strona główna

ARCHIWUM 2011

29 grudnia 2011

Witamy nowego arcybiskupa metropolitę częstochowskiego

Ojciec Święty Benedykt XVI mianował nowym arcybiskupem metropolitą częstochowskim Wacława Depo, dotychczasowego biskupa zamojsko – lubaczowskiego.
Zawsze będę blisko ludzi i poprowadzę ich do Chrystusa - to słowa nowo mianowanego arcybiskupa metropolity częstochowskiego, którego ingres będzie miał miejsce w częstochowskiej katedrze 2 lutego 2012 roku, w Święto Ofiarowania Pańskiego.


26 grudnia 2011

Wieczór kolęd!

W święto św. Szczepana, po Mszy św. wieczornej, Chór Towarzystwa Śpiewaczego im. Stanisława Moniuszki w Radomsku wystąpił z koncertem kolęd.

→ galeria zdjęć - foto: D. Danielska  


BOŻE NARODZENIE 2011


Spełnienie

W oceanie czasu
Miłość przychodzi
w sercu człowieka kiełkuje
czekając na jego wolę
rozrasta się i zakwita
dając owoc
wszechogromny.

mg     

Drodzy Bracia i Siostry!
Narodzenie Pańskie to błogosławiony czas, w którym uświadamiamy sobie jak wielka jest miłość Boga do ludzi. Jezus, Syn Boży przychodząc do każdego z nas, do naszych rodzin przynosi nam radość, miłość, pokój i szczęście. Na ten czas radości, życzymy Wam Kochani Bracia i Siostry obfitych łask Bożych od Dzieciątka Jezus oraz opieki naszej Matki Niepokalanej i Królowej.
Na nadchodzący Nowy Rok 2012 życzymy zdrowia, nadziei i pokoju w sercu.

Gwardian o. Janusz Łazarczyk   


18 grudnia 2011

80 urodziny o. Marka Hałambca

Mszy św. o godz. 11.00 przewodniczył nasz współbrat o. Marek Hałambiec, który dziękował Bogu za 80 lat swego życia. Okolicznościową homilię wygłosił o. Władysław. Obecny był również Prowincjał o. Jarosław Zachariasz, który podziękował dostojnemu jubilatowi za jego wkład modlitwy i pracy na rzecz krakowskiej prowincji i całego zakonu. Podziękowania o. Markowi złożyła także p. prezydent Radomska, Anna Milczanowska.
Czcigodnego ojca jubilata polecamy modlitwom wszystkich wiernych.

→ czytaj więcej     → wspomnienia o. Marka     → galeria zdjęć - foto: T. Dyrcz   


8 grudnia 2011

Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

9-dniowe przygotowania do Uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, usadowione w charakterze adwentowym, kiedy w modlitwie i umartwianiu podążamy duchową drogą, pozwoliły nam głębiej przeżyć Misterium Wcielenia. Niepokalana "pełna łaski" dała nam plan, by tą wąską i stromą ścieżką dojść do zbawienia. Wymiernym owocem tego duchowego ubogacenia stało się podjęcie przez 52 osoby Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego, przystąpienie 4 osób do Krucjaty Wyzwolenia Człowieka i wstąpienie 4 osób do Rycerstwa Niepokalanej (MI).

→ program nowenny  → galeria zdjęć  


3 grudnia 2011

Sympozjum Katechetyczne

W Sympozjum Katechetycznym, które odbyło się w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie, wzięło udział Rycerstwo Niepokalanej archidiecezji częstochowskiej.
Spotkanie rozpoczęła Msza św. w kościele seminaryjnym, podczas której gwardian Niepokalanowa o. Stanisław Piętka i Prezes Narodowy MI o. Ryszard Żuber wręczyli Ks. Abp. Stanisławowi Nowakowi najwyższe odznaczenie rycerskie za szerzenie kultu Niepokalanej i opiekę nad Rycerstwem.

tekst i zdjęcia: Danuta Danielska   → galeria zdjęć   


29 listopada 2011

Msza św. z modlitwą o uzdrowienie

Wtorek, 29 listopada, to pierwszy dzień Nowenny przed Uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, dzień, w którym doznaliśmy wszyscy głębokich wewnętrznych przeżyć.
Najpierw uczestniczyliśmy w koncelebrowanej Mszy św., której przewodniczył o. Donat Wypchło.

