Skalik  galeria zdjęć  

N O W E N N A
przed Uroczystością Niepokalanego Poczęcia N M P
od 29 XI do 7 XII 2012

W czwartek, 29 listopada, o godz. 18.00 rozpoczęła się tradycyjna w zakonach franciszkańskich nowenna przed Uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

W dziewiątym dniu nowenny podczas obrzędu uroczystego przyjęcia do Rycerstwa Niepokalanej trzy osoby wstąpiły w szeregi MI.

PROGRAM NOWENNY   rozwiń/zwiń

21 listopada 2012

Imieniny Ojca Gwardiana

O. Janusz Łazarczyk, gwardian naszego klasztoru, obchodzi dziś swoje imieniny.
Serdecznie zapraszamy wszystkich na Mszę św. o godz. 18.00 - modlić się będziemy w intencji Solenizanta o potrzebne łaski Boże, opiekę Świętego Patrona i moc Ducha Świętego w codziennej pracy duszpasterskiej.
Szczęść Boże!

11 listopada 2012

Misjonarz z Ukrainy w naszym klasztorze

O. Jarosław Kruk, misjonarz i franciszkanin z Bołszowiec na Ukrainie, głosił kazania na wszystkich Mszach św..
Misjonarzowi towarzyszył br. Piotr Krempowicz.
Franciszkanie z Bołszowiec prosili o wsparcie dla ukraińskich misji franciszkańskich.

foto: D. Danielska,  www.zakonfranciszkanów.pl  galeria zdjęć  

3 listopada 2012

Doba Eucharystyczna

W naszym sanktuarium przeżywaliśmy Dobę Eucharystyczną.
Po Mszy św. o godz. 8.00 nastąpiło wystawienie Najświętszego Sakramentu, całodzienna adoracja trwała do godz. 21.00. W uwielbienie Jezusa Eucharystycznego włączyły się aktywnie wspólnoty działające w naszym klasztorze.
Zobacz plakat:   rozwiń/zwiń

1 listopada 2012

Uroczystość Wszystkich Świętych

W czwartek, 1 listopada, Uroczystość Wszystkich Świętych, dzień upamiętniający wszystkich znanych i mniej znanych wyznawców Jezusa Chrystusa, którzy osiągnęli niebo. Jest to dzień pielgrzymowania z modlitwą na groby i zyskiwania odpustów zupełnych ofiarowywanych za zmarłych. Kościół udziela odpustu zupełnego wszystkim tym, którzy w dniach od 1 do 8 listopada w stanie łaski uświęcającej nawiedzą cmentarz i pomodlą się za zmarłych.

foto: D. Danielska  Miejsca pamięci narodowej Radomska i okolic    Nagrobki Starego Cmentarza w Radomsku  

11 października 2012

„Rok Wiary” rozpoczęty!

Uroczystą Mszą świętą w naszej świątyni w dniu 11.10.2012 r. o godz. 18.00 rozpoczęliśmy „Rok Wiary”.
Mszy świętej przewodniczył i Słowo Boże wygłosił nasz misjonarz i rodak o. Andrzej Zbroja.
W kościele, na bocznym ołtarzu zostały umieszczone „Dokumenty Soboru Watykańskiego II” oraz „Katechizm Kościoła Katolickiego”. Przy ołtarzu głównym umieszczono Ewangeliarz oraz zapalono Paschał. Plakat umieszczony na ambonce, przez cały czas będzie nam przypominał o „Roku Wiary”.
Po zakończonej Mszy świętej, każdy uczestnik Eucharystii otrzymał osobiste błogosławieństwo od kapłana oraz pamiątkowy obrazek, związany z „Rokiem Wiary”, na którym znajduje się tekst Wyznania Wiary: Wierzę w Boga Ojca Wszechmogącego... .
Papież Benedykt XVI w Liście Apostolskim „Porta Fidei”, ogłaszający Rok Wiary mówi nam: „Zwłaszcza w tym Roku każdy wierzący powinien ponownie odkryć treść wiary wyznawanej, celebrowanej, przeżywanej i przemodlonej, i zastanowić się nad samym aktem wiary”.

