•HOME•

Pielgrzymka do Harmęż i KL Auschwitz w 70. rocznicę śmierci św. Maksymiliana


    Na zakończenie Roku Kolbińskiego ogłoszonego przez franciszkanów, rycerze Niepokalanej z Radomska i Kamieńska udali się 14 sierpnia 2011 z pielgrzymką do Harmęż i Auschwitz.
    W kościele parafialnym w Harmężach o godz. 8.00 odbył się Transitus św. Maksymiliana - nabożeństwo upamiętniające śmierć Świętego. Nabożeństwu przewodniczył o. Marco Tasca, generał Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych, w obecności prowincjałów z Krakowa, Warszawy i Gdańska.
    Następnie w pieszej pielgrzymce - ok. 5 km - z modlitwą za ofiary i oprawców dotarliśmy do KL Auschwitz, gdzie pod Blokiem 11 ustawiony został ołtarz polowy. Pod Blok Śmierci przybyła także druga pielgrzymka - z kościoła św. Maksymiliana w Oświęcimiu pod przewodnictwem bpa Tadeusza Rakoczego, ordynariusza diecezji bielsko-żywieckiej. Na ołtarzu polowym zostały ustawione relikwiarze - jeden przyniesiony z Harmęż przez o. Marco Tasca z Harmęż i drugi - z kościoła św., Maksymiliana w Oświęcimiu, zawierający różaniec św. Maksymiliana. Różaniec ten o. Kolbe ofiarował jednemu ze współwięźniów w Auschwitz. Więzień ten przeżył wojnę, a różaniec wiele lat później został przekazany do kościoła św. Maksymiliana w Oświęcimiu. Przy relikwiach postawiono czarną różę, którą podarował papież Benedykt XVI podczas swojego pobytu w Auschwitz oraz krzyż pojednania polsko-niemieckiego, który przywieźli do celi śmierci św. Maksymiliana przedstawiciele episkopatu niemieckiego w roku 1980r. Obecnie ten krzyż znajduje się również w kościele św. Maksymiliana w Oświęcimiu.
    Oficjalne delegacje złożyły kwiaty pod Ścianą Śmierci i w celi śmierci św. Maksymiliana, oraz pod tablicą upamiętniającą miejsce zgłoszenia się na śmierć głodową św. Maksymiliana. Następnym punktem programu była koncelebrowana Eucharystia, której przewodniczył i kazanie wygłosił ks. kard. Stanisław Dziwisz. Na zakończenie Mszy św. został odczytany specjalny na tę okoliczność list Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego i wystosowany apel o pokój dla świata w języku polskim, niemieckim, włoskim i angielskim.
    Po zakończeniu uroczystości, nasi pielgrzymi z przewodnikiem zwiedzili byłe niemieckie obozy Auschwitz i Birkenau, w tym Blok Śmierci i celę śmierci św. Maksymiliana. Pod Ścianą Śmierci zapaliliśmy znicze i odmówiliśmy krótką modlitwę za zmarłych.

tekst i zdjęcia: Danuta Danielska
(1/108): (2/108): (3/108): (4/108):
(5/108): (6/108): (7/108): (8/108):
(9/108): (10/108): (11/108): (12/108):
(13/108): (14/108): (15/108): (16/108):
(17/108): (18/108): (19/108): (20/108):
Galernik - Jak zrobić galerię zdjęć - Twoja własna Internetowa Galeria Zdjęć - Kreator - Publikowanie - Tworzenie - GIF, JPG, PNG