mg   


Śp. BRAT RAJMUND ROMAN GADAJ OFMConv
1937 – 2011

Dnia 31.10.2011r. po długiej i ciężkiej chorobie zmarł w Krakowie br. Rajmund Roman Gadaj, franciszkanin z Prowincji Krakowskiej. Przeżył 74 lata, w zakonie 53 lata, był wieloletnim zakrystianinem w bazylice św. Franciszka z Asyżu w Krakowie.
W latach 1973-1976 br. Rajmund pracował w radomszczańskim klasztorze.
Pogrzeb śp. Brata Rajmunda Gadaja odbył się w dniu 5 listopada 2011 r. - ciało śp. Brata Rajmunda Gadaja zostało złożone w grobowcu zakonnym na cmentarzu Najświętszego Salwatora w Krakowie.


5 listopada 2011

Poświęcenie nowego sztandaru Rycerstwa Niepokalanej

W czasie Mszy św. o godz. 8.00 pod przewodnictwemł o. dr Piotra Cubera, asystenta Prowincjalnego Rycerstwa Niepokalanej nastąpiło poświęcenie nowego sztandaru Rycerstwa Niepokalanej.
Po nabożeństwie wszyscy Rycerze Niepokalanej spotkali się z o. Piotrem w Sali św. Franciszka.

→ program   → galeria zdjęć  


3 listopada 2011

Doba Eucharystyczna
"Skosztujcie i zobaczcie, jak dobry jest Pan!" (Ps 34,9)

→ program adoracji Najświętszego Sakramentu  WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH


W tym dniu czcimy wszystkich tych, których Kościół wyniósł na ołtarze, jak również i tych, którzy osiągnęli zbawienie.

"Nikt z nas nie żyje dla siebie i nikt nie umiera dla siebie: jeżeli bowiem żyjemy,żyjemy dla Pana; jeżeli zaś umieramy,umieramy dla Pana. I w życiu więc i w śmierci należymy do Pana. Po to bowiem Chrystus umarł i powrócił do życia, by zapanować tak nad umarłymi,jak nad żywymi." (Rz 14,7-9)

Obejrzyj galerie: Nagrobki Starego Cmentarza w Radomsku;   Cmentarz Łyczakowski we Lwowie;  Miejsca pamięci... 

WSZYSTKICH WIERNYCH ZMARŁYCH - Dzień Zaduszny

W naszym kościele podczas Nieszporów czytane były wypominki jednorazowe, a po Mszy św. wieczornej odbyła się procesja żałobna z modlitwami za zmarłych.

→ galeria zdjęć  


15 października 2011

Czuwanie Odnowy w Duchu Świętym

→ zobacz plakat  


3 października 2011

Transitus

Św. Franciszek tuż przed śmiercią przywołał do siebie braci, pobłogosławił ich i polecił by trwali w bojaźni Bożej. Poprosił o odczytanie fragmentu Ewangelii wg św. Jana, rozpoczynającego się od słów "Było to przed Świętem Paschy..." (J 13,1).
Następnie zaczął odmawiać Psalm 142 "Głośno wołam do Pana, głośno błagam Pana". Swoje życie zakończył mówiąc: "Na mnie czekają sprawiedliwi, aż mnie wynagrodzisz".
(św. Bonawentura "Życiorys większy")

Święty zmarł w nocy 3 października 1226 r. przy kapliczce Porcjunkuli, szczególnym miejscu dla zakonu. Cierpiał z powodu krwawiących stygmatów, prawie niewidomy, lękający się o swoich współbraci i zakon. Został pochowany w kościele św. Jerzego w Asyżu, a cztery lata później ciało przeniesiono do bazyliki św. Franciszka.
Cała rodzina franciszkańska na całym świecie, zgodnie z wielowiekową tradycją, spotyka się w wigilię uroczystości św. Franciszka na pięknym nabożeństwie. Fragment pieśni:
... "Bo Franciszek wiernie pełnił
To, co Chrystus Pan polecił,
Nowy ład urzeczywistnił,
Nie dziw, że tłum śpieszy doń."