tekst: o. K. Żmuda  
foto: T. Dyrcz  galeria zdjęć  

11 października 2012

Krzyż powstańczy po renowacji

Powstańczy krzyż, poddany ostatnio gruntownej renowacji, znów zajmuje swoje poczesne miejsce - przy franciszkańskiej świątyni. Postawiony tam został w czasie powstania styczniowego podczas żałobno-patriotycznej manifestacji poparcia dążeń Polaków do wolności.
Pomysł restauracji zabytkowego krzyża narodził się w 2009 roku z inicjatywy nauczycieli i rodziców PSP Nr 7.

8 października 2012

Dni Kultury Chrześcijańskiej w Radomsku – 8-28.10.2012
Spotkanie z misjonarzem o. Andrzejem Zbroją

W ramach Dni Kultury Chrześcijańskiej w Miejskiej Bibliotece Publicznej z inicjatywy Fundacji Inicjatyw Kulturalnych odbyło się spotkanie z o. Andrzejem Zbroją, franciszkaninem i misjonarzem z Paragwaju, z pochodzenia radomszczaninem. Spotkanie zgromadziło młodzież szkolną, dorosłych oraz wszystkich zainteresowanych tematyką misyjną.
W niedzielę, 14 października, o. Andrzej Zbroja głosił kazania w kościele Franciszkanów na wszystkich Mszach św. O godz. 16.30 misjonarz spotkał się z grupami duszpasterskimi działającymi w radomszczańskim klasztorze oraz wszystkimi, którym bliskie są sprawy misji.

foto: D. Danielska  galeria zdjęć  

23 października 2012

Katecheza dorosłych

Po Mszy św. o godz. 18.00 odbyła się już kolejna katecheza dorosłych na temat: Apostołom zakazano przemawiać w imię Jezusa, a oni przez wiarę odpowiedzieli: - „Nie możemy przemilczeć tego cośmy widzieli i słyszeli” (Dz. 4,20).

6 października 2012

Dzień św. Franciszka

W sobotę, 6 października, franciszkanie w Krakowie zorganizowali imieniny swojego Ojca – św. Franciszka z Asyżu. Była muzyka, śpiew, warsztaty, prezentacje i wykład. W roli wodzirejów wystapili: piosenkarka Lidia Jazgar, poeta o. Andrzej Zając i duszpasterz akademicki o. Grzegorz Siwek.

W Auli bł. Jakuba Strzemię mogliśmy wysłuchać porywającego wykładu o. Andrzeja Zająca.
„Piękno u św. Franciszka”
Główne tezy wykładu
rozwiń/zwiń

→ zobacz plakat  
→ galeria fresków Giotta z bazyliki w Asyżu  

4 października 2012

Uroczystość Świętego Ojca Franciszka

W dniu św. Dominika, czyli 8 sierpnia, franciszkanie z Radomska byli w Gidlach, aby tam przewodniczyć Mszy świętej i głosić Słowo Boże. W uroczystość naszego Założyciela, przybywają do nas Ojcowie Dominikanie z Gidel, aby w naszej wspólnocie dziękować Bogu za dar św. Franciszka. Mszy świętej przewodniczył i kazanie o godzinie 18.oo wygłosił przeor klasztoru gidelskiego o. Marek Grzelczak. Przy ołtarzu byli także kapłani z naszego klasztoru oraz dwóch jeszcze innych ojców dominikanów. Jeden z kapłanów z Zakonu Kaznodziejskiego posługiwał w czasie Mszy świętej w konfesjonale. Po Mszy świętej wszyscy obecni w kościele mieli możliwość ucałować relikwie św. Franciszka. W czasie Eucharystii śpiewał nasz chór „Pokój i Dobro”. Pragniemy wspólnie wołać: „Ojcze ubogich, który już w niebie. Cieszysz się wiecznej chwały skarbami. Z ufnością wielką błagamy Ciebie. Święty Franciszku, módl się za nami!”

tekst: o. K. Żmuda  
foto: D. Danielska  galeria zdjęć  

Triduum przed Uroczystością św. Franciszka oraz Transitus

W poniedziałek, 1 października 2012 roku, na wieczornej Mszy świętej o godzinie 18.oo rozpoczęło się Triduum przed Uroczystością św. Franciszka z Asyżu. Kazania wygłosił o. Józef Trybal. W poniedziałek oraz wtorek po Mszy świętej odmawiana była litania do św. Franciszka. A w środę, w dniu zakończenia Triduum, w naszym kościele zostało odprawione piękne franciszkańskie nabożeństwo Transitus – czyli pamiątka błogosławionej śmierci Świętego Ojca Franciszka. Nabożeństwo to, miało miejsce przy ołtarzu św. Franciszka, a przewodniczył temu nabożeństwu sam o. Gwardian Janusz Łazarczyk. Przy ołtarzu św. Franciszka zgromadzili się przede wszystkim Franciszkanie z naszego klasztoru i Franciszkański Zakon Świeckich oraz grupa naszych wiernych sympatyków. Pragniemy wspólnie powtarzać: „Ojcze niech za Twym przykładem wszystkim dla nas będzie Bóg. Niech idziemy Twoim śladem, wśród wygnańczych ziemi dróg.”

tekst: o. K. Żmuda  
foto: M. Skalik  galeria zdjęć  

17 września 2012

Uroczystość przy Dębie Pamięci Ofiar Katynia

W kolegiacie pw. św. Lamberta została odprawiona Msza św. w intencji Ojczyzny w 73. rocznicę zbrojnej agresji Związku Radzieckiego na Polskę. Eucharystii przewodniczył Ks. Arcybiskup Wacław Depo.
Uczniowie Zespołu Szkolno - Gimnazjalnego nr 3 w Radomsku uczcili pamięć pomordowanych na Wschodzie przy Dębie Pamięci Ofiar Katynia Tadeusza Rozpędka w ogrodzie OO. Franciszkanów. W uroczystości wzięli udział: szkolne poczty sztandarowe, dyrektor szkoły Izabela Iwanowicz i nauczyciele, przedstawiciele Urzędu Miasta na czele z Panią Prezydent Miasta Anną Milczanowską, posłanka PO Elżbieta Radziszewska i przedstawiciele Stowarzyszenia Rodzina Katyńska, oddział Radomsko. Po odśpiewaniu hymnu państwowego, Dyrektor Szkoły wyjaśniła ideę sadzenia Dębów Pamięci.
Odczytano życiorys Tadeusza Rozpędka, urodzonego w Dziepółci żołnierza armii polskiej, zamordowanego przez NKWD, pochowanego w Miednoje a pod tablicą pamiątkową złożono kwiaty i zapalono znicze.

foto: D. Danielska  galeria zdjęć  

12-15 września 2012

RELIKWIE BŁ. ANIELI SALAWY
W RADOMSZCZAŃSKIM KLASZTORZE

Do sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Bolesnej i Klasztoru Franciszkanów w Radomsku 15. września 2012 r. zostały wprowadzone relikwie bł. Anieli Salawy (1881-1922), patronki Franciszkańskiego Zakonu Świeckich w Polsce.
Uroczystość poprzedziło triduum, podczas którego o. Stanisław Sikora, kustosz relikwii i promotor kultu bł. Anieli Salawy, zapoznał nas z jej życiem i duchowością. Na spotkaniu z FZŚ o. Stanisław podpowiadał, jak można szerzyć kult Błogosławionej w tej wspólnocie. 15. września na placu kościelnym zostały odprawiane Dróżki ku czci Matki Bożej Bolesnej. Poprowadził je o. Stanisław wzbogacając teksty z modlitewnika myślami Anieli Salawy.
O godz. 18.00 w czasie Mszy św. koncelebrowanej zostały uroczyście wniesione relikwie bł. Anieli Salawy. Odczytano pismo potwierdzające autentyczność relikwii podpisane przez o. Prowincjała Jarosława Zachariasza i piękny relikwiarz umieszczono na specjalnie przygotowanym miejscu w pobliżu głównego ołtarza. Na uroczystość przybyli liczni sympatycy i wierni ze wspólnot działających przy naszej franciszkańskiej świątyni oraz wielu kapłanów z radomszczańskich parafii. Oprawę muzyczną zapewnił zespół „Ichtis”.
Przed błogosławieństwem Gwardian Klasztoru o. Janusz Łazarczyk podziękował wszystkim zebranym na tej pięknej uroczystości, który powiedział min. „Pragniemy w naszym sanktuarium w Radomsku szerzyć kult bł. Anieli Salawy, modląc się o jej rychłą kanonizację”. Po Mszy św. kapłani i wierni uczcili relikwie naszej błogosławionej.