16 września 2011

I rocznica posadzenia drzewa pamięci

16 września 2011 roku Mszą św. o godz. 9.00 w klasztorze rozpoczęły się uroczystości rocznicowe posadzenia drzewa pamięci ofiary Zbrodni Katyńskiej, Tadeusza Rozpędka.
Pochodził on z Dziepółci, był żołnierzem i policjantem, który po 17 września 1939 dostał się do sowieckiej niewoli i był więźniem obozu w Ostaszkowie. Został zamordowany przez NKWD i pogrzebany w lesie w okolicy wsi Miednoje.
Ku jego pamięci w ogrodzie klasztoru Franciszkanów została umieszczona pamiątkowa tablica oraz zasadzony obok tablicy młody dąb. Miejscem pamięci opiekuje się młodzież z Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego Nr 3.

→ zdjęcia: Tadeusz Olczyk  


15 września 2011

Uroczystość Odpustowa ku czci Matki Bożej Bolesnej

W tym roku obchodzimy 20-lecie nadania kościołowi rangi sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Bolesnej - stało się to dnia 10 października 1991 roku.
Uroczystej Mszy św. o godz. 18.00 przewodniczył i kazanie wygłosił o. Sławomir Zieliński ze Lwowa, który również poprowadził Dróżki Matki Bożej Bolesnej.

Dróżki Matki Bożej Bolesnej    → zdjęcia: Danuta Danielska  

Przeczytaj wiersz Agnieszki Kozłowskiej:


4 września 2011

  Pożegnanie br. Piotra Krempowicza

Decyzją o. Prowincjała brat Piotr Krempowicz został skierowany do klasztoru w Bołszowcach na Ukrainie.
Życzymy Ci bracie Piotrze wytrwałości w służbie Bogu i ludziom, odnalezienia tej usłanej kamieniami Franciszkowej drogi i znalezienia na niej prawdziwej Miłości. Niech Ci Pan błogosławi i strzeże..., bo niesienie pokoju i dobra jest dzisiaj bardzo trudne.

→ pożegnanie br. Piotra   zdjęcia: Tadeusz Dyrcz  


4 września 2011

Początek roku formacyjnego

Grupy duszpasterskie działające w naszym klasztorze rozpoczęły nowy rok formacyjny.

→ zdjęcia: Tadeusz Dyrcz  


14 sierpnia 2011

Rok Kolbiański - główne uroczystości Jubileuszowe - KL Auschwitz

Na zakończenie Roku Kolbińskiego ogłoszonego przez franciszkanów, rycerze Niepokalanej z Radomska i Kamieńska udali się
14 sierpnia 2011 z pielgrzymką do Harmęż i Auschwitz.

→ tekst i zdjęcia: Danuta Danielska  


2 sierpnia 2011

Uroczystość odpustowa Najświętszej Maryi Panny z Porcjunkuli

Matka Boska Anielska jest tą, pomaga nam na drodze naszego zbawienia” - powiedział podczas uroczystej Mszy odpustowej ks. abp Stanisław Nowak.

tekst: Agnieszka Kozłowska   → zdjęcia: Tadeusz Dyrcz  


24-30 lipca 2011

24 Franciszkańskie Spotkanie Młodych - Kalwaria Pacławska 2011

Przeżyliśmy 24. już Franciszkańskie Spotkanie Młodych w Kalwarii Pacławskiej koło Przemyśla. Przyjechało na nie prawie tysiąc młodych osób, które swój wakacyjny czas chcą przeżyć blisko Boga.

Biuro prasowe FSM, Agnieszka Kozłowska  

→ www.projektmesjasz.pl   → zdjęcia  


26 czerwca 2011

Wędrowny Festiwal Filharmonii Łódzkiej - "Tatarska pieśń o wiośnie"

Wykonawcy: Hanna Turonek – flety, hulusi, zurna, Paweł Betley – flety, instrumenty perkusyjne, Maria Pomianowska – suki, fidele, Marta Sołek – suka, Iwona Rapacz – suka basowa, Robert Siwak – instrumenty perkusyjne, Mateusz Szemraj – ud, gitara, Mohammad Rassouli – ney.

→ galeria zdjęć  


26 czerwca 2011

Msza św. i procesja do czterech ołtarzy

W niedzielę, 26 czerwca, po Mszy św. o godz. 11.00 uczestniczyliśmy w procesji do do czterech ołtarzy.