Tekst: D. Danielska, o. J. Łazarczyk  
foto: D. Danielska  
Dróżki MBB  
Eucharystia  

14 września 2012

Uroczystość Podwyższenia Krzyża Świętego

Uroczystej Mszy św. odpustowej przewodniczył o. Stanisław Sikora OFMConv, franciszkanin z Krakowa, kustosz relikwii bł. Anieli Salawy.

foto: M. Skalik  galeria zdjęć  

11 września 2012

Msza św. dla chorych

We wtorek, 11 września 2012 roku, do naszego Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Radomsku przybyli chorzy z całego miasta i okolic. Taka pielgrzymka ludzi chorych ma miejsce każdego roku we wrześniu. Uroczystej Mszy świętej o godzinie 10.00 przewodniczył ks. Biskup Jan Wątroba z Częstochowy. Obecni byli kapłani z naszych radomszczańskich dekanatów. Wielu przybyłych w tym dniu do naszej franciszkańskiej świątyni, skorzystało z Sakramentu Pokuty. Na początku Eucharystii, wszystkich serdecznie powitał o. Gwardian Janusz Łazarczyk.
Po Mszy świętej było wystawienie Najświętszego Sakramentu i wspólny śpiew litanii loretańskiej, w czasie której Ks. Biskup wszystkim obecnym udzielał błogosławieństwa lourdzkiego. Po zakończonych uroczystościach w kościele, na krużgankach klasztornych miało miejsce spotkanie chorych z biskupem. Każdy został poczęstowany słodką bułeczką i herbatą. W tym miejscu słowa uznania i podziękowania dla Rycerstwa Niepokalanej, które zajęło się organizacją tego spotkania.

foto: D. Danielska  galeria zdjęć  

9 września 2012

Nowy rok pracy formacyjnej rozpoczęty!

Na Mszy św. o godz. 11.00 rozpoczęliśmy kolejny już rok pracy formacyjnej - przedstawiciele poszczególnych grup formacyjnych i modlitewnych odebrali zapalone świece, które towarzyszyć będą spotkaniom i modlitwom.

foto: M. Skalik  galeria zdjęć  

8 września 2012

Zakończenie dzieła Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego

Zakończenie dzieła Duchowej Adopcji odbywa się u nas w sposób bardzo uroczysty. W czasie Mszy świętej dziękujemy za dar Duchowej Adopcji, wpatrzeni w obraz Matki Boskiej Siewnej, która rzuca w ziemię ziarna miłości. Jesteśmy pewni, że dzięki dotrzymaniu składanych przyrzeczeń narodzą się kolejne dzieci wymodlone przez naszą wspólnotę. Przy ołtarzu Matki Bożej Bolesnej odmówiliśmy Litanię Loretańską i otrzymaliśmy z rąk naszego ojca asystenta dyplomiki.

foto: D. Danielska  galeria zdjęć  

24-27 sierpnia 2012

Radomszczańska pielgrzymka na Jasną Górę

24 sierpnia wyruszyła z Radomska pielgrzymka na Jasną Górę. Na pielgrzymi szlak udało się ponad tysiąc mieszkańców naszego miasta i okolic - największą grupę stanowili pielgrzymi z parafii pw. św. Lamberta, były także grupy z innych radomszczańskich parafii.

WYJŚCIE - foto: M. Skalik  galeria zdjęć  

POWRÓT - foto: D. Danielska  galeria zdjęć  

13 sierpnia 2012

"Transitus" dla upamiętnienia śmierci św. Maksymiliana Kolbego


13 sierpnia 2012 roku, po raz pierwszy w franciszkańskim kościele w Radomsku zostało odprawione nabożeństwo „Transitus” dla upamiętnienia śmierci św. Maksymiliana Kolbego. Przy ołtarzu Matki Bożej Bolesnej zgromadzili się przede wszystkim rycerze Niepokalanej i członkowie Franciszkańskiego Zakonu Świeckich. W tym to ołtarzu, poniżej głównego obrazu, znajduje się w rokokowym kartuszu obraz św. Maksymiliana. Nabożeństwo poprowadził o. Krystian Żmuda wraz z rycerkami Niepokalanej. Istotnymi elementami nabożeństwa było nawiązanie do wydarzeń z ostatnich dni pobytu o. Maksymiliana w Auschwitz: ostanie kazanie wygłoszone do współwięźniów i list do matki z obozu koncentracyjnego. Nabożeństwo zakończyła Litania do św. Maksymiliana i ucałowanie relikwii Świętego.

tekst i foto: D. Danielska  galeria zdjęć  

2 sierpnia 2012

Uroczystości odpustowe z okazji święta Najświętszej Maryi Panny Anielskiej z Porcjunkuli

2 sierpnia 2012 r. w kościele Franciszkanów w Radomsku uroczyście obchodzono odpust ku czci Matki Bożej Anielskiej. Mszę św. koncelebrowaną pod przewodnictwem ks. Antoniego Akita, proboszcza parafii św. Lamberta celebrowali: o. dr hab. Marcin Olejnik OFM – profesor Politechniki Częstochowskiej, o. Andrzej Zbroja, radomszczanin, misjonarz w Paragwaju i o. Krystian Żmuda, nowy wikariusz klasztoru. Gwardian Klasztoru, o. Janusz Łazarczyk, powitał wszystkich koncelebransów oraz rycerzy Niepokalanej, FZŚ i inne wspólnoty obecne na tej Mszy św. a także licznie zgromadzonych sympatyków i wiernych sanktuarium Matki Bożej Bolesnej. W kazaniu Ks. Proboszcz przedstawił historię odpustu „Porcjunkuli” wyproszonego przez św. Franciszka. Zachęcił także do ofiarowania odpustów za dusze czyśćcowe. Na zakończenie Mszy św. udzielił uroczystego błogosławieństwa relikwiami bł. Jana Pawła II, które wierni otrzymali do ucałowania.

foto: D. Danielska  galeria zdjęć  

30.06-1.07.2012

VIII Międzynarodowy Festiwal Chóralny
„Wschód-Zachód-Zbliżenia”   Radomsko 2012

W tegorocznej VIII edycji festiwalu wzięły udział następujące zespoły chóralne:
- Chór Akademii Morskiej ze Szczecina, dyrygent Sylwia Fabiańczyk-Makuch
- Kapela Chóralna „MRIJA” z Lwowa (Ukraina), dyrygent Rusłan Laszenko
- Ukraiński Męski Chór „ŻURAWLI”, dyrygent Jarosław Wujcik
- Chór „GOD’SPELL” z Warszawy, dyrygent Sławomir Stępień
- Chór Towarzystwa Śpiewaczego im. S. Moniuszki z Radomska, dyrygent Maciej Salski.

30 czerwca o godz. 18.00 wysłuchaliśmy KONCERTU INAUGURACYJNEGO, w którym wystąpiły wszystkie zaproszone zespoły ze swoim własnym repertuarem, jak również wykonały wspólny utwór finałowy. Koncert odbył się w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury w Radomsku.
1 lipca, po Mszy św. rozpoczynającej się o godz. 11.00, w kościele Franciszkanów odbył się koncert Ukraińskiego Męskiego Chóru "Żurawli".