→ galeria zdjęć  


25 czerwca 2011

VII Międzynarodowy Festiwal Chóralny Wschód - Zachód - Zbliżenia
Radomsko 2011

KONCERT INAUGURACYJNY - godz. 18.00 - sala widowiskowa MDK w Radomsku - wystąpiły:
Kameralny Chór „LEGENDA - COLLEGIUM VOCALE” z Drohobycza – Ukraina,
JAZZCHOR z Freiburga – Niemcy,
Chór Kameralny Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie,
Męski Zespół Wokalny "KAIROS" z Lublina,
Chór Towarzystwa Śpiewaczego im. S. Moniuszki z Radomska.

W niedzielę, 26 czerwca, po Mszy św. rozpoczynającej się o godz. 9.30 wysłuchaliśmy wspaniałego koncertu Męskiego Zespołu Wokalnego "KAIROS" z Lublina pod dyrekcją Borysa Somerschafa, wykonującego muzykę kultur różnych narodów świata, w tym mniejszości narodowych zamieszkałych w Polsce, także utwory religijne kościołów wschodnich.

→ więcej informacji o chórach  → galeria zdjęć z koncertu, foto: D. Danielska  


12 czerwca 2011

Złoty jubileusz święceń kapłańskich
Uroczysta Msza św. dziękczynna za 50 lat kapłaństwa o. Władysława Niemca

→ Msza św. dziękczynna  


11 czerwca 2011

Czuwanie modlitewne Odnowy w Duchu Świętym

→ zobacz plakat  → galeria zdjęć  


3 czerwca 2011

KONCERT POLSKO - LITEWSKI

W koncercie wystąpił Chór CANTABILE oraz litewski Chór SVAJONE (w tłumaczeniu polskim - MARZENIE), działającym przy Domu Kultury w Raudondvaris, okręg Kowno. Każdy z chórów przedstawił własny repertuar a następnie obydwa połączone chóry wykonały:
"Psalm 3", autor Lonidas Abaris - dyrygowała Renata Miszeikiene oraz utwór "Pieśń moja Bóg" - dyrygował Marek Koper.
Koncert odbył się pod honorowym patronatem Anny Milczanowskiej - Prezydenta Miasta Radomska.

→ galeria zdjęć  


Misje Franciszkańskie w Ameryce Południowej

Święto Polskie w Paragwaju

"Choć Paragwaj jest Polsce odległy, nie tylko na mapie, mieszkańcy miejscowości Fram co roku obchodzą Święto Polskie. Odbyło się ono również w tym roku, 8 maja i wzięli w nim udział Polacy mieszkający w Paragwaju oraz delegacje Polaków z Argentyny i Brazylii" - czytamy w relacji o. Andrzeja Zbroi, misjonarza pochodzącego z Radomska.

→ czytaj więcej  → galeria zdjęć  


21.05 - 5.06.2011

XII Radomszczańskie Dni Rodziny "O godność ojcostwa"
pod honorowym patronatem ks. dr abp Stanisława Nowaka, Metropolity Częstochowskiego

W klasztorze Franciszkanów miały również wydarzenia związane z XII Radomszczańskimi Dniami Rodziny:
→ wykład dr Jacka Pulikowskiego "Ojcostwo (dla mężczyzn i …kobiet)",    → galeria zdjęć  
→ Franciszkański Festyn Misyjny.    → plakat     → galeria zdjęć  


 


O Franciszkańskim Festynie Misyjnym
piórem Agnieszki Kozłowskiej

Niedzielne popołudnie u Franciszkanów 29 maja 2011 było zupełnie wyjątkowe. Przyklasztorny ogród ożył tysiącem egzotycznych barw i dźwięków. Wszystko to z powodu Festynu Misyjnego, który we współpracy z Krakowskim Sekretariatem Misyjnym przygotowali radomszczańscy Franciszkanie i działająca przy ich kościele Grupa Animacji Misyjnej.


PODZIĘKOWANIA

Klasztor Franciszkanów i Grupa Animacji Misyjnej serdecznie dziękują wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie Franciszkańskiego Festynu Misyjnego: Sekretariatowi Misyjnemu Krakowskiej Prowincji Franciszkanów, Radomszczańskiej Kapeli Podwórkowej, Przedszkolu Bajkowa Kraina i mgr Magdalenie Rajnoga, ZSG Nr 3 i mgr Agnieszce Głogosz, ZSG Nr 2 i mgr Krystynie Wódka, mgr Sylwii Kuliś, mgr Jolancie Staś, ZSG nr 5 i s. mgr Teresie Snopkowskiej, mgr Beacie Bujacz, Dyrekcji i Pracownikom Miejskiego Domu Kultury, Piekarni Krzysztofa Kempy, Zakładowi Masarskiemu Małgorzaty i Wojciecha Szwedzików. Na koniec pragnę z całego serca podziękować p. Danucie Danielskiej za wszelkie dobro i współpracę. Dziękuję także osobom, które przyniosły wspaniałe ciasta i tym wszystkim, którzy pomagali na Festynie.