→ „Wschód-Zachód-Zbliżenia” Radomsko 2012 - uczestnicy   

→ koncert w kościele Franciszkanów   

Pożegnanie o. Władysława i o. Piotra

Pragniemy poinformować naszych sympatyków i wszystkich wiernych, iż decyzją Ojca Prowincjała z naszej wspólnoty odchodzą na inne placówki dwaj nasi współbracia: o. Władysław Niemiec, który przechodzi do naszej franciszkańskiej parafii w Dąbrowie Górniczej oraz o. Piotr Paradowski, który został skierowany do Zielonej Góry. Za wszelkie dobro i ich pracę w naszym Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej składamy serdeczne podziękowanie i życzymy dalszego błogosławieństwa oraz potrzebnego zdrowia na nowych miejscach ich pracy duszpasterskiej.
Ojca Władysława pożegnamy w środę, 27 czerwca, na Mszy św. o godz. 18.00, a Ojca Piotra w piątek, 29 czerwca, na Mszy św. o godz. 18.00.

16 czerwca 2012

Złoty jubileusz święceń kapłańskich o. Bonawentury Urbana

O. Bonawentura Urban urodził się 13.01.1938 roku w Ruda - Horyniec, do nowicjatu franciszkanów wstąpił w Łodzi Łagiewnikach w roku 1953. Pierwsze śluby zakonne złożył 31.08.1954 roku a śluby wieczyste 30.10.1960 roku. Święcenia kapłańskie otrzymał w dniu 16.06.1962 roku.
Był wieloletnim wykładowcą teologii pastoralnej w Wyższym Seminarium Duchownym Franciszkanów w Krakowie z tytułem doktora teologii, uzyskanym na Uniwersytecie Lubelskim. Ojcu Bonawenturze życzymy wielu łask w głoszeniu Dobrej Nowiny, sił i zdrowia na kolejne lata kapłaństwa oraz potrzebnych Darów Ducha Świętego.
Niech wszechmocny i miłosierny Bóg ma Ojca w swojej opiece!

3 czerwca 2012

Procesja z relikwiami św. Jadwigi Królowej

03.06.2012 r. już po raz trzynasty ruszyła ulicami naszego miasta procesja z relikwiami św. Jadwigi Królowej. Tegoroczna trasa została nieco zmodyfikowana, bowiem w dotychczasowym przemarszu pomijano pomnik naszej Patronki. Niewielka zmiana, a jakże wymowny jej aspekt! Wreszcie uwzględniono pomnik - miejsce wdzięczności społeczności Ziemi Radomszczańskiej.

→ galeria zdjęć   foto: Michał Skalik  

27 maja 2012

Franciszkańska Niedziela Misyjna

W niedzielę Zesłania Ducha Świętego obchodziliśmy kolejną już Franciszkańską Niedzielę Misyjną. W wigilię uroczystości uczestniczyliśmy we Mszy św., którą odprawił i kazanie wygłosił o. Zbigniew Świerczek z Sekretariatu Misyjnego Krakowskiej Prowincji Franciszkanów.

→ galeria zdjęć   foto: Danuta Danielska  

23 maja 2012

Wykład ks. dr Piotra Pawlukiewicza

W ramach XIII Radomszczańskich Dni Rodziny wysłuchaliśmy wykładu ks. dr Piotra Pawlukiewicza: "Małżeństwo - jak autostrada zmienia się w labirynt"

→ galeria zdjęć   foto: Michał Skalik  

19 maja 2012

II część Kapituły Prowincjalnej w Harmężach

O. Janusz Łazarczyk, dotychczasowy gwardian radomszczańskiego klasztoru, wybrany został przez Kapitułę Prowincjalną na II kadencję urzędu gwardiana - wybór nastąpił w Harmężach w dniu 17 maja 2012 r.