Gwardian Klasztoru  
o. Janusz Łazarczyk  


2 maja 2011

Czuwanie dziękczynne za beatyfikację Jana Pawła II

Wystąpiła Halina Łabonarska i Zespół Wokalny Kolegiaty św. Lamberta w Radomsku

→ zobacz plakat  → dedykacja  → galeria zdjęć  


1 maja 2011

KONCERT - za dar beatyfikacji Jana Pawła II

Wystąpił Kwartet Smyczkowy "NONA" oraz Chór Towarzystwa Śpiewaczego im. St. Moniuszki

→ zobacz plakat   → galeria zdjęć  


1 maja 2011

BEATYFIKACJA Jana Pawła II

W czasie długiego pontyfikatu Naszego Papieża wielu mieszkańców naszego miasta odwiedziło Watykan, wielu przyjął Papież na audiencjach prywatnych, wielu żegnało Go w ciepły, kwietniowy wieczór i uczestniczyło potem w Jego pogrzebie.


→ świadectwa radomszczan   → zdjęcia radomszczan  


24 kwietnia 2011

NIEDZIELA WIELKANOCNA ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO

→ MSZA ŚW. Z PROCESJĄ REZUREKCYJNĄ  


21-23 kwietnia 2011

ŚWIĘTE TRIDUUM PASCHALNE
Męki i Zmartwychwstania Chrystusa

→ WIELKI CZWARTEK  → WIELKI PIĄTEK  → WIELKA SOBOTA  


16-20 kwietnia 2011

Rekolekcje wielkopostne

Rekolekcje głosił o. Marek Sendor z Głogówka.

→ program rekolekcji  

W Niedzielę Palmową uczestniczyliśmy w procesji z palmami, której przewodniczył o. Marek.

→ galeria zdjęć  


16 kwietnia 2011

Czuwanie modlitewne Odnowy w Duchu Świętym

→ zobacz plakat  


1-3 kwietnia 2011

X Dni Kolbiańskie w Harmężach

W dniach 1-3 kwietnia 2011 r. odbyły się w Harmężach X Dni Kolbiańskie zorganizowane przez Misjonarki Niepokalanej Ojca Kolbego pod hasłem Dawanie świadectwa o Chrystusie na wzór św. Maksymiliana. W jubileuszowym roku 70. rocznicy śmierci św. Maksymiliana do Harmęż przybyła rekordowa liczba rycerek i rycerzy Niepokalanej.

→ czytaj więcej  → galeria zdjęć  


2 kwietnia 2011

Czuwanie modlitewne w intencji beatyfikacji Sługi Bożego Jana Pawła II

Koncert dziękczynny za beatyfikację Jana Pawła II wykonał zespół ICHTIS.

→ zobacz plakat  


20 marca 2011

Niedziela Ad Gentes

W drugą niedzielę Wielkiego Postu obchodzona jest Niedziela Ad Gentes – dzień modlitwy, postu i solidarności z misjonarzami. W bieżącym roku przeżywaliśmy ten dzień pod hasłem „Mieć jednego ducha i jedno serce”. W kościele Franciszkanów została odprawiona Droga Krzyżowa w intencji misjonarzy i narodów misyjnych. Poprowadzili ją uczniowie należący do Koła Bibliodramy z Publicznego Gimnazjum Nr 6. Młodzież przygotowała do udziału w liturgii katechetka - s. Teresa, sercanka. Siostra prowadzi także Kółko Misyjne dla uczniów szkoły podstawowej. Na spotkaniach dzieci zapoznają się z życiem swoich rówieśników w krajach misyjnych i z pracą misjonarzy.

→ galeria zdjęć  


19 marca 2011

Czuwanie modlitewne Odnowy w Duchu Świętym

→ zobacz plakat  WIELKI POST 2011
W środę, 9 marca, przypada Środa Popielcowa. W tym dniu rozpoczynamy 40 dniowy okres Wielkiego Postu. Jest to święty czas pokuty i nawrócenia. Postarajmy się w tym czasie uczestniczyć w nabożeństwach Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali.


Gorzkie żale: → cz. I  → cz. II  → cz. III    → nabożeństwa pasyjne w naszym sanktuarium  2 marca 2011

Czuwanie modlitewne w intencji beatyfikacji Sługi Bożego Jana Pawła II

Po wieczornej Mszy św. został przedstawiony przez Stowarzyszenie Literackie PONAD i Chór EMENA okolicznościowy program poetyczno-muzyczny.

→ zobacz plakat  → galeria zdjęć  


Radomszczański klasztor w obiektywie Danuty Danielskiej

→ galeria zdjęć  


20-21 lutego 2011

Peregrynacja Relikwii Drzewa Krzyża Świętego

W niedzielę o godz. 17.30 w naszym sanktuarium powitaliśmy Relikwie Drzewa Krzyża Świętego, które peregrynują po naszej archidiecezji. Uroczystej Eucharystii o godz. 18.00 przewodniczył o. Sławomir Zieliński ze Lwowa. Pożegnanie Relikwii nastąpiło w poniedziałek, 21 lutego, po Mszy św. o godz. 15.00

→ czytaj program peregrynacji  

GALERIE (autorami zdjęć są Danuta Danielska i Tadeusz Dyrcz):  → powitanie   → Eucharystia  → pożegnanie  


19 lutego 2011

Czuwanie modlitewne Odnowy w Duchu Świętym

→ zobacz plakat  


2 lutego 2011

Czuwanie modlitewne w intencji beatyfikacji Sługi Bożego Jana Pawła II

Z koncertem kolęd wystąpił chór naszego klasztoru "Pokój i Dobro".

→ plakat   → galeria zdjęć  


16 stycznia 2011

"HEJ, PANIE JEZU"

W niedzielę, 16 stycznia, w naszym kościele po Mszy św. rozpoczynającej się o godz. 11.00 odbył się koncert finałowy VIII Otwartego Konkursu Kolęd, Pastorałek i Piosenek Bożonarodzeniowych.

→ wyniki konkursu    → galeria zdjęć  


15 stycznia 2011

Czuwanie modlitewne Odnowy w Duchu Świętym

→ zobacz plakat  


9 stycznia 2011

Spotkanie opłatkowe w klasztorze

W niedzielę, 9 stycznia, odbyło się spotkanie opłatkowe Franciszkańskiego Zakonu Świeckich oraz Rycerstwa Niepokalanej. Uczestniczyli w nim zaproszeni goście - Przełożony Rady Regionu Częstochowskiego FZŚ br. Ryszard Jałmużniak i s. Kazimiera Kielińska oraz Ojcowie Franciszkanie na czele z o. Gwardianem i członkowie wymienionych wspólnot.

→ galeria zdjęć  


8 stycznia 2011

X Sesja kolbiańska - Kraków

"Święty Maksymilian męczennik Miłości" to temat X sesji kolbiańskiej organizowanej przez franciszkanów w Krakowie.

Otwarcia sesji dokonał prowincjał franciszkanów o. Jarosław Zachariasz, który przypomniał cel spotkania franciszkańskiej braci i wszystkich zainteresowanych rozwojem kultu św. Maksymiliana. Trwa obecnie rok kolbiański – a to krakowskie wydarzenie jest kolejnym jego elementem, kolejnym krokiem każdego z nas na drodze ku świętości.
W 70 rocznicę męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana warto było zagłębić się w istotę duchowości chrześcijańskich męczenników, poznać drogę dojrzewania do męczeństwa o. Maksymiliana i wreszcie uświadomić sobie, jak trudną drogą musiał przejść sam proces kanonizacyjny tego świętego.