18 maja - 3 czerwca 2012

XIII Radomszczańskie Dni Rodziny "Rodzina: praca i świętowanie"

Komitet Organizacyjny Radomszczańskich Dni Rodziny przy parafii św. Marii Magdaleny dziękuje wszystkim uczestnikom w XIII Radomszczańskich Dniach Rodziny, które w bieżącym roku obchodzone były pod hasłem: "Rodzina: praca i świętowanie"

→ więcej informacji znajdziesz na stronie internetowej poświęconej Radomszczańskim Dniom Rodziny  

21 kwietnia 2012

Marsz w obronie mediów katolickich

21 kwietnia 2012 r. o godz. 7.00 grupa ponad 40 pielgrzymów z Radomska i okolic wyjechała autokarem na marsz w obronie Telewizji Trwam i wolności słowa do Warszawy.
Pielgrzymkę zorganizowało biuro Radia Maryja przy parafii św. Jadwigi w Radomsku na czele z p. Danutą Pierzchniak. Przewodnikami duchowymi tej pielgrzymki byli: o. Janusz Łazarczyk, gwardian klasztoru w Radomsku i ks. Andrzej Molenda, proboszcz z Gomunic.

→ galeria zdjęć  

21 kwietnia 2012

Warsztaty Misyjne dla katechetów, animatorów i wolontariuszy

21. kwietnia 2012 r. w Kurii Częstochowskiej odbyły się Warsztaty Misyjne dla katechetów, animatorów i wolontariuszy. Zorganizował je Dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych Archidiecezji Częstochowskiej, Ks. Jacek Gancarek. Wzięli w nich udział klerycy z WSD, katecheci i uczniowie oraz animatorzy.

→ galeria zdjęć  

Wielki Post i Youth's Day w Matugga

Obejrzyj galerię zdjęć o. Adama Klaga, franciszkańskiego misjonarza z Ugandy, który dzieli się z nami swoimi wrażeniami z przeżywania Wielkiego Postu i Święta Młodzieży w Matugga.

→ galeria zdjęć  

26 marca 2012

Uroczystość Zwiastowania Pańskiego – Dzień Świętości Życia

W tym dniu w czasie Mszy św. o godz. 18.00 nastąpił obrzęd przyjęcia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego do którego przystąpiło 10 osób.

29 stycznia 2012

Koncert kolęd

Działający w naszym klasztorze chór "Pokój i Dobro" wystąpił z koncertem kolęd.

→ galeria zdjęć  

15 stycznia 2012

IX Otwarty Konkurs Kolęd, Pastorałek i Piosenek Bożonarodzeniowych - Radomsko 2012

W niedzielę, 15 stycznia, w naszym kościele po Mszy św. rozpoczynającej się o godz. 11.00 odbył się koncert finałowy IX Otwartego Konkursu Kolęd, Pastorałek i Piosenek Bożonarodzeniowych "Hej, Panie Jezu".

→ wyniki konkursu  → galeria zdjęć  

7 stycznia 2012

XI sesja kolbiańska "Św. Maksymilian - menadżer"

Aula bł. Jakuba przy ul. Franciszkańskiej 4 w Krakowie
Organizatorzy:
o. dr Piotr Gryziec OFMConv, rektor WSD Franciszkanów im. św. Maksymiliana Marii Kolbego, przewodniczący Konferencji Rektorów Seminariów Franciszkańskich,
o. dr Andrzej Zając OFMConv, dyrektor Instytutu Studiów Franciszkańskich.

PROGRAM SESJII:

→ galeria zdjęć - foto: D. Danielska  

6 stycznia 2012

Koncert kolęd

W Uroczystość Objawienia Pańskiego – Trzech Króli, po wieczornej Mszy św. wystąpił chór Stowarzyszenia Muzyki Chóralnej CANTABILE z koncertem kolęd.

→ galeria zdjęć - foto: D. Danielska  

1 stycznia 2012

Welcome to Uganda i misjonarski „chrzest”

{Relacja o. Adama Klaga (był w Radomsku w 2007 roku, ostatnio w Pieńsku)}
Po otrzymaniu krzyża i błogosławieństwa misyjnego, 19 grudnia 2011 wyleciałem z Krakowa w stronę Brukseli, gdzie na drugi dzień 20 grudnia wsiadłem do samolotu, który wystartował do Enebbe, czyli lotniska w Ugandzie.

→ galeria zdjęć