• Ks. prof. dr hab. Jan Machniak z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie dogłębnie scharakteryzował aspekty duchowości męczenników chrześcijańskich – począwszy od pierwszych wieków chrześcijaństwa aż po wiek XX. To przecież w tym wieku najwięcej chrześcijan oddało swoje życie za wiarę, często za to tylko, że przyznali się do Jezusa Chrystusa. Było ich ponad 13 tysięcy, a obszar, na którym wystąpiły prześladowania chrześcijan, to 106 krajów świata. Przypomniał zebranym klasyfikację rodzajową męczeństwa wg św. Augustyna: występuje męczeństwo doskonałe (spełnione), w którym dochodzi do oddania życia, męczeństwo zapoczątkowane bez oddania życia (np. postawa wyznawcy wiary przed trybunałem, sądem, itp. skutkująca w późniejszym czasie znoszeniem określonych cierpień, tortur lub okaleczenia w imię Chrystusa) oraz cierpienie wynikające z doskonałego wypełnienia woli Bożej. W każdym z tych przypadków męczeństwa możemy mówić o całkowitej i bezwarunkowej zgodności woli Bożej z wolą męczennika.
W ostatniej części swojego wykładu ks. Prof. Machniak skupił się na roli prześladowcy, który może być indywidualny albo zbiorowy, osobowy lub bezosobowy, jak np. system polityczny czy ustawodawczy, media, itp. Wskazał na uwarunkowania faktu śmierci męczennika, który jest świadomie przez niego zaakceptowany – motywy przyjęcia śmierci, na świadectwo męczeństwa a także na rolę świadka męczeństwa.

• W kolejnym wystąpieniu o. mgr lic. Kazimierza Malinowskiego o dojrzewaniu św. Maksymiliana do męczeństwa przedstawione zostały etapy tej drogi, autor dowodził i uzasadniał w tym kontekście kolejne fakty z życia Świętego, odnosząc się również do sformułowanego przez niego życiowego credo - regulaminu życia: „Muszę być świętym jak największym”.

• Maksymilian Kolbe – męczennikiem „in odium fidei” – o. prof. Zbigniew Suchecki z Rzymu dokładnie omówił przebieg procesu kanonizacyjnego, wskazał na trudności na wielu jego płaszczyznach oraz przedstawił argumenty przeciwników uznania bł. Maksymiliana za męczennika.
Fakt śmierci w bunkrze głodowym o. Maksymiliana Marii Kolbego odbił się szerokim echem w Polsce i na świecie już w czasie wojny. Od samego początku szeroka opinia publiczna uznawała tą śmierć za śmierć męczeńską. Proces beatyfikacyjny prowadzony był drogą o uznanie heroiczności cnót, a próby wszczęcia procesu o męczeństwo nie zostały przyjęte przez Kongregację Obrzędów.
Aktu beatyfikacji o. Maksymiliana Marii Kolbego dokonał papież Paweł VI w dniu 17 października 1971 r. w Bazylice św. Piotra ogłaszając go wyznawcą Kościoła Katolickiego. Jednak w świadomości wiernych o. Maksymilian posiadał status męczennika. Na szereg próśb, w tym także ze strony biskupów niemieckich, papież Jan Paweł II skierował sprawę do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Ostatecznie zmieniona została interpretacja odium fidei (obecnie występuje interpretacja odium fidei rozszerzona oraz ścisła) i droga do kanonizacji została otwarta, jednak z koniecznością podjęcia osobistej decyzji przez papieża.
Kanonizacji bł. Maksymiliana dokonał Ojciec Święty Jan Paweł II w Rzymie dnia 10 października 1982 roku.

• Ostatnim prelegentem był ks. dr Piotr Gąsior z Krakowa, który przybliżył zebranym postać Joanny Beretty Molli, która wolała sama umrzeć niż pozwolić na aborcję własnego dziecka. To swoiste "męczeństwo z miłości", gdyż, jak przypomniał ks. Piotr, nie ma obowiązku modlić się o męczeństwo, do męczeństwa przygotowujemy się codziennie i nie oczekujemy za ten czyn wdzięczności innych.

Sesja zakończyła się uroczystą Eucharystią w kaplicy św. Eligiusza pod przewodnictwem przełożonego krakowskich franciszkanów – o. Jarosława Zachariasza.
Sesja kolbiańska została zorganizowana przez Wyższe Seminarium Duchowne Franciszkanów im. św. Maksymiliana Kolbego, Ośrodek Studiów Franciszkańskich oraz Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka.

opr. mg

→ galeria zdjęć  

→ galeria zdjęć  


2 stycznia 2011

Czuwanie modlitewne w intencji beatyfikacji Sługi Bożego Jana Pawła II

Po Mszy św. Zespół Wokalno–Instrumentalny Miejskiego Domu Kultury w Radomsku pod kierownictwem Pawła Zagaja wystąpił z koncertem kolęd i pastorałek.

→ zobacz plakat  → galeria zdjęć